Anne baba olmadan önce dikkat! Bu testleri yaptırın

Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt, 7 binin üstünde gen hastalığı olduğuna dikkat çekerek, "Tüm genetik hastalıkları anne baba adaylarına yaptığımız testlerle tespit edebilmekteyiz" dedi.

Tıbbi genetik, hastalara ve hekimlere hastalıkların tanı, tedavi ve takibinde çok daha hassas bir yol gösterebiliyor. Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Genetik Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt şunları söyledi:

 "Genetik testler günümüzde birçok hastalığın tanı, tedavi ve takibinde kullanılmaktadır. Genetik alanındaki gelişmeler sayesinde daha önce tanı konulamayan birçok hastalığa kolaylıkla tanı konulabilmektedir. Örneğin; gebelik esnasında ultrasonla tespit edilen anormal bulgular ya da tarama testlerindeki artmış risk, bebeklik ve çocukluk döneminde büyüme-gelişme geriliği, bilişsel (zeka) gerilik, havale geçirme, sık hasta olma, otizm bulguları, ailede herhangi bir bireyde erken yaşta kanser ya da birden çok kişide kanser öyküsü, kas hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi birçok farklı hastalığın genetik bir nedene bağlı olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Nedeni tespit edildiğinde o hastalığa özgü tedavi verilebilmekte, bu hastalığın sonraki gebeliklerde tekrarlanması da engellenebilmektedir."

"GEÇİŞİ ENGELLİYOR"

Özellikle evlilik ya da hamilelik öncesi genetik test yaptırmakta büyük fayda olduğunu, evlilik ya da hamilelik öncesinde mümkün olmazsa, hamilelik esnasında bazı hastalıkların mutlaka taranması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yeşilyurt, şunları ifade etti:

 "Bilinen bir genetik hastalığın, ailenin çocuklarına geçmemesi gebelik öncesi garanti altına alınabilmektedir. Gebelik esnasında başvuran çiftler için prenatal (gebelik esnasında) genetik test yapılarak bebeğin etkilenip etkilenmediği de tespit edilebilmektedir. Son yapılan bilimsel çalışmalarda; hemen herkesin en az 2 genetik hastalık için taşıyıcı olduğu ortaya konulduğu için akraba olsun ya da olmasın, her çiftin mümkünse gebelik planlamadan ya da en geç gebelik esnasında mutlaka bir tıbbi genetik uzmanına danışması oldukça önemlidir."

ANNE BABA ADAYLARI DİKKAT!

"Talasemi (Ailevi Akdeniz Anemisi), Kistik Fibrozis, SMA (Spinal Muskuler Atrofi), Frajil X, kas hastalığı olan Duchenne Müsküler Distrofi, gelişme geriliği, nörolojik problemler ve kas gücü azalmasına yol açan Biotinidaz eksikliği ve Fenilketonüri başta olmak sık görülen hastalıkların mutlaka taramasının yapılması gerekiyor. Bu hastalıkların gebelik öncesi genetik taraması yapıldığında ve herhangi bir genetik hastalık tespit edildiğinde, kolaylıkla sonraki kuşaklara geçmesinin engellenebildiğini belirten Doç. Dr. Ahmet Yeşilyurt, “Genetik testlerle binlerce gen aynı anda test edilerek bir kişide var olabilecek hemen tüm taşıyıcılıklar öğrenilebilir” dedi.

Yargıtay'dan flaş karar! 'Sosyal medyada kızlık soyadı'

İLİŞKİLİ HABER

Yargıtay'dan flaş karar! 'Sosyal medyada kızlık soyadı'
Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere karşılıksız destek

İLİŞKİLİ HABER

Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere karşılıksız destek

BİR YORUM YAPIN 0