Doğal güzellikleri ve zengin tarihi ögeleriyle İç Anadolu'nun en güzel şehirlerinden olan Sivas, mutlaka görülmesi gereken bir atmosferi içerisinde barındırmaktadır. Peki, Sivas nerededir? Sivas isminin anlamı nedir? Sivas'ta gezilecek yerler nerelerdir? Sivas'a nasıl gidilir? İşte merak ettiğiniz tüm detayları sizler için haberimizde açıkladık...

Türkiye, pek çok medeniyetin ayak izlerine şahit olmuş eşsiz bir coğrafyadır. Zengin kültürel ögelerin dört bir yanda hissedildiği bu toprakların her köşesi mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasındadır. Yaz kış her mevsimde farklı bir atmosferi gözler önüne seren ülkemizde dilerseniz sahil kıyılarında huzurlu yürüyüşler yapabilir ya da geçmişe yolculuk imkanı sunan tarihi eserlerin arasında keşfe çıkabilirsiniz. Sonbahar mevsiminin en güzel zamanlarında olduğumuz şu günlerde yoğun tempodan uzaklaşarak Türkiye'nin birbirinden özel şehirlerine ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Özellikle buram buram Anadolu kültürünün hissedildiği Sivas, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olarak görülüyor. Gelin, Sivas'a dair her şeyi birlikte adım adım öğrenelim.

SİVAS İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

"Sebastia" kelimesinden türetilen Sivas, yunanca anlamıyla yüce ve saygıdeğer olarak nitelendirilmektedir. Pek çok kaynakta isminin Sebastia'dan türediğini ve kent merkezinin Roma İmparatorluğu tarafından inşa edildiği söylenenler arasındadır. Bir diğer inanışa göre; şehir adını Farsça'da üç değirmen anlamına gelen Sebast kelimesinden türetilmiştir. 

SİVAS NEREDEDİR?

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Sivas, yüzölçümü bakımından Konya'dan sonra Türkiye'nin en büyük ikinci şehri konumundadır. Tarihi açıdan önemli bir yer edinen Sivas, geçmişte üzerinde İpek ve Kral yolunun geçmesinden dolayı altın değerinde bir yerdir. Şehrin kuzeyinde Ordu, kuzeybatısında Tokat, doğuda Erzincan, kuzeydoğusunda Giresun, batısında Yozgat ve güneyinde ise Malatya ve Kahramanmaraş yer almaktadır.

SİVAS'TA NERELERE GİDİLİR?

Anadolu'nun en eski kentlerinden biri olan Sivas'ta gezip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Doğal  güzellikleri ve dikkat çeken kültürüyle pek çok gezginin uğrak noktalarından biri olan Sivas'ta kaplıcalar, müzeler, medreseler ve camiler ön plandadır. Divriği Ulu Camii, Zara Tödürge Gölü, Gök Medrese, Sivas Eğri Köprü, Sivas Kongre Binası Atatürk ev Etnografya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

DİVRİĞİ ULU CAMİİ

UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Mirasları Listesi'ne giren Divriği Ulu Camii, Anadolu Selçuklu Devleti'ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde Ahmet Şah'ın eşi Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. Üç boyutlu detaylı geometrik stillerin ve bitkisel bezelerin göz kamaştırdığı cami, adeta bir mimarlık harikasıdır.

1228 yılında inşasına başlanan cami 1243 yılında tamamlanmış olup ince taş işçiliğiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Sanat tarihçileri tarafından "Divriği mucizesi" olarak nitelendirilen cami için Evliya Çelebi "Methinde diller kısır, kalem kırıktır." ifadelerini kullanmıştır.

ZARA TÖDÜRGE GÖLÜ

Zara ilçesine 26 kilometre uzaklıkta yer alan Tödürge Gölü, Sivas'ın merkezine ise 70 kilometre uzaklıktadır. Doğayla iç içe vakit geçirmek için adeta bir hediye olan bu yerde, kayık ile huzurlu gezintiler yapabilirsiniz. Sivas'ta yer alan en büyük göl olma özelliğine sahip olan Tödürge gölünün yüz ölçümü 5 kilometre karedir. 

Turna kızılbacak, uzunbacak, tepeli batağan, leylek, sumru, macar ördeğiangıt yeşilbaş ve küçükarabatak gibi pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan göl, doğa fotoğrafçıları için harika bir atmosfer şekillendirmektedir. Bunun yanı sıra; dalış gibi su sporlarına ilginiz varsa Tödürge gölüne mutlaka gelmenizi tavsiye ederiz.

SİVAS EĞRİ KÖPRÜ

Sivas'ın güneyinde yer alan Eğri Köprü, Selçuklular tarafından 12'inci yüzyılda inşa edilmiştir. Kızılırmak nehri üzerindeki köprünün uzunluğu 180 metre olmakla beraber; yüksekliği ise 8 metredir. Eğri köprüsü, başlangıç noktasından sonra hafif yükselmesiyle en yüksek noktasına geldiğinde 130 derecelik bir açıyla sol tarafa döndüğü için Eğri Köprüsü ismini almıştır.

Üzerinde 18 kemerin yer aldığı köprü 800 yıllık geçmişiyle Sivas ve Karayün Bucağı arasında önemli bir ulaşım noktası olarak nitelendirilmektedir. Nefes kesen bir manzarayı gözler önüne seren Eğri Köprüsü mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

GÖK MEDRESE

Asıl adı Sahibiye Medresesi olan Gök Medrese, Anadolu Selçuklu Döneminin en dikkat çeken yapılarından biridir. 1271 senesinde Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kulaytan'a yaptırılan Gök Medrese, mermer ve taş yapısıyla göz kamaştırmaktadır. 

Dört eyvanlı ve açık avlulu olan Gök Medrese, iki katlı olarak tasarlanmıştır. Evliya Çelebi'nin "Bir benzeri daha yapılamaz" dediği medrese, Sivas'ın en önemli değerlerinden biridir. Dini ilimlerin öğretildiği medrese, 1926 yılında müzeye dönüştürülerek ziyaretçilerine kapılarını aralamaktadır.

SİVAS KONGRE BİNASI ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Şehir merkezinde yer alan Etnografya Müzesi binası Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyetince 2 Eylül ve 18 Aralık 1919 tarihleri arasında "Milli Mücadele Karargahı" olarak kullanıldığından dolayı tarihimizde önemli bir konumdadır.

19'uncu yüzyılda inşa edilen dikdörtgen planlı yapının dışında taş iç kısmında ise ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Müzenin zemin katında etnografik eserler yer alırken birinci katında ise Atatürk ve Sivas Kongresiyle ilgili belgelere yer verilmiştir.

SİVAS'A NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan Sivas'a hava ve kara yolları aracılığıyla ulaşmanız mümkündür.

  • Eğer hava yollarını kullanarak Sivas'a gitmek isterseniz; ortalama 222,99 TL'ye alacağınız uçak bileti ile 1 saat 20 dakika içerisinde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • Eğer kara yolları ile Sivas'a gitmek isterseniz; yaklaşık 149,00 TL'ye alacağınız otobüs bileti ile ortalama 13 saat 23 dakika içerisinde Sivas'a olan yolcuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ancak özel aracınız ile İstanbul-Sivas arası yolculuk yapmak istiyorsanız; yaklaşık 10 saat 20 dakika sürecek bir yolculuk ile 879,5 kilometre mesafede yer alan bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Siyah ve kahve tonları nasıl kombinlenir? Ofis şıklığında siyah ve kahvenin uyumu

İLİŞKİLİ HABER

Parke nedir? Laminant nedir? Laminant parke ve lamine parke arasındaki fark

BİR YORUM YAPIN 0