Atanamadılar ama aylık 20 bin TL kazanıyorlar!

4 üniversite mezunu arkadaş, okul bittikten sonra kendi mesleklerinde iş yapamayınca memleketlerinde İpek böcekçiliği işine girdiler. Aylık kazançları 20 bin TL yakın olduğu öğrenildi.

Batman'ın Sason ilçesinde ikamet eden dört üniversite arkadaşı, kendi mesleklerini yapamayınca iş arayışına girdiler. Bölgede yaygın olan ipek böceği yetiştiriciliğine giren arkadaşlar aylık 20 bin TL kazanıyor. 

Çiftlik açan gençlerden Zülfü Aktaş, alternatif iş arayışına girdiklerini ve ipek böcekçiliğine nasıl başladıklarını "Bunlardan biri de ipek böcekçiliği oldu. İlk aşamada denendikten sonra kısa vadede iyi bir getirisi olduğunu gördüğümüzde işi yaygınlaştırmaya başladık. Bu iş ilçe tarafından da kabul görmeye başladı. Devletimizin destekleriyle ilk çiftliklerimize kavuştuk. Şu anda 40 ailenin çalışma yapabileceği kadar çiftliklerimiz mevcut. Böylece aileler kısa vade de iyi bir gelir elde etmiş oluyor. Yaklaşık 150 ailemize nisanın sonu ve mayıs ayının ilk haftasında koza tohumları dağıtmış olduk. Bir aylık süre zarfında bakımları yapıldı. Kozanın bakımı şu aşamalardan olmak üzere 4 uyku 5 evre aşamasından geçiyor. Tohum aşamasında toplu iğne ucu büyüklüğünde olan ipek böcekleri ilk haftada dut yaprakları kıyılarak böceklere verilir. Daha sonraki haftalarda da böceklerin büyüme evrelerine göre yemleri de büyütülerek verilir. Bu aşama 28 günlük bir sürenin ardından böcekler ip haline gelir. 28 günlük bir aşamanın ardından böceklerimiz örerek koza haline geliyor. Bunları da yavaş yavaş toplayarak fırınlama dediğimiz işleme gönderiyoruz" sözleri ile anlattı.

Oktay Kaynarca'ya 8 milyonluk reklam teklifi!

İLİŞKİLİ HABER

Oktay Kaynarca'ya 8 milyonluk reklam teklifi!
Acun Ilıcalı yeni evli Amine ve Mesut Özil ile yemek yedi

İLİŞKİLİ HABER

Acun Ilıcalı yeni evli Amine ve Mesut Özil ile yemek yedi

BİR YORUM YAPIN 0