Türk sinemasının en değerli yapımlarından Hababam Sınıfının çekimlerinin gerçekleştirildiği Adile Sultan Kasrı, zengin kültürel dokusuyla ilgi odağına haline geldi. Peki, Adile Sultan Kasrı nerede? Hababam Sınıfı müzesi nerede? Hababam Sınıfı nerede çekildi? Adile Sultan Kasrına nasıl gidilir? Hababam Sınıfı müzesine nasıl gidilir? Adile Sultan Kasrı ziyaret saatleri nedir? İşte yanıtlar....

İstanbul, yüzyıllardır süregelen köklü tarihiyle pek çok eşsiz dokuya ev sahipliğe yapmaktadır. Etkileyici bir mimarinin gözler önüne serildiği İstanbul sokaklarında birbirinden özel yapılara rastlayabilirsiniz. Saraylardan müzelere, köşklerden camilere kadar tarihin izlerini taşıyan bu yapılardan biri de Adile Sultan Kasrı'dır. Turistik açıdan önem arz eden Adile Sultan Kasrı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. Gelin, her açıdan muhteşem bir yapı olan Adile Sultan Kasrı'nı birlikte adım adım keşfedelim.

ADİLE SULTAN KASRI NEREDE? HABABAM SINIFI MÜZESİ NEREDE?

Türk sinemasının kült filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı'nın çekildiği Adile Sultan Kasrı, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. Hababam Sınıfını izlerken yakından görme şansı elde ettiğimiz bu ihtişamlı yapı, bugün Validebağ Korusu içerisinde yer almaktadır.

ADİLE SULTAN KASRI ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ADİLE SULTAN KASRI NE ZAMAN YAPILDI?

Tarihte en dikkat çeken yapılardan biri olan Adile Sultan Kasrı, Sultan Abdülmecid tarafından küçük kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılmıştır. 1853 yılında inşa edilen yapı, dikdörtgen bir plana sahiptir ve girişinde çift kollu ihtişamlı merdivenler yer almaktadır.

Adile Sultan Kasrının birinci ve ikinci katlarında büyük orta sofa-salon yer almaktadır. Birinci ve ikinci katta sahanlığa doğru açılan kapılar yapının en dikkat çeken özelliklerinden biridir. 

Osmanlı Hanedanı içinde divan sahibi tek kadın şair olan Adile Sultan'ın çok yardımsever olduğu ve yoksulların yardımına koştuğu bilinmektedir. Bundan dolayı Adile Sultan, 1899 yılında kasrı kız okulu olmak üzere bağışlamıştır. 

Kasrın iç ve dış mimarisi kadar konumlandırıldığı alan da eşsiz bir manzarayı gözler önüne sermektedir. Günümüzde pek çok etkinlik için hizmet veren bu özel yerde düğün fotoğraf çekimleri de gerçekleştirilmektedir.

HABABAM SINIFI NEREDE ÇEKİLDİ? HABABAM SINIFI MÜZESİ NEREDE?

Aynı zamanda Türk sinemasının baş yapıtlarından biri olan Hababam Sınıfı serisi de Adile Sultan Kasrı'nda çekilmiştir. Hababam Sınıfı'nın atmosferini yansıtan sınıf günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 

Müzeye adımınızı attığınız anda ilk olarak soba içerisinde kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ve onu yakalayan Mahmut Hoca'nın heykelleri sizleri karşılıyor. Öte yandan sınıfın içerisinde filmin diğer oyuncularının da balmumu heykelleri göze çarpıyor.

Sınıfın duvarlarında ise Hababam Sınıfı ile ilgili afişler ve posterler yer alıyor. Aynı zamanda kapının sol tarafında iskele, kara tahta, öğretmen masası ve filmin çekimleri sırasında kırılan sandalye de bulunuyor.

ADİLE SULTAN KASRI ZİYARET SAATLERİ / HABABAM SINIFI ZİYARET SAATLERİ

Adile Sultan Kasrı'na gitmeye karar verdiyseniz Hababam Sınıfı Müzesi'ne ücretsiz bir şekilde 09.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. 

Adile Sultan Kasrı'nı ise 09.00 ve 22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

ADİLE SULTAN KASRINA NASIL GİDİLİR? HABABAM SINIFI MÜZESİNE NASIL GİDİLİR?

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yer alan Adile Sultan Kasrına gitmek için otobüs, Marmaray, metro ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. 11T, 12C, Avcılar ve Söğütlüçeşme otobüsleri ve M4 metro hattı Adile Sultan Kasrına gitmek için en sık tercih edilen ulaşım yollarının başında geliyor.

İLİŞKİLİ HABER

Kot pantolonların formunu korumak için ne yapılır? Kotların renk atmaması için...

İLİŞKİLİ HABER

Depreme uygun ev dekorasyonu nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0