Areda survey araştırdı: Türk halkının yılbaşı sofrasında hindiye yer yok!

2023 yılının bitmesine sayılı günler kala Areda Survey tarafından Türk halkının yeni yılı nasıl karşılamayı planladıklarına dair bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 1.100 kişinin katılımıyla yaptığı yılbaşı araştırmasına göre Türk halkının yüzde 56,8’i yılbaşı kutlaması yapmayacağını belirtiyor.

Kutlama yapacağını belirtenlerin yüzde 86,6’sı yılbaşını evinde geçireceğini ifade ederken; kutlamaya eşlik edenlerin başında yüzde 61,5 ile aile geliyor. Yapılacak etkinlikler arasında TV’de eğlence programları izlemek yüzde 55 ile ilk sırada yer alıyor. Yılbaşı sofralarını ise hindi yerine yüzde 51,2 ile tavuk süslüyor.

Areda Piar araştırdı: Türkiye’de en çok sevilen makarna domates soslu spagetti olduİLİŞKİLİ HABERAreda Piar araştırdı: Türkiye’de en çok sevilen makarna domates soslu spagetti oldu

TÜRK HALKI YILBAŞINA EVİNDE, AİLESİYLE, TV'DE EĞLENCE PROGRAMLARI İZLEYERE GİRECEK

Araştırma şirketi Areda Survey’in Türkiye genelinde 1.100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmada, katılımcıların yüzde 56,8’i yılbaşını kutlamayacağını ifade ederken; yüzde 43,2’si yılbaşını kutlayacağını söylüyor.

Araştırma sonuçlarına göre yılbaşı kutlamalarının yüzde 86’sının evde olacağı görülüyor. Dışarıda kutlayacağını ifade edenler ise yüzde 13,4 oranına sahip durumda. Yılbaşı kutlaması yapacakların yüzde 61,5’i yanında ailesinin olmasını istiyor. Yüzde 25,4’ü yılbaşını akrabalarıyla birlikte karşılamayı düşünürken, yüzde 5,7’si sevgilisi/arkadaş grubu ile kutlamayı tercih ediyor. Yüzde 4,3’ü yalnızca arkadaşlarıyla birlikte, yüzde 2,6’sı da sadece sevgilisiyle, yüzde 0,4’ü ise tek başına kutlayacağını belirtiyor.

Evinde kutlayanların yüzde 55’i, yılbaşı akşamını TV’de eğlence programları izleyerek geçireceğini ifade ediyor. Yılbaşını sevdikleriyle sohbet ederek geçirmeyi planlayanlar yüzde 31,5 oranına sahipken, oyun oynayarak kutlayacaklar ise yüzde 12,2. En az tercih edilen etkinlikler arasında yüzde 1,1 ile Film/dizi izleyecekler, yüzde 0,2 ile uyuyarak girecekler bulunuyor.

Yılbaşında hediyeleşme geleneğinin Türkiye’deki iz düşümü ise şu şekilde; yılbaşı kutlayanların yüzde 68,2’si yılbaşında hediyeleştiğini belirtirken, yüzde 31,8’i ise bugüne özel bir hediyeleşme gerçekleştirmediklerini söylüyor.

Yılbaşında hindiye yer yok

Yılbaşında hindiye yer yok

TÜRKİYE'NİN YILBAŞI SOFRA MENÜSÜ: TAVUK, PASTA, KURUYEMİŞ

Dünyadaki yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi ve simgelerinden biri kabul edilen hindinin, Türk halkının yılbaşı sofralarındaki yeri ne? Areda Survey, yılbaşı araştırmasında bu soruya da cevap aradı. Araştırma sonuçlarına göre yılbaşı kutlayanların sofralarını hindi yerine yüzde 51,2 ile tavuk süslüyor. Diğer seçenekler ise sırasıyla şu şekilde; yüzde 38,9’u et, yüzde 5,5’i balık, yüzde 4,3’ü ise hindi.

