“Yedi Tepeli İstanbul” cümlesi yıllar içinde birçok kez karşınıza çıkmıştır. Peki, “Yedi Tepeli İstanbul” ne anlama gelmektedir? Bu 7 tepe nerededir? İşte cevaplar…

İstanbul’un köklü tarihine ve kültürel zenginliğine ev sahipliği yapan 7 tepe, hem yerli hem de yabancı turistlerin cazibe merkezi konumundadır. İstanbul’un meşhur 7 tepesinin hikâyesi ise çok eski zamanlara dayanmaktadır. Rivayete göre; Roma İmparatorluğu döneminde güneş, ay ve 5 gezegene vurgu yapmak için şehir 7 tepe üzerine konumlandırılmıştır. Roma İmparatorluğu’ndan sonra Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de şehrin sınırları korunmuştur ve üzerine ihtişamlı yapılar inşa edilmiştir. Birçok şiir ve dizide karşımıza çıkan bu tepelerin nerede olduğunu merak ediyorsanız gelin birlikte keşfedelim.

SARAYBURNU TEPESİ

Topkapı Sarayı tepesi olarak da adlandırılan "Sarayburnu Tepesi", geçmişten günümüze kadar İstanbul’un kalbi olarak nitelendirilmektedir. 7 tepe içerisinde en önemli tepe olarak görülen Sarayburnu Tepesi, denizden yaklaşık olarak 30-40 metre yükseklikte yer almaktadır. Sarayburnu Tepesi; kuzeyinde Sirkeci’ye güneyinde ise Kadırga Limanı’na kadar uzanmaktadır. 

Hem Roma hem de Osmanlı döneminde odak noktası olarak görülen Sarayburnu Tepesi’ni tarihsel ve zengin bir mimariyi içerisinde barındırmaktadır. Sarayburnu Tepesi’nde yer alan yapılar; Topkapı Sarayı, Aya İrini, Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı, Milion Taşı, Alman Çeşmesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Cağaloğlu Hamamı, Sirkeci Garı, Bukoleon Sarayı, Arasta Pazarı, Yeni Cami, İstanbul Arkeoloji Müzesi.

ÇEMBERLİTAŞ TEPESİ

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 50 metre yükseklikte yer alan "Çemberlitaş Tepesi", en dikkat çeken tepelerden biridir. Osmanlının etkileyici mimarisini gözler önüne seren “Nuriosmaniye Camii”, Çemberlitaş Tepesi’nde yer almaktadır. İstanbul’da yer alan Barok tarzdaki ilk cami olma özelliğini taşıyan “Nuriosmaniye Camii”, 1755 yılında inşa edilmiştir.

Bunun yanı sıra; M.S 330 yılında İmparator Konstantin adına dikilen Çemberlitaş anıtı, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. 

BEYAZIT TEPESİ

Deniz seviyesinde yaklaşık 5-60 metre yükseklikte yer alan "Beyazıt Tepesi" denildiğinde akla ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Camii gelmektedir. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olan “Süleymaniye Camii” ihtişamlı görünümüyle Beyazıt Tepesinin incisi niteliğindedir. Süleymaniye Tepesi olarak da adlandırılan bölgede Mimar Sinan Türbesi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Kulesi de yer almaktadır.

FATİH TEPESİ

İstanbul’un en yüksek tepesi olarak bilinen "Fatih Tepesi", Bizans ve Osmanlı dönemindeki en ihtişamlı yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Fatih Tepesi, ismini Fatih Sultan Mehmet’ten almıştır ve şehrin Fatih’i tarafından yaptırılan “Fatih Camii” bu alanda yer almaktadır. 1470 yılında inşa edilen caminin yapım aşaması 4 yıl sürmüştür.

YAVUZ SULTAN SELİM TEPESİ

Haliç manzarasını ayaklarınızın altına serecek güzellikteki "Yavuz Sultan Selim Tepesi", denizden 74 metre yükseklikte yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim tepesi, ismini Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi’nden almıştır. Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan caminin yapım aşaması Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlanmıştır. Bu tepe üzerinde aynı zamanda Fethiye Camii, Fener Rum Patrikhanesi de yer almaktadır.

EDİRNEKAPI TEPESİ

Tarihi Bizans Surları ile ünlenen "Edirnekapı Tepesi", şehrin batı surlarının olduğu yer olarak adlandırılmaktadır. Tepe aynı zamanda Mihrimah Sultan Tepesi ismiyle de anılmaktadır. Denizden 70 metre yükseklikte yer alan Edirnekapı Tepesi’nde "Mihrimah Sultan Camii’yi" ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra; Kariye Müzesi de tarihi dokusuyla dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Rivayete göre; bölge sur dışında yer aldığı için grekçe kırsal anlamına gelen “Khora”(Kariye) ismiyle anılmıştır. 

KOCAMUSTAFAPAŞA TEPESİ

Aksaray’dan Marmara Denizi sahiline kadar uzanan bölgede yer alan "Kocamustafapaşa Tepesi", denizden 60 metre yüksekliktedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminin en güzel yapılarından biri olan Haseki Külliyesi burada yer almaktadır. Aynı zamanda Roma İmparatorluğunun nadide eseri Arkadius Forumu ve sütunu da Kocamustafapaşa tepesinde konumlandırılmıştır.

İLİŞKİLİ HABER

Bahçenizde farklılık oluşturacak dekorasyon önerileri

İLİŞKİLİ HABER

2021 yılının en rahat kombini Jile modelleri

BİR YORUM YAPIN 0