Yargıtay'dan emsal karar! Eşinin kilosuyla alay eden adama şoke eden karar

Eşinin kilosuyla alay ettiği gerekçesiyle boşanmak isteyen bir kadın, mahkeme tarafından haklı bulundu. Dosyayı inceleyen Yargıtay, erkeğin ağır kusurlu olduğuna ve nafaka ödemesini hükmetti.

Zonguldak'ta yaşayan bir kadın eşiyle aralarındaki geçimsizlik sebebiyle evliliğini noktalamak için mahkemeye başvurdu. A.K., kocası E.T.'nin kendisine "oğlum", "popon sepet gibi" diyerek şişmanlığıyla alay ettiğini ileri sürdü. Eşine böyle bir şey söylemediğini dile getiren E.T. iddiaları reddetse de mahkeme A.K. ve E.T.'nin eşit kusurlu olduğuna hükmetti ve A.K.'nin tedbir ve yoksulluk nafakası talebini reddetti.

Mahkeme

Mahkeme

Temyize giden dosyayı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi heyeti, ilk derece mahkemesinin verdiği kararı bozarak erkeğin ağır kusurlu olduğuna karar vererek kadın yararına tedbir ve yoksulluk nafakasına hükmedilmesi gerektiğine karar verdi. 

Boşanma davası

Boşanma davası

"BU DURUM KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NİTELİĞİNDEDİR"

Kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: 

"Boşanmaya sebep olan olaylarda erkeğin ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kadın en azından eşinin maddi desteğini yitirmiş olup, bu vakıalar aynı zamanda kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Kadın yararına maddi ve manevi tazminat koşulları gerçekleşmiş olup, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesinin sonucu olarak bu isteklerin reddi doğru görülmemiştir."

Yargıtaydan emsal karar

Yargıtaydan emsal karar

Daire heyeti, ilk derece mahkemesinin verdiği hükümlerin bozulması gerektiğine karar verdi.

Boşanma davası

Boşanma davası

Metin Şen 23 yıllık evliliğini bitiren Aslı Şen bayramda kayınpederini es geçmedi!

İLİŞKİLİ HABER

Metin Şen 23 yıllık evliliğini bitiren Aslı Şen bayramda kayınpederini es geçmedi!

BİR YORUM YAPIN 0