'Tuzlu çay' tartışmasına İlber Ortaylı da dahil oldu: Amerika'dan öğrenecek değiliz

ABD’li bir kimya profesörünün çayın içine bir tutam tuz atılması gerektiğine ilişkin açıklaması İngiltere'nin en çok tartışılan konusu oldu. Bizler de tam Türkiye konuya ne zaman dahil olacak diye merak etmeye başlamıştık ki, çayın kalbinin attığı yer Rizelilerden yanıt gecikmedi. İlber Ortaylı da jet hızıyla tartışmaya dahil olarak " Amerika'dan öğrenecek değiliz" dedi.

Amerikalıların çayı nasıl yaptığını anlatan profesör, mükemmel bir çay elde etmek için içerisinde bir miktar tuz konulmasını tavsiye etti. Mikrodalgada ısıtılan su, tuz, hatta biraz limon... Açıklama çay tüketimiyle ünlü İngiltere’de en çok tartışılan konular arasında yer aldı. Francl’ın açıklaması, “Bir ABD’li profesörün çayın nasıl yapılacağına yönelik İngilizlere ders vermesi” niteliğinde yorumlara sebep oldu ve nihayetinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği konuyla ilgili esprili bir basın açıklaması yaptı. ABD Büyükelçiliği açıklamasında “Çay, milletlerimizi birleştiren kutsal bir bağ olan dostluğun iksiridir. Böyle çirkin bir teklifin özel ilişkimizin temellerini tehdit etmesi nedeniyle kayıtsız kalamayız." denildi. 

TUZLU ÇAY TARTIŞMASINA ÇAYIN KALBİNİN ATTIĞI YER RİZE'DEN BÜYÜK TEPKİ!

Rize Ticaret ve Çay Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kimya profesörü Francl'ın çayın acılığını almak için tuz eklenmesi tavsiyesinin nedenini içinde katkı maddesi bulunmasına bağladı.

Erdoğan, "İngiltere'deki ve Amerika'daki arkadaşlara önereceğimiz içmiş oldukları acı çayları bıraksınlar gelsinler, hoş, içilebilir, kaliteli Türk çayını içsinler. Çayı yumuşatmaya da sertleştirmeye de gerek yoktur. Dünyanın en doğal, en kaliteli çayı Türk çayını içsinler. İçine hiçbir şey katmaya gerek kalmaz" dedi.

Çay Çarşısı Genel Müdürü Hasan Önder de "Dünyanın hiçbir yerinde çaya tuz attıklarını görmedim, duymadım. Sanki dünyanın tadını tuzunu bozdukları gibi bu söylemle çayımızı da ağız tadımızı da bozacaklar gibi bir izlenim oldu. Çaya hiçbir şey katmıyorsunuz hatta kullanacağınız suyun kireçsiz, sade olmasına özen göstermeniz lazım" şeklinde konuştu.

"AMERİKALILAR ÇAY BİLMEZ, KAHVE BİLMEZ"

 Tartışmaya Rizelilerin ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı da dahil oldu.

Ortaylı, “Amerika’dan çayın nasıl içileceğini öğrenecek değiliz. Amerikalılar çay bilmez, kahve bilmez. Kimya profesörü de olsa fark etmez. Çay keyif gıdasıdır. Ben de severim ve şeker bile atmadan içerim. Tuzlu çay vardır, eskiden beri yapanlar var. Ama şekerli çay kadar zararlıdır. İngilizler çay işini bilir. İngilizlerle çay konuşacak en son kişiler Amerikalılardır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin il il yöresel kıyafetleri!

İLİŞKİLİ HABER

Türkiye'nin il il yöresel kıyafetleri!
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

zafer gülten 4 ay önce

tuzmu,şaşırmış bunlar,koyu çaya limon atılabilir,bergomut konabilir,ben bazen tarçın ve karanfil ekliyorum,güzel oluyor,ama tuz asla.