Yılbaşı sofralarında yerini bulan bir diğer ikramlık da elbette tatlılar. Araştırmaya göre, Türk halkının yılbaşı sofrasındaki favori tatlısı yüzde 41,8 ile pasta. Pastayı yüzde 28,2 ile kabak tatlısı takip ederken, geleneksel Türk tatlılarından biri olan baklava ise yüzde 20,8 ile sofralardaki yerini alıyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 7,4’ü kuru pasta derken, yüzde 1,8’i de sofrasında helvayı tercih ediyor.

Areda Survey, yemek ve tatlıların yanında katılımcılara favori yılbaşı atıştırmalığını da sordu. Araştırma sonuçlarında yüzde 64,7 ile kuruyemiş ilk sırada yer alıyor. Yüzde 18,4 ile cips ikinci, yüzde 16,9 ile patlamış mısır üçüncü sırada tercih ediliyor.

2024’TEN EN ÇOK SAĞLIK, HUZUR VE PARA BEKLENİYOR

Yeni yıldan beklentilerin de sorulduğu araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 48,1’i sağlık, yüzde 33,9’u huzur ve yüzde 28,7’si para istiyor. Diğer beklentiler ise şu şekilde; 20,7 ile mutluluk, yüzde 16 ile barış, yüzde 6,8 ile seyahat, yüzde 5,1 ile yeni bir iş, yüzde 4,9 ile özgüven, yüzde 4,8 ile akademik başarı, yüzde

4,6 ile evlilik, yüzde 3,1 ile sosyal başarı, yüzde 3 ile saygınlık, yüzde 1,1 ile yeni bir dil öğrenmek ve yüzde 0,8 ile statü kazanmak. Ayrıca katılımcıların yüzde 12’si yeni yıldan bir beklentisinin olmadığını belirtiyor.

"Yılbaşı" denince akla gelenlerde ilk sırada yüzde 43,4 ile yılbaşı ağacı yer alıyor. Diğer akla gelenler ise sırasıyla; yüzde 28,4 ile milli piyango, yüzde 21,7 ile Noel Baba, yüzde 13,7 ile kuruyemiş, yüzde 12,6 ile kırımızı / yeşil renkleri, yüzde 12,5 ile hindi, yüzde 7,2 ile kar küresi, yüzde 6,3 ile kokina, yüzde 2,3 ile yılbaşı indirimleri, yüzde 0,8 ile yapay kar ve yüzde 0,1 ile de kurabiye canavarı.

TÜRK HALKININ YÜZDE 56,2'Sİ YILBAŞINI NEDEN KUTLAMIYOR?

Araştırmada yılbaşını kutlamayacağını ifade eden yüzde 56,2’lik kesime kutlamama nedenleri de soruldu. Alınan yanıtlara göre ilk sırada yüzde 50,5 ile yılbaşı kutlamayı inancına uygun bulmayanlar, ikinci sırada yüzde 34 ile yılbaşı kutlamayı anlamsız bulanlar yer alıyor. Üçüncü sırada yüzde 32,6 ile alınan şehit haberlerinden dolayı bu yıl yılbaşı kutlaması yapmayacağını belirtenler bulunuyor. Dördüncü sırada yüzde 24,5 ile Filistin’de yaşananlardan dolayı yılbaşını kutlamama kararı aldığını belirtenler bulunmakta.

Diğer cevaplarda ise yüzde 20,9 ile maddi nedenler ve yüzde 19,4 ile geleneklere aykırı görülmesi yer alıyor.

ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ

Türkiye genelinde 1.100 kişinin katıldığı ve 26 – 29 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.

Bahar Kapıda Van'da! Bahar Gelir Anadolu gezisine tam gaz devam ediyor

İLİŞKİLİ HABER

Bahar Kapıda Van'da! Bahar Gelir Anadolu gezisine tam gaz devam ediyor
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0