Yeşilçam'ın unutulmaz filmleri yenilendi!

23 Kasım 2018, 11:51
Yeşilçam'ın unutulmaz filmleri yenilendi!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi'nde Yeşilçam'ın unutulmaz baş yapıtlarını yeniliyor. İşte, haberden detaylar...

Yıllar geçse de hafızlardan silinmeyen hazineye sahip,  Yeşilçam filmleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon Merkezi tarafından yenileniyor.

Filmlerin görüntü kalitesini artırmaya çalışan Mimar Sinan Üniversitesi, günümüz modern çağına ayak uyduracağı Yeşilçam filmlerini yenilemek adına kolları sıvadı.

Filmlerin zarar görmüş noktaların büyük bir özveri ile onarıldığı ve teker teker her bir ayrıntı ile ilgilenildiği ifade ediliyor.

Filmlerin ömrünün yaklaşık 500 yıla kadar uzadığını beyan eden Türk Film Arşivi Kurucusu Sami Şekeroğlu, "Bir filmin üzerindeki hasarları yok edebilmek için önce bir rapor hazırlanıyor. Neler yapabiliriz diye teke tek bütün resim inceleniyor. Bir film mesela 157 bin kareye ayrılmış. O resimler üzerinde tek tek çalışarak restore ediyoruz" ifadesinde bulundu.

Düzenleme ve yenileme çalışmalarının filmin durum ve çözünürlüğüne göre yaklaşık 8 aya kadar olan sürede tamamlandığı söyleniyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar