Cumhuriyet'in 100. yılına özel dev adım! İstanbul'da 4 müze 100 gün boyunca ücretsiz

Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Panorama 1453, ve Miniatürk 100 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlayacak. Tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapmak isteyen birçok kişi, ziyaretçi giriş bilgilerini ve detayları araştırıyor. Peki, hangi müzeler ücretsiz olacak? Müzeler kimlere ücretsiz? İşte yanıtlar...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşkuyla kutlamak ve İstanbul'un tarihi hazinelerini vatandaşlarla buluşturmak amacıyla özel bir hamleye imza attı. İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, yaptığı açıklamada İstanbul'daki dört ayrı müzenin girişlerinin 100 gün boyunca tüm vatandaşlara ücretsiz olacağını duyurdu. İstanbul'un zengin mirasını ve tarihini daha yakından tanıma fırsatı sunan 'müze kampanyası' vatandaşları heyecanlandırırken birçok kişi konu hakkında arama motorlarında araştırma yapmaya başladı. İşte, ücretsiz olan müzeler ve merak edilen tüm detaylar haberin devamında...

Yerebatan Sarnıcı nerede? Yerebatan Sarnıcı hikayesi ve özellikleri nedir?İLİŞKİLİ HABERYerebatan Sarnıcı nerede? Yerebatan Sarnıcı hikayesi ve özellikleri nedir?

100 GÜN BOYUNCA HANGİ MÜZELER ÜCRETSİZ? ÜCRETSİZ MÜZELERİN ADI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında köklü tarihi ve zengin kültürel değerleriyle ön plana çıkan bu toprakları keşfe çıkmak isteyenler için dört farklı göz kamaştıran müze 2 Ekim itibarıyla 100 gün boyunca ücretsiz olacak. Peki hangi müzeler ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek?

İstanbul'un tarihî yarımadasında yer alan Yerebatan Sarnıcı, yalnızca İstanbul değil dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri olarak her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. 532 yılında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan bu eşsiz eser, 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Fatih'te yer alan Şerefiye Sarnıcı ya da bir diğer adıyla Theodosius Sarıcı, Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi İstanbul’un en eski sarnıçlarından bile daha eski olma özelliğine sahiptir. Bu eşsiz eser de 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçilerini dünya tarihinde de kilit bir nokta olan İstanbul'un Fethi'ni 3 boyutlu bir şekilde deneyimleme fırsatı sunuyor. Dilerseniz 100 gün boyunca burayı da ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Yüzyıllardır pek çok medeniyete kucak açan bu topraklardaki birbirinden değerli eserlerin sergilendiği Miniatürk, ziyaretçilerine tam 100 gün boyunca ücretsiz bir şekilde geçmişte yolculuk etme imkanı tanıyacak.

Miniatürk

Miniatürk

100 GÜN BOYUNCA ÜCRETSİZ MÜZELERDEN NASIL FAYDALANILIR? MÜZELERİ ÜCRETSİZ ZİYARET ETMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Belirtilen 4 müzeye saat 11:00'e kadar ücretsiz giriş yapılabilecek ve girişler ''Radar İstanbul'' uygulaması üzerinden elde edilen QR kodla gerçekleşecek.

Radar İstanbul

Radar İstanbul

Sonbaharda giyebileceğiniz altıgen motifli hırka yapılışı! Motifli hırka kol birleşimi yapımı

İLİŞKİLİ HABER

Sonbaharda giyebileceğiniz altıgen motifli hırka yapılışı! Motifli hırka kol birleşimi yapımı
Ev dekorasyonunda patchwork trendi nasıl uygulanır? Dekorasyonda patchwork nasıl kullanılır?

İLİŞKİLİ HABER

Ev dekorasyonunda patchwork trendi nasıl uygulanır? Dekorasyonda patchwork nasıl kullanılır?
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 1

bir okur 4 ay önce

Belirtilen 4 müzeye saat 11:00'e kadar ücretsiz giriş yapılabilecek ve girişler ''Radar İstanbul'' uygulaması üzerinden elde edilen QR kodla gerçekleşecek. : her haberde boyle yazıyor , radar istanbul u indirip bu QR kodu alabilen var mı acaba , birisi İBB yle iletişim kurup nasıl yapılıyor açıkça yazsa ! İBB zaten sadece bir seyler yaptıgını soyleyip duruyor , yapmaya gelince iş yokuşa !