Kızılcahamam'a nasıl gidilir? Kızılcahamam'da gezilmesi gereken yerler

20 Şubat 2020, 06:31
Kızılcahamam'a nasıl gidilir? Kızılcahamam'da gezilmesi gereken yerler

Termal otelleriyle dikkatleri çeken ilçe Kızılcahamam, aynı zamanda ailecek piknik ve mangal keyfi yapanların da odak noktası oldu. Ankara ilinin kuzey kısmında yer alan Kızılcahamam'a nasıl gidilir? Neler yapılır ve gezilecek yerleri neresidir? İşte, Kızılcahamam rotası...

Ankaralıların severek ziyaret ettikleri rotadan biri de Kızılcahamam ilçesidir. Doğa ile iç içe olan Kızılcahamam, ziyaretçilerini, yürüyüş-koşu parkurları, piknik alanları ve kaplıcaları ile kucaklıyor. Peki, namı dilden düşmeyen Kızılcahamam'a nasıl gidilir? Kızılcahamam'da gezilecek yerler nerelerdir? Kızılcahamam'da neler yapılmaktadır? İşte, tüm ayrıntılarıyla Kızılcahamam rotası...

Kızılcahamam'da gezilecek yerler

KIZILCAHAMAM'A NASIL GİDİLİR?

Ankara Kızılcahamam arası yaklaşık 82 kilometre mesafedir. Araçla yaklaşık 1 saat iken İstanbul Kızılcahamam arası ise yaklaşık 381 kilometre mesafe olup araçla yaklaşık 4 saat 45 dakika olarak bilinmektedir.

Kızılcahamam'a nasıl gidilir?

KIZILCAHAMAM'DA NELER YAPILIR?

Kızılcahamam'da yapılacak bir çok etkinlik vardır. Yürüyüş için ideal bir yer olan Kızılcahamam'da meşhur olan Kasaplar Çarşı'sına uğramanızı tavsiye ediyoruz. Burada Bizim Kasaba uğrayıp kuzuneli sobada pişen Sait Vural sucukların tadına bakabilirsiniz. Bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Soğuksu Milli Parkı'nda bulunan Fosil Ağacını ziyaret edebilirsiniz. Kızılcahamam'ın favori kaplıcalarında sevdiklerinizle beraber hoş vakit geçirebilirsiniz.

Kızılcahamam'da neler yapılır?

KIZILCAHAMAM'DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

Soğuksu Milli Parkı

Çam ağaçlarıyla kaplı atmosferi bol olan Soğuksu Milli Parkı, hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Hafta içi burayı tercih edebilir bir yandan doğanın tadını çıkartırken diğer yandan sevdiklerinizle bir piknik etkinliği düzenleyebilirsiniz. Kamp yapmanın serbest olduğu Soğuksu, günü birlik gelenler ve haftasonu gezginleri için çadır kurmak, ideal bir tercih olacaktır.

Abacı Peri Bacaları

Kızılcahamam'da en tuhaf yer olarak bilinen Abacı Peri Bacaları, en çok ziyaretçi akımına sahip olmakla beraberinde, ülkemizdeki peri bacaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Alicin Manastırı

Turistlerin yoğun ilgisini kazanan Alicin Manastırı, yüksekte ve yamaçta konumlanması nedeni ile zorlu bir ziyaret açığa çıkmaktadır. Yamaca çıkamayanlar için civarda bulunup uzaktan bu manastırın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Mahkemeağacin Köyü

Mahkemeağacin Köyü'nün altında yer alan inler ve mağaralar, yapılan restorasyon çalışmaları ile ziyarete açılmıştır. Roma İmparatorluğu’ndan saklanmak amacıyla ilk Hristiyanlar tarafından inşa edilmesi hikayesiyle Mahkemeağacin Köyü tarihseverlerin ilgi odağı olmaktadır.

Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı

Soğuksu Milli Parkı’na biraz uzak olan Aluçdağı Tabiat Parkı'nda, paintball, at biniciliği veya okçuluk yapabilirsiniz.

Pazar Köyü

Kimseler tarafından kullanılıyor mu diye düşündüren Pazar Köyü, Roma döneminden günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmış ve halen daha kullanılmakta olan bir yerdir. Burada pek çok ibadethane bulunmaktadır.

Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi Türbeleri

Kızılcahamam'ın Taşlıca Köyü’nde Kırmızı Ebe ve oğlu Oruç Gazi’nin türbeleri yer almaktadır. Anadolu’nun Türk-İslam ülkesi haline gelmesinde büyük emekleri olan Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi, Türk ordularından evvel buraya yerleşmişlerdir. Ölümlerinden sonra ise kabirleri türbe ziyaretine açılmıştır.

Kızılcahamam Karagöl

Ankara’nın merkezine 112 kilometre mesafede konumlanan Işık Dağı'na 3 kilometre mesafede ise Karagöl yer alıyor. Dört bir yanı çam ormanları ile kaplı olan Karagöl, barındırdığı suyun ağaçlar nedeniyle ışık alamaması ve karanlık gözükmesinden dolayı verilmiştir. Gölde herhangi bir balık yaşamaz, ancak bolca sülük barındırdığı söylenmektedir. Ankara'da hafta sonu gezmek isteyen gezgin aileler için tercih edilesi bir mekandır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Nevzat ÖZDEMİR 3 ay önce Şikayet Et
    Karagöl çubuk ilçesine bağlı,çamlıdere ayrı bir ilçe aluçdağı çamlıderede yakın ilçelerin doğal güzellikleri çalınıp kopyalanmış hayat çok pahalı allah kimseyi kızılcahamam sanayii esnafının eline düşürmesin gerededen adapazarından malları getirip yöresel ürün diye satarlar esnafın ve halkın yüzde doksanı çok kaba ve yobaz yani berbat bir yer.
    Cevapla