Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Hedeflenen kitle aşılanırsa 29 Ekim'de rahatlarız

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hedefe uygun hareket edildiği takdirde olası bir ihtimalle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını şimdiye nazaran daha rahat geçirebileceğimizi söyledi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, Covid-19'a karşı karşı üzerinde durulan aşılama çalışmaları ile ilgili DHA'ya önemli değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. İlhan aşıdan kaçmamamız gerektiğinin üzerinde durarak, 

"Maalesef şu an vefat edenler arasında 65 yaşın üstünde olup aşı sırası geldiği halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var. Bu, bir hekim olarak beni üzüyor. Aşı olma imkanı var, aşı sırası gelmiş, aşı olsaydı belki o büyüğümüz hastalığı hafif geçirecekti. Bu nedenle aşı olmak gerekiyor. Bunu bir rakamla da ifade edelim; ocak ayı başında yaşlıların vakalar içinde görülme durumunu nisan ayı başına göre kıyasladığınızda yarı yarıya bir düşüş söz konusu. Demek ki aşı bu kadar koruyor. Hatta toplumun genelini ilgilendirecek bir rakamdan bahsetmek gerekirse, biliyorsunuz yaklaşık 1 milyon kadar sağlık çalışanı aşılandı. Sağlık çalışanlarının arasında 20 yaşında gençlerimiz de var, 80 yaşında kıdemli hocalarımız da var. Sağlık çalışanlarında ise vakalar içindeki orana baktığımızda 1 Ocak ile 1 Nisan'ı kıyasladığınızda 4 kat azalma söz konusu. O zaman aşının bu denli etkili olduğunu gördüğümüzde açıkçası aşıya karşı olumsuz görüş geliştirmek, aşı direncini anlayabilmek mümkün değil. Elbette farklı bir kanıt varsa bu görüşülebilir ama bilim hep kanıtlarla ilerler. Eğer bir kanıt, yayımlanmış makale varsa bununla konuşmak gerek. Sosyal medyada 'ben aşıya karşıyım', 'aşı olmayacağım' demekle açıkçası bu iş olmuyor maalesef."

'29 EKİMİ İYİ BİR TARİH OLARAK DÜŞÜNEBİLİRİZ'

Prof. Dr. İlhan, 13 aydır Covid-19 ile savaştığımız günlerin geride bırakıldığına değinerek, şöyle devam etti:

"4.5 milyondan fazla ki i koronavirüs tanısı aldı, 39 bine yakın vatandaşımızı da koronavirüsten kaybettik. Haklı olarak vatandaşlarımız çok sıkıldılar. Gerçekten zor süreler yaşıyoruz. Kurallara uyarak daha iyi bir sürece gelebileceğimizi söylemek elbette mümkün. Tam kapanma dönemi yaşıyoruz, bununla beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, kurallara uyum devam ederse, Sağlık Bakanının dediği gibi 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, hedeflenen grubun aşılanması gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlar görebiliriz, bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz. Bu şöyle düşünülmemeli; örneğin 'ekim sonuna geldiğimize herkes maske çıkarak, fiziksel mesafeye uymayacağız, kalabalıkta bir araya geleceğiz' anlamına gelmiyor. Daha belki rahat olabileceğimiz, en azından ailemizi ziyaret edebileceğimiz, kurallara uyarak sosyal mekanlarda bir arada olabileceğimiz, çocuklarımızın okuluna devam edebileceği zamanlar olabilir düşüncesindeyim."

Koronayı atlatan Sinan Akçıl'dan devlet büyüklerine övgü: 'Dünyada birçok ülkeyi gezdim...'

İLİŞKİLİ HABER

Koronayı atlatan Sinan Akçıl'dan devlet büyüklerine övgü: 'Dünyada birçok ülkeyi gezdim...'
Nursel Köse'den Nurgül Yeşilçay'a imalı öpücük! ''Buradan öpücük yolluyorum''

İLİŞKİLİ HABER

Nursel Köse'den Nurgül Yeşilçay'a imalı öpücük! ''Buradan öpücük yolluyorum''
Merhum Ömer Döngeloğlu Hocamızın vefat yıldönümüne özel...

İLİŞKİLİ HABER

Merhum Ömer Döngeloğlu Hocamızın vefat yıldönümüne özel...
Camdaki Kız'ın Nalan'ı oyuncu Burcu Biricik'ten anlamlı doğum günü isteği!

İLİŞKİLİ HABER

Camdaki Kız'ın Nalan'ı oyuncu Burcu Biricik'ten anlamlı doğum günü isteği!

BİR YORUM YAPIN 6

Özcan 1 yıl önce

2021 sonu deseydin daha iyiydi. Bu bilim kurulu üyeleri ne içiyorlar. 29 Ekim'e normal girecekmişiz, vatandaş bitmiş, esnaf zor durumda bunlar keyfinde

yasin 1 yıl önce

29 mayıs olsaydı İstanbul'un fethi tarihi daha iyi olurdu

C.Türk 1 yıl önce

İsrail ,İngiltere,Amerika gibi Virüsün Kaynağı 18 Yaş üstü Aşılanırsa bu Virüs biter! yoksa uzarda uzar 2022,de bile devam eder.

vay be arkadaş 1 yıl önce

bir gün öleceğiz !

ali 1 yıl önce

29 ekim ne alaka!

Yorumların Tümünü Okuyun