Hafta sonu ve soğuk aylarda gezilecek yerler arasında Çanakkale en ideal şehirdir. Toprakları şehit kanına bulanmış bu yer duygusal bir ortamda yaşayacağınız güzellikleri de beraberinde getirecek. Peki, Çanakkale'de ne yapılır? Çanakkale'de gezilecek yerler...

Tarih kokan şehirlerin başında gelen şehir Çanakkale, Osmanlı İmparatorluğu'na şahit olması yerli yabancı gezginlerin ilgisini çekiyor. Gelibolu ve Biga yarım adalarına sahip olan Çanakkale'nin, önemli bir bölümü ile İstanbul'da yer almaktadır. Kuzey komşu illeri Edirne ve Tekirdağ olurken Balıkesir'le de sınırı vardır. Merkez ilçe nüfusu 2016 yılı verilerine göre 165.517 kişi olan Çanakkale'ye İstanbul'dan arabayla 4 saat 40 dakikada gidebilirsiniz. Yaklaşık 318 km olan Çanakkale'ye uçakla gitmek isterseniz 49 dakika sürecek. 

ÇANAKKALE'YE NASIL GİDİLİR?

Çanakkale'ye yakın şehirlerde iseniz, Çanakkale’ye gitmek için kara yolu, deniz yolu ve hava yolundan birini tercih edebilirsiniz. Uçakla gitmek isteyenler için, Çanakkale Havalimanı son durağınız olacak ve yolculuğunuz 1 saatten kısa sürede bitecek ancak otobüsle ya da kendi aracınızla da kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Çanakkale'ye İstanbul Avrupa yakasından Anadolu yakasına nazaran daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Aralarında 2 saat fark olacaktır.

ÇANAKKALE'DE NE YAPILIR?

Tarihi müze ve anıtları gezebilir, Çanakkale'nin meşhur tatlarından tadabilir ve dalış seviyorsanız dalış yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı otel seçeneklerini internetten araştırarak Çanakkale'de otel veya pansiyonda kalabilirsiniz.

ÇANAKKALE'DE GEZİLECEK YERLER

Çanakkale Şehitliği-Şehitler Anıtı, 1915 yılında gerçekleşen Dünya Savaşı'nda Çanakkale Muharebeleri’nde hayatını kaybeden Türk askerleri anısına yaptırıldı.

57. Alay askerleri anısına yapılan 57. Alay Şehitliği, ziyarete açıldığı 1992 senesinden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor.

İstanbul Kuşatması sırasında Papalık ile Bizans’ın işbirliğini önlemek amacı güdülerek yaptırılan Kilitbahir Kalesi Fatih Sultan Mehmet imzası taşımakta ve ilginç mimarisi ile görülesi yerler arasında.

Conkbayırı Muharebesi’nin gerçekleştiği Conkbayırı kenti, tanıklık ettiği koca bir tarih ile Çanakkale’ye gelmişken görülmesi gereken yerler arasındaki önemini koruyor.

Ayvacık ilçesi yakınlarındaki Behramkale Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti, tarih boyunca Lidyalılardan Perslere, Pergamonlardan Romalılara kadar birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir bölge olmasıyla liderliği elden bırakmıyor.

1890 yılında inşa edilen Aynalı Çarşı, Çanakkale'ye geldiğiniz ziyaretinizde sevdiklerinize hediyelik eşya almanız için ideal bir yer olacaktır.

Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Deniz ve Kara Savaşları hakkında bilgilendirme yapılmasıyla beraberinde müze içerisinde bulunan Çimenlik Kalesi’ni ve kaleye ait eserlerin korunması nedeniyle inşa edilmiştir.

Gezintinin bir parçası olan Çanakkale'nin şehir merkezinde meşhur saat kulesi ile fotoğraf çekilebilirsiniz. Ünlü restoranlarına gidip yöreye özgü tatları deneyebilirsiniz.

BOZCAADA VE GÖKÇEADA'YA TRANSFERLER NEREDEN YAPILIR?

Geyikli kasabası Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı olup, hemen karşısında bulunan Bozcaada'ya gidişi oldukça rahattır. Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılıyor. Otobüs ile de Bozcaada'ya ulaşmanız mümkün. Gökçeada'ya ulaşım ise sadece deniz yolundan bir ulaşım ile sağlanmaktadır.

İLİŞKİLİ HABER

Palandöken kayak merkezi hakkında merak edilenler

İLİŞKİLİ HABER

Oyuncu Zeynep Koçak'ın acı günü! Babasını son yolculuğuna uğurladı...

İLİŞKİLİ HABER

Ata Demirer'den Demet Akbağ'lı doğum günü paylaşımı

İLİŞKİLİ HABER

Sarıkamış Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? Kars'ta gezilecek yerler

BİR YORUM YAPIN 0