Metin Uca'dan skandal paylaşım! Hedef gösterdi

09 Ocak 2017, 17:41
Metin Uca'dan skandal paylaşım! Hedef gösterdi

Anayasa değişikliğinden rahatsız olan Metin Uca, MHP'li vekillerin cep telefonu numaralarını yayınlayarak skandala imza attı.

'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni esas alan anayasa değişikliği teklifinin TBMM'deki görüşmeleri başlamadan süreci engellemeye yönelik provokasyonlar başladı. Eski televizyoncu Metin Uca da MHP'li vekillerin cep telefonu numaralarını yayınlayarak başka bir provokasyona imza attı.

Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak anayasa değişiklik teklifine ilişkin yasa değişikliğine engel olmak için MHP milletvekillerinin mahrem bilgileri paylaşıldı. Bir dönem çeşitli televizyon kanallarında sunuculuk yapan Metin Uca, Twitter hesabından aralarında kadın milletvekillerinin de olduğu MHP’lilerin hususi cep telefonu numaralarını paylaşarak vekilleri hedef gösterdi.

METİN UCA AÇIKÇA SUÇ İŞLEDİ

Hukuk uzmanları, Metin Uca'nın MHP'li milletvekillerinin anayasada "kişisel veri" olarak kabul edilen telefon numaralarını kendilerinden izin almadan yayınlayarak  "bilişim suçu" işlediğini belirtiyor.

Anayasa Mahkemesinin 09.04.2014 tarihli kararının, "kişisel veri kavramı, belirli veya kimliği belirlenebilir olmak şartıyla, bir kişiye ilişkin bütün bilgileri ifade eder. İlk adımda bir kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bireyin sadece kimliğini ortaya koyan bilgiler kişisel veridir. Ama sadece bu değildir, telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş, resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri genetik bilgiler, IP adresi, e-posta adresi, hobiler, tercihler, etkileşimde bulunan kişiler, grup üyelikleri, aile bilgileri gibi kişiyi doğrudan ve dolaylı olarak belirlenebilir kılan tüm veriler kişisel veri kapsamında düşünülmelidir.  (Esas 2013/122, Karar 2014/74)" dediğini hatırlatan  hukukçular, Metin Uca'nın Türk Ceza Kanunu'nun 136. maddesine göre açıkça suç işlediğine belirtiyor.

 TCK'nın 136'ncı maddesi “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”  hükmünü içeriyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
32 Yorum Var
 • ... 4 yıl önce Şikayet Et
  Diktatör bunlar
  Cevapla
 • alosma 4 yıl önce Şikayet Et
  kanda sıkıntı var
  Cevapla
 • yusuf ozturk 4 yıl önce Şikayet Et
  bırakın bu kısılere cevap vermeyın,bunlar kaybolan sohretlerını arıyor
  Cevapla
 • alı 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu içeri girdiğinde.Ben gazeteciyim.diyecek ya.bizde yedik
  Cevapla
 • Cengiz 4 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar kendini herşeye muktedir sanıyorlar çirkinleşmenin tavan yapma durumu bu alçak davranış cezasız kalmamalı
  Cevapla
 • nurbanu 3 yıl önce Şikayet Et
  Kotu kotu konusuyor çok yazik
 • nurbanu 3 yıl önce Şikayet Et
  Kotu kotu konusuyor çok yazik
Yorumların Tümünü Okuyun