Topkapı'da geleneksel bayramlaşma ve baklava alayı gerçekleşti

11 Haziran 2019, 16:36
Topkapı'da geleneksel bayramlaşma ve baklava alayı gerçekleşti

Topkapı Sarayı'nda Osmanlı geleneği olan "Muayede (Bayramlaşma) Töreni ve Baklava Alayı" merasimi gerçekleştirildi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen geleneksel "Muayede Töreni ve Baklava Alayı" faaliyeti, Topkapı Sarayı Babüssaade Kapısı merasim alanında gerçekleştirildi. 6'ncısı gerçekleştirilen merasimde ilk mehter marşı çalındı. Ardından jandarma alayı giriş yaptı. 

Davetlilerle bayramlaşan Vali Yerlikaya, programda yaptığı konuşmada, "Muayede töreni ve baklava alayı geleneğimizi canlandırıyoruz ve yaşatıyoruz. Osmanlı Devleti zamanında bu merasim ramazan ayında Hırka-i Şerif'in ziyarete açılmasına müteakip yapılıyor. Baklavalar, buradan törenlerle, dualarla çıkıyor. Büyük bir ihtişam ve görkemle halkın arasından, selamlama yapılarak asker ocağına takdim edilmeye gidiyor. Verilmek istenen mesaj şu, Sultanımız, Padişahımız kapı kulu yani askerlerine, neferlerine sofradaki en güzel tatlı olan baklavayı ikram ediyor ve aynı şekilde halka da dağıtılıyor." dedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, "Bunun zamanı olarak ramazan bayramı bittikten sonra ilk mesai gününde baklava alayını görüntülü olarak sunmak ve bu arada da bütün buradaki çalışanlarımızla bayramlaşmak ve bir yandan da Osmanlı geleneğinin bir devamı olarak baklava ikramını gerçekleştirmek için bir aradayız. Bir geleneği canlandırmak bakımından önemli bir faaliyeti devam ettiriyoruz." ifadesinde bulundu.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar