Sümeyye Erdoğan öncülüğünde KADEM'in 'Kadın Destek Merkezi' açıldı

KADEM Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde gerçekleşen törenle Fatih Edirnekapı'daki Kadın Destek Merkezi bugün hizmete açıldı. Tören, Bayraktar'ın yanı sıra Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, proje paydaşları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Yasemin.com ekibi olarak Müge Çakmak muhabirliğinde Sümeyye Erdoğan Bayraktar'a mikrofonumuzu uzattık.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında; Zeytinburnu Belediyesi, Fatih Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi desteğiyle bir İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) projesi olarak hayata geçirilen Fatih Edirnekapı'daki Kadın Destek Merkezi'nin resmi açılış töreni Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde bugün gerçekleştirildi. Törende konuşma yapmak için kürsüye çıkan KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu sözüne, öncelikle basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak başladı.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu

"10 YILDIR BİNLERCE KADINA FARKLI ALANLARDA DESTEK OLMAYA ÇALIŞTIK"

KADEM'in kadınları desteklemek ve onların iyi oluş hallerine katkı vermek adına pek çok faaliyet yürütüldüğünü bununla beraber 10 yıldır binlerce kadına farklı alanlarda destek olmaya çalıştıklarını söyleyen Gümrükçüoğlu, kadınların şiddet ya da maddi sorunları dışında da sıkıntılarının olduğunu kaydetti. Bu noktada kadınlara destek verecek, hepsinden önemlisi ihtiyaçlarını tespit edecek bir adres olmak istediklerini ifade eden Gümrükçüoğlu, "Kadınların gereksinimlerine, isteklerine duyarlı, sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımlı bir Kadın Destek Merkezi kurduk. Merkezimizi dil, din, ırk, etnik grup ayırt etmeksizin kadınların erişebileceği ve yardım alabileceği bir yapıda oluşturduk. Merkezimizde İstanbul'da yaşayan, eğitimde veya istihdamda yer almayan genç kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle çocuk evlerinde kalan 15 ila 18 yaş arasındaki kız çocukları ile geçici koruma statüsünde bulunan genç kadınlar bu hizmetlerimizden yararlanabilecek." dedi.

Kadın Destek Merkezi bugün Fatihte hizmete girdi

Kadın Destek Merkezi bugün Fatihte hizmete girdi

Merkezin işleyişi hakkında ve hangi alanlarda hizmet verileceği konusunda bilgi veren Gümrükçüoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Kadınlar ilk olarak bize başvurduklarında buradaki danışanlarımız, psikologlarımız, sosyal hizmet uzmanlarımızla görüşüyorlar. Riskleri, ihtiyaçları, güçlü yanlarını, zayıf yanlarını beraber tespit ediyorlar ve beraber bir yolu yürümeye başlıyorlar. Kapıdan girdiği anda her kadının danışanıyla kendisini çizdiği özel bir rotası var. Bunlara 'bireysel güçlendirme süreçleri' diyebiliriz. Tabii bu süreçte gerekli olduğu hallerde biz onları ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Pek çok kurumla protokol halindeyiz. Oralarda sosyal haklarını öğreniyorlar ve bu erişimi sağlıyoruz. Kimi zaman eğitim ve istihdam anlamında eksikleri oluyor, bu anlamda destek veriyoruz. Ayrıca merkezimizde kurslar ve atölyeler de var. Kadınlara vakitlerini değerlendirip, iyi oluş hallerini hızlandıracak ortam sağlıyoruz. KADEM olarak hazırladığımız kitaplarla, yayınlarla, eğitimlerle onları destekliyoruz."

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar

"KADINLARIN İYİ OLUŞ HALLERİNİ DESTEKLEMEK HEDEFLENİYOR"

KADEM Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, açılışın ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede merkezin, kadınların kapsamlı bir şekilde hizmet aldıkları bir proje olduğunu, çeşitli hizmetler verilmesi için hizmete açıldığını aktardı.

Kadınların merkeze başvurarak kendi ihtiyaçlarını burada bulunan sosyal hizmet uzmanlarına ve psikologlara anlattıklarını belirten Bayraktar, aynı zamanda ihtiyaç tespiti yapıldığını ve danışanların iradeleri esas alınarak bir çözüm yolu çizildiğini aktardı. Bayraktar söz konusu Kadın Destek Merkezi hakkında detayları şu şekilde verdi:

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

"Gerektiğinde eğitim ve istihdama yönlendirme, gerektiğinde psikolojik, hukuki destek şeklinde hizmetler burada veriliyor. Burayı aşan konularda danışanlar bakanlıklarımıza, ilgili il müdürlüklerine, kurumlara yönlendiriliyor. Sonuna kadar da takibi yapılıyor. Bütün kadınlarımızın sonuna kadar iyi oluş hallerini desteklemek adına takip edildikleri ve buradan daha huzurlu, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak çıkabilmeleri hedefleniyor. Burada meslek edindirme atölyeleri de yapılıyor. Sığınmacılar için Türkçe kursları da veriliyor. Çok çeşitli hizmetlerle kadınlarımıza destek olduğumuz bir merkez."

Törende yapılan konuşmaların ardından merkezin çalışmalarına ve işleyişine ilişkin animasyon filmi izletildi. Sonrasında Gümrükçüoğlu ve Bayraktar, protokolle kurdele keserek merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Törene,  Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile davetliler katıldı.

Kadın Destek Merkezi neden kuruldu

Kadın Destek Merkezi neden kuruldu

KADIN MESLEK MERKEZİ NEDEN KURULDU?

Atölye, seminer ve kursların yanı sıra Kadın Destek Merkezi;

 • İstanbul'da yaşayan, 15-29 yaş arası, ne eğitimde ne de iş yaşamında yer bulabilmiş genç kadınların; psiko-sosyal, ekonomik ve eğitime ilişkin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla faaliyet gösteriyor.
   
 • Kadınların "iyi olma" halini güçlendirmek adına kurulan merkez; istihdama ihtiyaç duyan, eğitim almak isteyen, ekonomik sorunlar yaşayan, hukuki konularda danışmanlık almak isteyen, psikososyal konularda desteğe ihtiyacı olan ya da herhangi bir konuda zihninde soru işaretleri olan ve herhangi bir sınırlandırmaya gerek duymaksızın desteğe ihtiyaç duyan tüm kadınlara destek vermek üzere kuruldu.
   
 • Merkez tüm bunları yaparken gizlilik esası ve kapsayıcı bir çalışma prensibi doğrultusunda hareket edecek. Süreç takibi ve hizmet devamlılığı da önemsenen diğer iki önemli başlık.
   
 • Kadın Destek Merkezi'nde kadınların iyi oluş hallerini desteklemek için psikososyal destek dışında kurum hizmetlerine erişim konusunda da danışmanlık hizmetleri verilecek, atölye, seminer ve kurslar düzenlenecek. Kadınların iş hayatına dair ihtiyaç hissettikleri alanlarda mentorlük ve staj olanakları sunulacak.
   
 • Merkezde aynı zamanda, yaşam zorluklarıyla mücadele etmiş kadınların bir araya getirildiği dayanışma gruplarıyla birbirlerine destek olması hedefleniyor. Tüm bunlarla gönüllü avukatlar aracılığıyla kadınların ihtiyaçlarına yönelik hukuki danışmanlık hizmeti de sunulacak.

Kadın Destek Merkezi'ne kadınlar, hafta içi 09.00-17.00'de direkt adrese giderek ya da internet sitesinde yer alan başvuru formuyla ulaşabilecek.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Saliha Okur Gümrükçüoğlu

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Saliha Okur Gümrükçüoğlu

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 1

öneri 1 yıl önce

kadınlarımız için camilerde hutbe okutulmalı. Kadınlarımızın ayağı camiden kesildi maneviyattan koptular. Bayan vaizler camilerde cuma cumartesi günleri kadınlara hutbe okumalı beraber cuma ve öğle namazı kılmamalılar. Hutbe videoları diyanet sitesinden yayınlanmalı. Metin yeterli değil dinleyerek daha etkili olur.