Türk Filmler Haftası kapsamında Türk oyuncu ve yapımcılar Kırgızistan'da!

7. Türk Filmler Haftasına, Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi ev sahipliğinde açılış düzenlendi. Açılışa Türkiye ve Kırgızistan sinema dünyasından isimler, diplomatlar ve üniversite camiası katıldı.

Türk sinema oyuncusu Türkan Şoray'ın onur konuğu olduğu programa, 17 Kasım'da Kırgızistan'da başlayan 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali'nin jüri başkanlığını üstlenen yönetmen Semih Kaptanoğlu, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti 26-27. Dönem Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı yetkilileri, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı temsilcileri, Kırgızistan sinema sektörünün temsilcileri, akademisyenler, bilim adamları, oyuncular, diplomatlar ve üniversitenin camiası katıldı.

kırgızistan türk filmler haftası

kırgızistan türk filmler haftası

TÜRK KÜLTÜR VE GELENEKLERİ TANITILACAK

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Birinci Yardımcısı Timurlan AjımaliyevTürk Filmler Haftası'nda gösterime girecek olan filmlerin Türk kültürünü ve geleneklerini tanıtacağına inandığını söylerken Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, "Bu çalışmalar çok önemli. Burada temel nokta sanatın birleştirici yönünü güçlendirmek. Sanatın bir ayrıştırma vasıtası olmaması lazım. Sanatın ideolojik kamplaşmanın enstrümanı olmaması lazım. Bu tip toplantılar, buluşma, kaynaşma, birbirimize yakınlaşma vesilesi olması lazım" şeklinde konuştu.

kırgızistan türk filmler haftası

kırgızistan türk filmler haftası

ENGELLİ BİREYLER İÇİN UMUT

Engelli milletvekili Serkan Bayram'ın, bebekken buğday tarlasında çıkan yangında vücudunun büyük bölümünde kalıcı yanıklar oluşmuş ve ellerini kaybetmiş. Kendi hayat öyküsünün anlatıldığı "Buğday Tanesi" filmiyle Türk Filmleri Haftası'na katılan Bayram, herkesi bu filmi izlemeye davet etti. Bayram, "10 milyon engellilerimiz için umut, aileler için de bir empatidir. Dünyada 1,5 milyar engelli nüfus vardır. Ailesi ile birlikte 5 milyardır. Onlar için de aynı şekilde geçerlidir. Bunun için "Buğday Tanesi" filmini herkes izlemeli." şeklinde konuştu.

türkan şoray ve serkan bayram

türkan şoray ve serkan bayram

Üniversitedeki açılışta, Cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce Çankaya Köşkü'nde yaşananları anlatan ve yönetmen Levent Onan tarafından çekilen "Son Akşam Yemeği" filmi gösterildi.

Türk Filmler Haftası'nda Bişkek'te "Bağlılık Hasan", "Eflatun", "Buğday Tanesi", "49", "Bir Tutam Karanfil" ve "Rafadan Tayfa - Galaktik Tayfa" filmleri seyircisiyle buluşacak.

SİNEMA İLE TÜRK DÜNYASI YAKINLAŞIYOR

Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Gündoğdu, 2016 yılında başlattıkları Türk Filmler Haftası'nın 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali'nin düzenlenmesine vesile olduğunu ifade ederken Kaptanoğlu, Türk dünyasında sinema sektöründe bir yakınlaşmanın olduğuna dikkati çekti. Yapımcı Fidan, özellikle burada kültür elçiliğini yaptığının farkına vardığını ve Türk Filmleri Haftası Koordinatörü Kılıç da Türk Filmler Haftası'nın 7. düzenlemekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Azra Akın hamileliğine ilişkin soruları cevapladı: "Bebeğimi yalnız büyütmek istiyorum"

İLİŞKİLİ HABER

Azra Akın hamileliğine ilişkin soruları cevapladı: "Bebeğimi yalnız büyütmek istiyorum"
MeryemÜ. ÜSTÜN Yasemin.com - Editör
Yasemin - MeryemÜ. ÜSTÜN

Editör Hakkında

1996 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesinde Gazetecilik ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde İlahiyat okudu. Halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde Felsefe bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Ekim 2023’ten bu yana Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0