Anne sütü, bebek saçı ve kandan takılar üretiyor!

22 Ocak 2019, 10:19
Anne sütü, bebek saçı ve kandan takılar üretiyor!

38 yaşındaki Ayşe Abuşoğlu, anne sütü ve bebeğin saç telinden sonra kanla aksesuar üretmeye de başladı.

Bodrum'da ikamet eden bir annenin bebeğini emzirmesi esnasında sütünü saklayıp saklayamayacağını merak etmiş ve bununla ilgili araştırma yapmaya başlamış. Araştırmaları sonucunda yurt dışından bir annenin sütü taşlaştırarak mücevherleştirdiğini görmüş. Buradan esinlenerek 1,5 yıl kadar bir süre ile anne sütünü taşlaştıran Ayşe Abuşoğlu, ilerleyen zamanlarda tasarım şirketi kurduğunu ve süreci şu şekilde anlattı:

"KOSGEB'in girişimcilik kursuna gittim ve şirketi kurduktan sonra hibe desteği aldım. Bu şekilde anne sütü ile takı tasarımlarına başladım. Daha sonra anne sütü yetmez, bunu bebeklerin saçlarıyla da taçlandırmak lazım diye düşündüm. Çünkü bu dünyada olan bir şey değildi. Anne sütünün ardından bu sefer bebeklerin saçlarını kullanarak tasarımlar yaparak kolyeler üretmeye başladık. Başta harf ve çeşitli figürler olarak başlayan çalışmalarımız şu anda sanata dönüştü. Çeşitli manzaralar, ay-yıldızlar, anne-bebek figürleri gibi artık saçla neredeyse altın ve gümüş kolye, bileklik ve yüzüklerin üzerine tablo yapar hale geldik."

'SIRADA KANLA YAPILAN TASARIMLAR VAR'

Abuşoğlu, anne sütü ve bebek saçından yaptıkları tasarımlara, kan ile yapılan tasarımları da eklediklerini belirtti. Abuşoğlu, kan ile yapılan tasarımlara özellikle polis ve asker eşlerinden büyük talep geldiğine değindi.

'HER TASARIM FİDAN OLUYOR'

Yaptığı her tasarıma karşılık TEMA Vakfı aracılığıyla bir fidan diktiğini vurgulayan Abuşoğlu, "1,5 yıl gibi bir süre zarfında 1000'in üzerinde fidan bağışı yapmışız. Küçücük bir işletme olarak biz bunu başarabildiysek, büyük işletmeler de bu işe bir el atsalar aslında Türkiye'de ağaç dikecek arazi bulamayız diye düşünüyorum. Büyük firmalara da buradan ilham kaynağı olmak istiyoruz" dedi.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Tuğba Pekitkan 1 yıl önce Şikayet Et
    Çok mütevazı ve işin de de bir o kadar titiz, çalışkan bir insan. Çok değerli bir iş yaptığını düşünüyorum... Güvenle çalışabilirsiniz...Sevgiler
    Cevapla