Dünyanın en soğuk şehri Yakutistan

03 Aralık 2019, 10:13
Dünyanın en soğuk şehri Yakutistan

Rusya'ya bağlı Sibirya bölgesinde yer alan Yakutistan, kış aylarında dondurmaya devam ediyor. Dünya'nın en soğuk kenti olarak tanımakta olacağız bu kentte insanlar her ne kadar ısınma teknikleri yapsalar da donma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyorlar. İşte, haberin detayları...

AntarktikA, şu aralar şüphesiz en dondurucu zamanlarını yaşıyor. Sibirya'nın etnik bölge özeliğine sahip olan Yakutistan, Türk Cumhuriyetlerinden biridir. Kökeni Yakut Türklerinden gelmektedir.

Yakutistan'da okullar hava -55 dereceye düştüğü zaman tatil olduğu biliniyor. Burada atkı, eldiven, bere, termal çoraplar hiçbir fayda etmediği ve sokakta 5 dakikadan fazla kalındığı taktirde donma anının başlandığı görülüyor.

Yakutsk iklimin yaşandığı bu kentte her yerde asla erimeyen buzdan kafeler olduğu gibi burada insanlar her öğünü balık tüketerek geçiriyorlar.

Mir Elmas madeninin çevresinde ise yerleşim yerleri mevcut. Bir çukur görünümünde olan bu madeni madenciler, gezginler ve arkeologlar tarafından oldukça ilgi odağı oluyor.

Yakutistan'da ulaşımın geyikler ile yapılmasıyla beraberinde tam bir köy yaşamı bu kentte kış aylarında geyikler ve kar beyaz manzaralar bir çok tabloya konu olarak ilham alındı.

Yakutistan'a özel giyilen kıyafetler genelde kürk malzemesi ile yapılıyor. Sıcak tuttuğu düşünülen bu kıyafetler doğal ve oldukça şık yapım olması ile dikkatleri üzerine çekiyor

Sokakta her şeyin donması ile günlük hayatı idame ettirmenin Yakutistan'da ne kadar zor olduğunu şu karelerle görebiliriz:

Yakutistan'da Dondurucu Hayattan Bazı Kareler

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Masha 2 yıl önce Şikayet Et
    Yazık yhaa
    Cevapla