İstanbul'da en iyi boza içebileceğiniz mekanlar

18 Ocak 2021, 09:08
İstanbul'da en iyi boza içebileceğiniz mekanlar

Kışın en keyifli ve lezzetli içeceği olan bozanın kanserle savaştığı uzmanlar tarafından kanıtlanması beraberinde, en organik ve en kaliteli bozanın hangi mekanlarda olduğu da araştırılmaya başlanıyor. İstanbul'da en kaliteli boza nerede içilir? Ürünlerinin çoğunluğu organik olan bozacı mekanlara, haberimizde yer verdik.

Havaların iyice soğuduğu ve kar yağışının başladığı bu dönemlerde, herkes bozaya yönelmiş durumda. Eski bir gelenek olan ve kış aylarına girildiğinde akla gelen ilk içecek olan boza, lezzetiyle olduğu kadar faydalarıyla da dikkat çekiyor. C,D,A ve E vitaminini içerisinde bulunduran bu mucizevi içecek, kanser hastalığının tedavisinde şifa, gribe karşı da vücuda direnç sağlıyor. Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, kara buğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unundan elenerek yapılan boza, üzerine bol tarçın dökülerek içiliyor. Peki, bu karlı İstanbul zamanlarında organik ve kaliteli boza nerede içilir? En lezzetli ve güvenilir bozacı adresleri haberimizde...

İstanbul'da boza nereden satın alınır

İSTANBUL'DA EN İYİ BOZA NEREDE İÇİLİR?

# 1 VEFA BOZACISI - FATİH

Vefa Bozacısı - Fatih

Fatih'te yer alan Vefa Bozacısı'nın kuruluşu 1876 yılına kadar dayanmaktadır. Ülkemizin 100 yılı devirmiş marka değerlerinden biri olan Vefa Bozacısı, tarih kokan dekorasyonuyla beğeni topluyor. 

# 2 DAMLA DONDURMA & BOZA - ŞİŞLİ

Damla Dondurma & Boza - Kurtuluş

Şişli'ye bağlı Kurtuluş-Feriköy semtinde bulunan Damla Dondurma, bölgenin bilinen en lezzetli ve meşhur boza satan mekan yerlerinden biri olarak görülmektedir. Üretimi kendilerine ait olan ürünlerin satışını yapan dükkan, küçük olmasına rağmen geniş bir müşteri kitlesine sahiptir.

# 3 BEYAZ SARAY DONDURMACISI - FATİH

Beyaz Saray Dondurma & Boza - Fatih

Fatih'in Çapa semtinde bulunan bir diğer nadide mekanlardan biri de; Beyaz Saray Dondurma Ve Boza olarak biliniyor. Yoğun kıvamlı boza sevenler için en ideal mekanlar arasında yer alan Beyaz Saray Dondurma Ve Boza, organik ürün satışıyla dikkat çekiyor.

# 4 BİRİNCİ PROFİTEROL - GÜNGÖREN / BEYOĞLU

Hakiki Roma Dondurmacısı - Yeşilköy

Hem Güngören'e bağlı Merter semtinde hem de Beyoğlu'nda bulunan bu mekan, profiterol ve ekleri ile meşhur olsa dahi kış aylarında çoğunlukla boza satışlarıyla adını duyuruyor. Burada bozalar, litrelik olarak cam şişelerde satılıyor.

# 5 HAKİKİ ROMA DONDURMACISI - ÇENGELKÖY

 Bu Bu Dondurma - Çengelköy

Bakırköy'e bağlı Yeşilköy semtinin beğenilen dondurmacılarından olan Hakiki Roma Dondurmacısı, bozaseverlerin en çok tercih ettikleri mekanlar arasında yer alıyor. Mekanın Florya'da bulunan şubesi de, yoğun ilgi görüyor.

# 6 ASLI BÖREK - FATİH

Aslı Börek - Eminönü

Börek ve tatlı çeşitleri ile ünlü olan Aslı Börek, ev yapımı boza lezzetiyle kış aylarını sıcak geçirmek isteyenlerin adresi olmaya devam ediyor. Bozaseverler, Fatih'in Eminönü semtindeki bu mekanda lezzetli bir boza keyfi yapabiliyorlar.

# 7 ÇAYKUR ÇAY VAKTİ - KADIKÖY 

Çaykur Çay Vakti - Moda

Kadıköy'ün Moda semtinde, hoş sohbet eşliğinde bir boza keyfi yapmak isteyenlere özel mekanlardan biri; Çaykur Çay Vakti oluyor. Çaykur Çay Vakti, nefis boza ve sahlep seçenekleri ile kış aylarını ısıtıyor. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar