Koreliler ve Asyalılar Türkiye'ye akın etti!

16 Temmuz 2019, 13:25
Koreliler ve Asyalılar Türkiye'ye akın etti!

Zengin kültürü ve harika doğa manzaraları ile Türkiye, özellikle kültürüyle neredeyse Türklere bağlı olan Güney Koreliler ve genelde Asyalı turistler için popüler bir merkez haline geldi. İşte, haberin ayrıntıları...

Türkiye'ye son yıllarda Uzak Doğu'dan gelen turist sayısında artış kaydedilirken Güney Koreli turistler, Avrupa, İskandinav ve Rus turistlerden farklı olarak kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanımaya yönelik gezi rotalarını tercih ediyor. Geçmiş dönemlere oranla çok sayıda Koreli'nin Kapadokya'ya akın ettiği analitik kayıtlara geçmiştir. Güney Koreli turist sayısında yüzde 40 artış olduğu ise güncellenmiştir.

Kapadokya

Ziyaret edilen bir diğer favori bölgelerin içerisinde Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi ve Kapalıçarşı, Kapadokya, Efes Antik Kenti, Antalya ve Pamukkale, bulunmaktadır.

Koreliler Türkiye'ye akın etti

Açık pazarlara gereken önemin verilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, "Çünkü Çin, Japonya ve Güney Kore oldukça uzun destinasyonu olan ülkeler. Dolayısıyla Türkiye'de kaldıkları süre içinde turistik yerlerimizin tamamını gösterecek şekilde kombin turlar yapmalıyız. Ayrıca bu ülkelerle iş birliğimiz ilerledikçe turizm pazarımız da bununla orantılı olarak büyüyecektir.

Diğer önemli bir nokta ise bu turistler 15-21 günlük turlarla geliyorlar. Başka ülkelere de uğramak istiyorlar. Türkiye'de hem kalış sürelerini uzatmak hem maksimum geliri burada bırakmaları için yaratıcı paketler hazırlamak zorundayız. Hizmet standardımız, kalitemiz, rekabetçi şartlarımız cezbediyor.

Ayrıca Güney Kore ile tarihten gelen bir yakınlığımız var. Dolayısıyla diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda çok daha avantajlıyız. Turizm pazarına yönelik yaptığımız yatırımların çok somut getirisi olduğunu da görüyoruz. Fakat kesinlikle istediğimiz seviyede değil. Güney Kore dediğimiz ülke 50 milyon nüfusu olan bir ülke. Yani 400 bin turistin gelmesi bizim için önemli bir sayı değil. Milyon ve üzerindeki rakamları telaffuz etmemiz lazım"açıklamasında bulundu.

Güney Kore'den Türkiye'ye ziyaret

İstanbul merkezli Petra Paul Turizm Şirketinin sahibi Güney Koreli Se Man Oh,"Kore halkı Türkiye'yi kardeş ülke olarak görüyor ve Türkiye'yi çok seviyor. Ayrıca Türk tarihini ve kültürünü de çok beğeniyor ve merak ediyorlar. Dolayısıyla tatil için Türkiye'yi tercih ediyorlar. İstanbul, Kapadokya, Pamukkale ve Antalya bölgeleri tercihleri arasında. En fazla nisan ayında Türkiye'ye gelmeyi tercih ediyorlar" sözleriyle duygularını ifade etti.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar