Diyarbakır'da aşı olmayan 9 hamile kadın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, koronavirüse yakalanan aşısız hamilelerin ölümcül hastalık etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Ne yazık ki ilimizde de gözlemledik. 2 ay içinde pandemi hastanesinde 9 hamile kadını Covid-19 nedeniyle kaybettik. Bu nedenle aşı hamileler için de candır ve kurtarır diyoruz" dedi.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Diyarbakır'da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne farklı tarihlerde gelen 9 hamile kadının Covid-19 testleri pozitif çıktı. Sağlık durumları ağırlaşan hamileler hastanede tedavi altına alındı. 2 Temmuz - 1 Eylül'de aşılanmamış ve yaşları 26 ile 35 yaş arasında olan 9 kadın, tedavi gördükleri hastanede yaşamlarını yitirdi. Kadınların gebeliklerinin 30 hafta ve üzerinde olduğu öğrenilirken uzmanlar, gebelikte de aşı yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

TTB Merkez Konsey Üyesi, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, Covid-19'un aşısız hamilelerde çok ağır seyrettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Normal kişilerle karşılaştırdığımızda Covid-19'a yakalanmış hamilelerin ölümcül hastalık etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını gördük. Hem yurt dışındaki çalışmalarda hem de ülkemizdeki sonuçlara baktığımızda hamilelerin hastalığı çok ağır geçirdiğini özellikle şu an toplumda yaygın olan delta varyantının olduğu koşullarda hastalığı daha çok ağır geçirdiği ve ölümcül etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. Ne yazık ki ilimizde de gözlemledik. 2 ay içinde pandemi hastanesinde ne yazık ki 9 hamile kadını Covid-19 nedeniyle kaybettik."

doktor

doktor

 

"AŞILAR GEBELER İÇİN DE GÜVENLİDİR"

"Yurt dışı çalışmalara baktığımızda hastaneye başvurmak durumunda kalan Covid-19'a yakalanmış hamilelerin yüzde 99'undan fazlası aşı olmamış kişilerden oluştuğunu biliyoruz. Aslında hamileler ilgili şu ana kadar gözlemlerde uygulanmakta olan aşıların inaktif aşı ve gerekse mRNA teknolojisiyle üretilen aşıların canlı aşı olmamaları nedeniyle diğer kişilerden farklı yan etki olmadığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla aşılar gebeler için de güvenlidir, bu nedenle hiçbir kaygı duymadan hamileler aşı olmaları gerekiyor."

hamile

hamile

Kıvanç Kasabalı ile Sedef Avcı her şeyi geride bırakıp Muğla'ya yerleşmişti...

İLİŞKİLİ HABER

Kıvanç Kasabalı ile Sedef Avcı her şeyi geride bırakıp Muğla'ya yerleşmişti...

BİR YORUM YAPIN 0