Safranbolu'nun 4 asırlık gizli tünellerinin özelliği nedir? UNESCO Dünya Mirası Listesi

Safranbolu'daki yaklaşık 4 asırlık geçmişe sahip gizli tünellerin turizme kazandırılması hedefleniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu yerin özelliği nedir? İşte, tüm gözlerin üzerinde olduğu asırlık gizli tünellerle alakalı ayrıntılar...

Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında bulunan, Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin yanı sıra 18 ile 20. yüzyıllar arasında yapılan geleneksel evlerin yer aldığı tarihi Safranbolu'nun altındaki kesme taş ile örme kemerlerden meydana gelmektedir. Asırlar önce tarımsal arazilerden daha fazla yararlanabilmek için Akçasu Deresi'nin üstüne kemerler ile oluşturulan ilçenin, içme suyu ve atık su giderleri ile kanalizasyon işlevlerini yerine getirecek. Siz değerli okuyucularımız için son zamanların gözde yeri olan Safranbolu'nun asırlık tünelleri hakkında belli başlı bilgileri derledik...

Safranbolu

Safranbolu

SAFRANBOLU'NUN TURİZME AÇILACAK OLAN ASIRLIK TÜNELLERİ

Safranbolu Kültür Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar, yaptığı açıklamada, vakıf olarak ilçenin kültürel zenginliklerine sahip çıkmaya, yaşatmaya çalıştıklarını ve çeşitli projeler hazırladıklarını açıkladı. 

Safranbolu

Safranbolu

PROJE KABULÜ GERÇEKLEŞTİ, TÜNELLER TURİZME AÇILACAK

Dizdar, "İlçemizdeki tarihi yapıların ayakta kalması adına projeler yapıp restore ediyoruz. Bunlardan biri de ilçenin altında yer alan tüneller. Mimarisi ile öne çıkan bu tünellerin restorasyonu ve turizme açılması için proje hazırladık. Proje kabul edildi. Birkaç evrak işi kaldı. Bunlar da tamamlanınca çalışmaya başlayacağız ve bu görülmeye değer tünelleri turizme açacağız" şeklinde konuştu.

Safranbolu

Safranbolu

TÜNELLERİN MİMARİSİ DERS OLARAK VERİLECEK

"Asırlar önce o zamanın imkanlarıyla yapılmış bu tüneller, devasa yapıları günümüze kadar üstünde tutabilmiştir. O zamanın imkanlarıyla nasıl yer altına şelale oluşturulduğu, su giderlerinin ve kanalizasyon sisteminin nasıl ayrı ayrı dizayn edildiğini herkesin görmesi gerekiyor."

Safranbolu

Safranbolu

1,5 MİLYONA YAKIN YERLİ VE YABANCI TURİST AĞIRLANDI

Dizdar, ilçenin yılda 1,5 milyona yakın yerli ve yabancı turist ağırladığını, tünellerin açılmasıyla bu alanların da gezdirileceğini ve gizli kalmış mimarlık harikası yapıları onlara göstereceklerini de açıklamalarına ilave etti.

Ramazan ayında karantina günlerinde sıkıntınızı giderecek hobiler

İLİŞKİLİ HABER

Ramazan ayında karantina günlerinde sıkıntınızı giderecek hobiler
Online alışverişte alabileceğiniz trend yazlık parçalar

İLİŞKİLİ HABER

Online alışverişte alabileceğiniz trend yazlık parçalar

BİR YORUM YAPIN 0