Akıllı ekranlar ve bilgisayarları sıkça kullanıyor olmanın verdiği etki, sağlığımıza olumsuz etki ediyor. Özellikle dokunmatik ekranlı cihazları kullanmak, başparmak tendon sıkışmasına neden oluyor.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Günümüzün en çok kullanılan cihazlarından olan dokunmatik akıllı cihazlar, başparmak tendon sıkışması hastalığına neden oluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ, bu durumun eğer tedbir alınmazsa cerrahi müdahaleye sebep olacağını belirtiyor.

akıllı cihaz kullanımı

"GENİŞ EKRANLI TELEFONLAR SEBEP OLABİLİR"

Diğer adıyla 'De Quervain Tenosinoviti', yani başparmak tendonu sıkışması, akıllı cihaz ve dokunmatik ekran kullananlarda sıkça görülüyor. Uzmanlar, bu duruma dikkat çekerek, geniş ekranlı cihazları kullanırken uzak noktalarına dokunmaya çalışmanın, başparmak tendonlarına zarar verdiğini belirtiyorlar.

Emsey Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

"TEDBİR ALINMAZSA CERRAHİ MÜDAHALEYE KADAR GİDER"

"Başparmağı ilgilendiren bir rahatsızlık baş parmağa giden tendonların yüzük gibi bir halkanın içerisinden geçip, baş parmağa ilerler. O halkanın içerisinde o tendonlar sıkıştığı zaman baş parmağın kullanımı zorlaşır. Şiddetli ağrılarla ortaya çıkar ve biraz uzun dönem sürer. Eğer tedbiri alınmaz ve ilerlerse cerrahi müdahaleye kadar gidebilir."

başparmak tendon sıkışması

"İşimize dair şeylerde vazgeçemiyoruz ancak bunun üzerine bir şey bardağı taşırıyor. Bu genelde kullandığımız telefonlara bağlı olabiliyor. Günde 8 saat klavye başında çalışıyorsun üzerine bir de işte bir 8 saat de telefonla oynayınca bu tendonlar er geç zarar görüyor. Biraz da kendi şartlarımızı kendimiz oluşturuyoruz. Bir nevi parmaklar bize dur diyor."

İLİŞKİLİ HABER

Kulunç neden olur? Kuluncun belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

İLİŞKİLİ HABER

Kerem Bürsin omurgasını kırmıştı! İşte ilk açıklaması...

İLİŞKİLİ HABER

Arzum Onan'ın stilinden ilham alınarak hazırlanan 2019 yaz moda trendleri

BİR YORUM YAPIN 7

WİRUSMAN 2 yıl önce

Çağın yeni hastalığı ' RAHATLIK BATMASI ' o Değil ... !

Toplam 1 beğeni

Mersin 2 yıl önce

Işsiz olduğumuzdan bol bol vakitleriniz var.buna istinaden telefonla meşgul oluyoruz.is veren oldu da biz mi beğenmedik.

Okur 2 yıl önce

Kafana saksı düşse...

rizeli 2 yıl önce

geçen gün başparmağım beni çok rahatsız etti demek bundan sebepmiş

BAYBARS 2 yıl önce

Bizim hatun yandı demek ki

Toplam 8 beğeni

Murat 2 yıl önce

ALLAH sabır versin sana o zaman :)

Toplam 0 beğeni

halil 2 yıl önce

Sesli güldüm :)))))))

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun