Göz kamaştıran güzelliğiyle her yıl binlerce turiste kapılarını açan Monako, Avrupa’nın tam ortasında bir hazine gibi parlamaktadır. Peki, Monako nerededir? Monako’da gezilecek yerler nerelerdir? Monako nasıl bir yerdir? Monako’ya nasıl gidilir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler için açıkladık.

Avrupa ülkeleri, etkileyici mimarinin izlerini taşıyan görkemli yapıları ve kültürel zenginliğiyle yerli yabancı turistlerin en çok tercih ettiği cazibe merkezidir. Özellikle bazı popüler eser ve yapılara ev sahipliği yapan Avrupa ülkeleri, yaz aylarının gelmesiyle artan turist sayısından dolayı büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Seyahat planlarınızda daha küçük, sakin ve huzur dolu bir rota oluşturmak isterseniz; Monako tam size göre! Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Monako, Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır. Resmi adı Monako Prensliği olan ülkenin kuzey, batı ve doğu yönleri Fransa’ya komşudur. Güneydoğusunda ise masmavi görünümüyle hayranlık uyandıran Akdeniz kıyıları yer almaktadır. Gelin, Avrupa’nın gizli cevheri Monako’yu daha yakından tanıyalım…

PRENSLİK SARAYI

Avrupa’nın içerisinde bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan Monako’ya gittiğinizde ilk dikkat çeken yer Prenslik Sarayı olacaktır.

Akdeniz ve Avrupa mimarisinin etkileyici bir örneği olan Prenslik Sarayı, Prensler ve ailelerin yaşadığı ihtişamlı bir yapıdır. Prenslik Sarayı, ziyaretçi kabul etmemekle birlikte; yapının dış kısmını görmek ve fotoğraf çekmek için buraya göz atmanızı tavsiye ederiz.

MONTE-CARLO OPERA BİNASI

Tavan süslemeleri ve altın ögelerle dikkat çekici bir yapı olan Monte-Carlo Opera Binası, 1878 yılında Fransız mimar Charles Garnier tarafından tasarlanmıştır. 1878 yılında inşa edilen opera binası, sizleri tarihsel bir yolculuğa çıkaracak bir güzelliktedir.

OŞİNOGRAFİ MÜZESİ

Prens Albert’in denize olan tutkusu nedeniyle 1910 yılında kurulan müze, Monako’nun en değerli yapılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapan Oşinografi Müzesi’nde farklı gemi modelleri, denizcilik araç gereçleri ve deniz hayvanlarının iskeletlerini görmeniz mümkündür.

MONAKO KATEDRALİ

Monako’nun en eski ve en ihtişamlı yapılarından biri olan Monako Katedrali’nin inşasına 1875 yılında başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Kilise aynı zamanda Saint Nicholas Katedrali olarak da adlandırılmaktadır.

Bu isimle anılmasının sebebi ise; Monako’ya inşa edilen ilk kilisenin yapımında büyük bir emeği olan St. Nicholas’tan kaynaklanmaktadır. Görkemli duruşu ve iç dekorasyonundaki muazzam detaylarıyla Monako Katedrali, görülmeye değer bir tarihi yapıdır.

PRENSES GRACE GÜL BAHÇESİ

Ünlü Hollywood yıldızı Grace Kelly ve Monako Prensi III.Rainier, 1956 yılında evlenmiştir.

Prenses unvanını alan Grace Kelly, 14 Eylül 1982 yılında geçirdiği araba kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bunun ardından; Prens III.Rainier, eşi için bu bahçeyi yaptırmıştır. 

Güllere olan sevgisiyle bilinen Grace Kelly’nin bronz heykeli bahçenin ortasında yer almaktadır. 5000 metrekarelik bahçede 6000’den fazla gül bulunmaktadır. Mis kokulu güllerin çevrelediği bahçe, ziyaretçiler için adeta bir görsel şölen sunmaktadır.

PRENS RAİNİER KLASİK OTOMOBİL KOLEKSİYONU

1923 ve 2005 yılları arasında yaşayan Prens Rainer’in kişisel otomobil koleksiyonundan oluşan müze, Monako Kraliyet Ailesinin ülke için bir armağanı niteliğindedir. Koleksiyonda, 120’den fazla klasik araba yer almaktadır. Klasik arabaya ilgi duyanların mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

MONAKO’YA NASIL GİDİLİR?

Monako, Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ülkesi olduğundan dolayı helikopter pisti dışında bir havaalanı bulunmamaktadır. Eğer Monako’ya gitmeyi düşünüyorsanız; Monako’ya 33 kilometre uzaklıkta yer alan Fransa’nın Nice şehrindeki havalimanına uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanından hareket eden otobüslerle yaklaşık 40 dakika içerisinde Monako’ya ulaşabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

2021 yılının en trend renkleri yaza damgasını vuracak!

BİR YORUM YAPIN 0