Hercai ne demek? Hercai kelimesi ne anlama geliyor?

14 Kasım 2019, 11:22
Hercai ne demek? Hercai kelimesi ne anlama geliyor?

Ekranın en konuşulan dizilerinden biri olan Hercai, hikayesiyle olduğu kadar ismiyle de dikkat çekiyor. Peki diziye adını veren Hercai kelimesinin anlamı nedir? İşte Hercai kelimesinin merak edilen o anlamı.

Atv'nin reytinglere ve sosyal medyaya damgasını vuran yeni dizisi Hercai, hem konusu hem de oyuncularıyla dikkat çekiyor. Başrol oyuncuları Akın Akınözü ve Ebru Şahin'e şöhreti getiren Hercai, Cuma akşamlarının en çok izlenen dizileri arasında yer alıyor. Diziye adını veren Hercai kelimesi anlamıyla da büyük merak konusu oldu. İnsanlar, dizi karakterlerinin adının anlamını merak ettiği kadar dizinin adının anlamını da merak ediyor. Peki Hercai'nin anlamı nedir? Sizler için Hercai kelimesinin anlamını araştırdık.

HERCAİ KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Hercai

Fars kökenli bir kelime olan Hercai, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde şu anlamları taşır;

1- Hiçbir şeyde kararlı olmayan (kimse), yeltek, gelgeç.

2- Aşkta değişken, vefasız.

Yine Hercai kelimesinin herkesçe bilinen bir hikayesi bulunmaktadır. Hikaye tam olarak şöyledir;

Uzun yıllar önce iki kır çiçeği birbirlerine aşık olurlar. Bu aşık çiçekler, her bahar tıpkı diğer çiçekler gibi onlarda açıp güneşe merhaba derlermiş. Fakat bir bahar başlangıcı bu çiçeklerden biri diğerine, 'Biz diğer çiçekler gibi bu bahar açmayalım, kışın ortasında herkesin soğuktan kaçtığı karlı günlerde açalım ki, bütün doğa bize ait olsun' der ve ikisi de o bahar açmaz.

Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. O günden sonra, karda açıp sevgilisini bekleyen çiçeğe kardelen, sevgilisini yarı yolda bırakıp giden çiçeğe ise hercai denmektedir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • yasemen 5 ay önce Şikayet Et
  dizide günümüzdeki insanlarıda anlatmakta günümüzde genelde butarz konular bayanların yer aldığını düşünen insanları anlatmakta. ve günümüzde aşk aşk kelimesi karşılaşma öpüşme evlenme yatak final ölüm olarak tanımlamalarına karşı birdizi- hercai
  Cevapla
 • Özge 9 ay önce Şikayet Et
  Çok. Güzel. Sin
  Cevapla
 • özge kaya 9 ay önce Şikayet Et
  siz çok güzel sin
  Cevapla
 • RÜMEYSA 1 yıl önce Şikayet Et
  Harika beğenerek izlediğim bir dizi
  Cevapla
 • REYYAN REYYAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Ela
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun