Vaadhoo İsland nerede? Vaadhoo Adası denizinin özelliği

28 Şubat 2020, 14:57
Vaadhoo İsland nerede? Vaadhoo Adası denizinin özelliği

Maldivler'de bir ada olan Vaadhoo island, en özel adalardan birisidir. Son zamanlarda internette araştırılan bu ada, geceleri denizde çıkan mavi ışığıyla kendine hayran bırakıyor. Peki, Vaadhoo island denizinin özelliği nedir? Mavi ışık nereden belirmektedir? İşte, tüm ayrıntılarıyla Vaadhoo Adası...

Vaadhoo Adası, Maldivler'in en nadide adasıdır. Adada geceleri gelgit olayının yaşandığı sırada ortaya çıkan mavi renkli ışıltı görenleri şaşkına uğratıyor. Sahilde yaşanan bu görkemli olayın nedeni ise kıyıya vuran dalgalarda bulunan ışıklı planktonlar. Işıklı planktonlar, tek hücreli canlılardır. Son zamanların favori tatil listeleri arasında bulunan Maldivler, özellikle balayına çıkanlar için romantik bir tercih olabilir. Siz değerli okuyucularımız için bu mavi ışıklı Vaadhoo Adası'nı mercek altına aldık...

Maldivler Vaadhoo Adası

VAADHOO ADASI'NIN BİLİNMEYEN ÖZELLİĞİ;

Dinoflagellatların su yüzeyinde süzülmesiyle çevrelerindeki suda oluşan hareketin, canlıların içindeki proton dolu organellere elektrik sinyalleri gönderdiğini belirten uzmanlar, mavi ışık saçan bu canlıların üst düzeyde bir teknoloji olduğunu söylüyor.

Maldivler Vaadhoo Adası

RAHATSIZ EDİLDİKLERİ ZAMAN TÜM SAHİLİ AYDINLATIYORLAR!

Sahilde yaşanan bu muhteşem olayın nedeni ise kıyıya vuran dalgalarda bulunan ışıklı planktonlar. Işıklı planktonlar, tek hücreli canlılardır. Bu canlıların bilinmeyen bir özelliği ise rahatsız edildiklerinde bu minik canlılar koca bir sahili bile aydınlatabilecek kadar çok ışık yayabiliyor.

Maldivler Vaadhoo Adası

MALDİVLER'E NASIL GİDİLİR?

Maldivler'e gitmenin en ekonomik yolu, tur paketlerinden tercih etmeniz olacaktır. Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer almaktadır. 

Maldivler Vaadhoo Adası

Hava yollarının Maldivler’e İstanbul'dan her gün direkt seferleri bulunmaktadır. Uçak bilet ücreti ortalama 2000-2500 TL aralığında (değişiklik gösterebilir). Uçuş yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Maldivler Vaadhoo Adası

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar