Ayaş'a nasıl gidilir? Ayaş'ta gezilecek yerler...

05 Kasım 2019, 08:20
Ayaş'a nasıl gidilir? Ayaş'ta gezilecek yerler...

Ayaş ilçesi himayesinde, tarihi mekanlar barındırmaktadır. Bu mekanlar kaplıcalardan eski camilere kadar uzanmaktadır. Ankaralıların stres dağıtmak ve ailecek güzel zaman geçirmek için gittikleri Ayaş'ta gezilecek yerler nerelerdir? İşte, Ayaş'ta gezilecek yerler...

Höyük, Mağara ve kalelere sahip olan Ayaş ilçesi Hititler, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyeti altında keşfedilmiştir. Tarihi araştırmalara dayanarak Friglerin de bu bölgede bulunabilmiş olmasına olasılık verilmektedir. Tarihte birçok ordu için İstanbul yolu güzergah yolu olarak kullanılmıştır. Malazgirt savaşı galibiyeti sonucunda 1073 yılında Selçuklular’a ait olan bu bölgede çeşitli yapılar ve yapıların kalıntıları günümüze kadar dayanmıştır. Haftasonları ailelerin gezip görmek, kamp yapmak ve mangal yakmak için tercih ettikleri Ayaş'ta ne yapılır? Ayaş'ta nerelerde gezilir? İşte, Ayaş rotaları...

Ayaş konakları

AYAŞ'TA GEZİLECEK YERLER

Ayaş Kanyonu

Asartepe Kanyon, devasa büyüklüğü ve içerisinde bulunan görkemli görünümlü gölü ile Ayaş'ta gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Kanyonda yürüyüş yaparak aşağı inip gölü yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Gökçebağ Kalesi

Gökçebağ Köyü'nün kuzeydoğusu'nda bulunan Gökçebağ Kalesi,Gökçebağlılar tarafından Kedi Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Kalenin araştırması 200'li yıllarda yapılmıştır. İçerisinde seramik kırıntılarına rastlanmıştır.

Yağmur Dede Türbesi

Değişik dilekler için Ayaş'ı ziyaret edenlerin ilgi odağı olan Yağmur Dede Türbesi'ne, yerel halkın yağmur duası için gittikleri biliniyor. Yağmur Dede, Yağmurdede Köyü'nde yaşayıp vefat eden önemli bir zattır. Yağmur Dede'nin dua ettiği zaman yağmur yağdığı söyleniyor.

Ayaş Yöresel Ürün Pazarı

Ankara'dan çıktıktan sonra Beypazarı yolun üzerinde bulunan Yöresel Ürünler Pazarı, Ankara'nın ilçesi Ayaş'a özgü eşyaları satışa sunmuştur. Yöreye özel yiyeceklerin tadına bakmadan geçmeyiniz. Beypazarı'nda gezilecek yerleri görmek için tıklayın.

Bünyamin Ayaşi Cami

Ayaş'ın gözbebeği olan Bünyamin Ayaşi Cami, 16.yüzyılda tamamlanmış ve ibadete açılmıştır. Tarihiseverler ve ibadet etmek isteyenler için güzel bir durak olacaktır. Cami içerisinde tarihi çeşmeden akan bir kaynak suyu bulunmaktadır.

Ayaş Paşa Hamamı

Selçuklular'dan kalma Paşa Hamamı, tarihi bir hamam olup, Selçuklu mimarisine özel bir yapıttır. Ayaş belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarından sonra bu hamam sergi olarak kullanılmaya başlandı.

Paşa Hamamı sergisine ait Asarcık Höyük

"KAPLICALARIYLA DA ÜNLÜ"

Karakaya Kaplıcası

Suyunun milyonlarca insana şifa dağıttığı Karakaya Kaplıcası, Ankara merkezinden 58 kilometre kadar uzaklıkta kalmaktadır. Kaplıcaya gitmek için özel araçlara ihtiyaç duyulduğu gibi belirli zamanlarda düzenlenen otobüs seferleriyle de ulaşım sağlanmaktadır. Karakaya'ların internet sayfalarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayaş Ulu Cami

Ayaş Ulu Cami, ilk yapımında minaresiz olarak kullanılmıştır ancak 20.Yüzyılda yapılan restore çalışmalarında eklenerek ibadete aktif hale sunulmuştur.

Ayaş'ta ne yapılır?

Ayaş'ta sevdiklerinizle piknik yapabilir, mangal yakabilir ve kamp kurabilirsiniz. Beklentinizi karşılayacak doğa harikası bir tercih olacaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar