Türkiye'nin en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Kastamonu kış mevsiminde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Peki, Kastamonu nerede? Kastamonu ne demek? Kastamonu'da gezilecek yerler nereler? Kastamonu'ya nasıl gidilir? Kastamonu'da ne yenir? Kastamonu'nun nesi meşhur? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz...

HABERE AİT GALERİ İÇİN TIKLAYIN GÖR

Kış mevsiminin gelişiyle Türkiye'nin her bir köşesi eşsiz manzaraları gözler önüne seriyor. Bembeyaz ve sakin bir atmosferi içerisinde barındıran bu aylarda aileniz ve dostlarınızla keyif alabileceğiniz harika gezi rotaları oluşturabilirsiniz. Türkiye'nin görkemli doğasına yakından şahitlik edebileceğiniz Kastamonu da bu rotaların başında geliyor. Denizin ve ormanın iç içe geçtiği bu kent, zengin tarihi yapılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Gelin, her adımıyla sizi kendine çekecek Kastamonu'yu birlikte keşfe çıkalım.

KASTAMONU NEREDE?

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan Kastamonu, Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Çevresinde Sinop, Bartın, Karabük, Çankırı ve Çorum gibi ünlü şehirlerin yer aldığı kentte; Merkez, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü ve Tosya adında 20 ilçe bulunmaktadır. Gökırmak'ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kurulu olan şehrin denizden yüksekliğinin 774 metre olduğu bilinmektedir. 

KASTAMONU NE DEMEK?

Kastamonu şehrinin ismine dair pek çok rivayet yer almakla beraber en yaygın olanı şudur:
Geçmişte Bizans İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü dönemlerde Komminos Hanedanı, bölgede hakim bir konumdaydı. Komminos hanedanını ithafen "Komnenlerin Kalesi" anlamına gelen "Kastra-Komnen" zaman içerisinde Castamon olarak çevrilmiş ve günümüze Kastamonu olarak ulaşmıştır.

KASTAMONU'NUN NESİ MEŞHUR? KASTAMONU'DA NE YENİR?

Kastamonu denildiğinde akla ilk olarak çekme helva gelmektedir. Yapımı oldukça zahmetli olan çekme helva, tadı damağınızda kalacak eşsiz bir lezzet. Öte yandan; ekşili pilav, banduma, etli ekmek, patates paçası, kuyu kebabı, tosya pirinci, simit tiridi ve inebolu simidi de fazlasıyla meşhurdur.

İLİŞKİLİ HABERKastamonu'da ne yenir? Kastamonu'nun neyi meşhur?

KASTAMONU'DA GEZİLECEK YERLER

Evliyalar şehri olarak da adlandırılan Kastamonu, Türkiye'nin kuzey kıyısında ihtişamlı bir şehri sembolize etmektedir. Anadolu'nun en eski kentlerinden biri olan Kastamonu'ya gitmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerler şunlardır:

  • Valla Kanyonu
  • Küre Dağları Milli Parkı
  • Kastamonu Kalesi
  • Rıfat Ilgaz Müzesi 

VALLA KANYONU

Valla Kanyonu, yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın en dikkat çeken yerlerinden biri olarak görülmektedir. Dünya'nın en derin ikinci kanyonu unvanını taşıyan Valla Kanyonu, Kastamonu'nun Pınarbaşı sınırları içerisinde yer almaktadır.

Göz kamaştıran bir manzarayı gözler önüne seren Valla Kanyonu, her yönüyle ziyaretçilerine eşsiz anlar yaşatmaktadır.

200 metreyi bulan yüksekliğiyle görkemli bir bakış açısına sahip olan Valla Kanyonu'nda yer alan 3 katlı seyir terası, yüksek kayalık uçurumların ihtişamına ev sahipliği yapıyor. Eğer Kastamonu'ya giderseniz mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederiz.

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI

"Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Doğa Harikası" isimli uluslararası bir listede kendisine yer bulan Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye'nin en ihtişamlı doğal alanlarından biridir.

Batı Karadeniz Bölgesi'ni çevreleyen Milli Park, Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisindedir. 37.753 hektarlık geniş bir alanı kaplayan bölge, 2020 yılında Milli Park unvanına sahip olmuştur.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Küre Dağları Milli Parkı, adını dağların orta kesiminde yer alan Küre ilçesinden almıştır.

Doğa yürüyüşleri, tırmanma, safari gibi aktiviteler için buraya gelebilirsiniz. Aynı zamanda doğa fotoğrafçılığıyla ilgileniyorsanız Küre Dağları tam da size göre!

KASTAMONU KALESİ 

Kastamonu'nun en değerli simgelerinden biri olan Kastamonu Kalesi, şehrin merkezinde adeta bir yıldız gibi parlamaktadır. M.SS 12'inci yüzyılda Komnenoslar tarafından yapılan kale, kentin korunma ihtiyacı için inşa edildi. Tarih boyunca pek çok savaşa şahitlik eden kalenin yalnızca iç kalesi günümüze ulaşmayı başarmıştır. 

Kale hem Bizans hem de Türk mimarisinin etkileyici dokunuşlarını taşımaktadır. Şehirden 120 metre yükseklikte yer alan Kastamonu Kalesi'ne gittiğinizde tüm şehrin ayaklarınızın altına serildiğini hissedebilirsiniz. Kale'nin içerisinde sarnıçlar, zindanlar ve kaçış tünelleri yer almakla beraber; "Bayraklı Sultan" olarak isimlendiren bir türbe de bulunmaktadır.

RIFAT ILGAZ MÜZESİ

Yılların vazgeçilmez film serisi Hababam Sınıfı'nın yazarı Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ev Kastamonu'da dünyaya gelmiştir. Kastamonu'nun Cide ilçesinde yer alan ev, ünlü yazarın ölümünün ardından müzeye dönüştürülmüştür.

Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan müzede Rıfat Ilgaz'ın eserleri, kişisel eşyaları, çalışma masası, kitaplığı, karyolası, fotoğrafları ve özel yaşantısına dair bazı eşyalar yer almaktadır.

KASTAMONU'YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan 509 kilometrelik mesafede yer alan Kastamonu'ya yaklaşık 5 saat 49 dakika içerisinde özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda otobüs seferlerinden faydalanarak da Kastamonu'ya gitmeniz mümkün. Minimum 120,00 TL'ye satın alacağınız otobüs bileti ile ortalama 7 saat 42 dakika içerisinde Kastamonu'ya yolculuk edebilirsiniz. 

  • Dilerseniz hava yollarını da kullanarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Minimum 164,99 TL'ye satın alabileceğiniz uçak bileti ile 1 saat 5 dakika içerisinde İstanbul Havalimanı'ndan Kastamonu Havalimanı'na ulaşabilirsiniz.

İYİ TATİLLER!

İLİŞKİLİ HABER

Pizza Margherita (Margarita pizza) nasıl yapılır? En kolay Margarita pizza yapımı

İLİŞKİLİ HABER

2022 Yeni yıl dekorasyonu nasıl yapılır? 2022 ev dekorasyonu

BİR YORUM YAPIN 2

vatandaş 6 ay önce

amerikada

Mustafa 6 ay önce

Yazı güzel Kastamonu güzel en yakın zamanda bir turu yapmak istiyorum.