Vancouver nerede? Vancouver’de nerelere gidilir?

Kanada’nın güneybatısında yer alan Vancouver, doğa tutkunları için vazgeçilmez nitelikte bir gezi rotasını oluşturmaktadır. “Parklar Şehri” olarak da isimlendirilen Vancouver nerededir? Vancouver’de gezilecek yerler nerelerdir? İşte cevaplar…

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan Kanada, eşsiz doğal güzellikleri ve geniş topraklarıyla dikkat çekmektedir. Her şehrinde ayrı bir dünyanın kapısını aralayan Kanada'nın en ılıman iklimine sahip olan Vancouver, ülkenin en büyük üçüncü şehri olma niteliğine sahip. Kış mevsiminde sakin ve huzurlu bir gezi rotası oluşturmak isterseniz Vancouver tam da size göre bir yer! Doğa ve şehrin iç içe geçtiği bu kent, yeni yılın gelişiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Şubat ayında eşsiz bir güzelliğe bürünen Kanada’nın incisi Vancouver’i gelin birlikte keşfedelim.

VANCOUVER'DE NERELERE GİDİLİR?

Yurt dışında kendinize bir seyahat rehberi oluşturmak isterseniz mutlaka Vancouver'i listenize eklemelisiniz. Eğer Kanada'nın en güzel kentine gelmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekildedir:

  • Stanley Park
  • Capilano Asma Köprüsü
  • Kraliçe Elizabeth Parkı
  • Bard On The Beach 
  • Seawall
  • Çin Mahallesi
  • Vancouver Antropoloji Müzesi

Vancouver

Vancouver

STANLEY PARK

Yaz aylarında yemyeşil çimenlerin üzerine uzanmak ve piknik yapmak isteyenlerin ilk durak noktası haline gelen Stanley Park, 1000 dönümlük devasa bir alana konumlandırılmıştır. 

Stanley Park

Stanley Park

Parkın içerisinde botanik bahçeleri, golf sahası, minyatür tren, 17 tenis kortu ve özellikle çocuklu ailelerin çok seveceği oyun parkları yer almaktadır. Dilerseniz 9 kilometrelik yürüyüş parkında uzun ve huzur dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz veya bisiklet ile parkın çevresinde turlayabilirsiniz.

Stanley Parkından kareler

Stanley Parkından kareler

Tüm gününüzü dolu dolu geçirmenizi sağlayacak olan bu muazzam parkta Danimarka’nın "küçük deniz kızı" heykelini anımsatan "Girl in a Wetsuit" heykeline göz atabilirsiniz. 

CAPİLANO ASMA KÖPRÜSÜ

Dünyanın en güzel manzarasını gözler önüne seren Capilano Asma Köprüsü, 140 metrelik uzunluğuyla görenleri hayrete düşürmektedir. Sudan 70 metre yükseklikte yer alan köprü, 1889 yılında inşa edilmiştir. İskoçyalı mühendis George Grant Mackay tarafından tasarlanan köprü, her yıl binlerce turiste kucak açmaktadır. 

Capilano Asma Köprüsü

Capilano Asma Köprüsü

Cesaret gerektiren bir yolculuğun kapılarını aralayan Capilona Asma Köprüsü’nde yürümek isterseniz; yemyeşil bir orman deniziyle karşılaşmaya hazır olun!

Capilano Asma Köprüsünden kareler

Capilano Asma Köprüsünden kareler

KRALİÇE ELİZABETH PARKI

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 152 metre yükseklikte kurulan "Kraliçe Elizabeth Parkı" 150 dönümlük bir alana konumlandırılmıştır. Doğanın tüm renklerini içerisinde barındıran parkta, adeta bir ressamın tuvaline bakıyormuş hissine kapılacaksınız.

Kraliçe Elizabeth Parkı

Kraliçe Elizabeth Parkı

Uzun ve huzurlu doğa yürüyüşleri için vazgeçilmez bir fırsat sunan parkta, çeşmeler ve birçok heykel yer almaktadır. İngiliz heykeltıraş Henry Moore'a ait olan eserler parkta muazzam bir görünüm oluşturmaktadır. 

BARD ON THE BEACH

Vancouver'de her yıl düzenlenen Shakespeare Festivali "Bard on the Beach" Haziran ve Eylül ayları arasında ziyaretçilerine kültürel bir şölen sunmaktadır. William Shakespeare'in eserlerini sergilemek ve keşfetmek için oluşturulan festival yaklaşık 30 yıldır devam etmektedir. Gezi rotanızda kültürel ögelere yer vermek isterseniz; burayı görmenizi tavsiye ederiz.

SEAWALL

Stanley Park’ta yer alan Seawall, parkın kıyısında oluşan erozyonun önüne geçebilmek için inşa edilmiştir.

1917 yılında yapılan bu özel alanda; gölün muhteşem manzarasını yanınıza alarak bisiklete binebilir veya paten kayabilirsiniz. 

ÇİN MAHALLESİ

Şehrin güçlü Asya nüfusu 20.yüzyıl başlarında Çinli göçmenlerin gelişiyle oluşmuştur. Uzak Doğu kültürünün hâkim olduğu Çin Mahallesi ise Vancouver’in en dikkat çekici alanlarından biridir. Buraya gelmeyi düşünürseniz; Asya Mutfağının zengin lezzetlerini mutlaka denemenizi öneririz. Gastown’da yer alan Çin Mahallesi, Kanada’da farklı bir kültürün yansıması olarak görülmektedir.

VANCOUVER ANTROPOLOJİ MÜZESİ

Vancouver gezinizde, tarihin izlerini gözler önüne seren yerlere gitmeyi planlıyorsanız; Vancouver Antropoloji Müzesi tam size göre! British Columbia Üniversitesi’nin kampüsü içerisinde bulunan Vancouver Antropoloji Müzesi, 1976 yılından beri ziyaretçilerine kucak açıyor. Müze, Arthur Erickson tarafından tasarlanmıştır ve 50.000’e yakın etnografik nesneye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda 535.000 arkeolojik nesne de müze içerisinde yer almaktadır.

Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0