Bebeklerde ağız yaraları nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri

03 Mayıs 2019, 10:00
Bebeklerde ağız yaraları nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri

Bebeklerde genellikle pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız yarası rahatsızlıklarına doğru bir şekilde müdahale etmek, bebeğinizin ağrısını azaltma konusunda oldukça önemli bir adımdır. Peki bebeklerdeki ağız yaraları nasıl geçer? Ağız yarasına en iyi ne gelir? İşte bebeklerde doğal yöntemlerle ağız yarası tedavileri...

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisi de ağız içinde meydana gelene yaralardır. Her 10 bebekten en az 2'sinde görülen ağız yaraları, daha çok normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde görülür. Bunun nedeni de doğum sırasında bebeğe yerleşen mantarların direkt olarak ağızda yara olarak karşımıza çıkmasından kaynaklanır. Genellikle dil üzerine, yanak aralarında, damakta ya da dudak üzerinde kendini gösteren bu yaralar, çoğu zaman 2 yaşına kadar devamlı çıkar. Peki bu durumda ne yapılmalı? Ağız yaralarının çaresi ne? İşte bebeğinizin ağzında çıkan yarayı söndürmek için yapabileceğiniz yöntemler...

BEBEKLERDE AFT YARALARINI GEÇİREN EN DOĞAL KÜRLER

bebeklerde ağız yarası nasıl geçer

BEBEKLERİN AĞZINDA NEDEN YARA OLUŞUR?

Ağız içinde ya da kenarlarında meydana gelen yara türlerinden biri olan pamukçuk rahatsızlığına kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar ya da mantarlar neden olabilir. Beyaz renkli lezyonlar halinde ortaya çıkan pamukçuk özellikle de antibiyotik kullanımı ile meydana gelir. Ayrıca, gerekli özenin gösterilmeden ve sterilize edilmeyen emzikler, mantar kapmaya elverişli olduğundan ağız içerisinde yaralara neden olabilir. Genel anlamda pamukçuğun oluşum nedenlerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

- Antibiyotik kullanan bebeklerde,
- Emziren annenin göğsünün iyice steril edilmemesinde,
- Bebeğin emzik veya biberonlarında hatta oyuncaklarında hijyene dikkat edilmemesinde,
- Bebeğin bağışıklık sisteminin zayıf olmasında ağız yaraları ortaya çıkabilmektedir.

bebeklerde ağız yaraları

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI NASIL GEÇER?

Genellikle pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız içi yaralar, bebeklerde fark edildiği zaman doktora gidilmelidir. Doktorun önereceği ilaç, yaranın iyileşme sürecini kısaltarak tamamen geçmesine neden olacaktır. Ancak, bu gibi durumların görülmesini istemiyorsanız yara oluşumunu önlemek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Bebeğin bulunduğu odanın hava almasını sağlama, temiz kıyafetler giydirme, henüz 1 aylık bile olmamış bebeklere emzik ve biberon vermeme gibi basit önlemler alarak yara oluşumuna engel olabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin ağzında oluşan yarayı yemek yedirirken fark ettiyseniz beyaz lekeli yeri yemiz mendille silin. Hafif şişlik hissediyor ve beyaz leke mendile kolay gelmiyorsa sebebinin pamukçuktan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Tahrişe ya da zedelenmeye neden olmamak için mendili daha da bastırarak zorlamaya çalışmayın. Ağzında yara çıkan bebekte bu yara ağrı yapabileceği için durduk yere huzursuzluk çıkarıp ağlayabilir. Bebeğinizde biberon kullanıyorsanız her kullanımdan sonra iyice steril etmeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde ağız içi yaralanmaya neden olan en büyük etkenlerden birisi de bebeklerde kullanılan emzik ve biberonları karbonatla yıkamadır. Bebek eşyalarını karbonatla yıkamak pamukçuk yaralarını arttıracaktır.

AĞIZ YARALARINI GEÇİREN DOĞAL KÜR NASIL HAZIRLANIR?

bal ve zerdeçalın faydaları

BAL VE ZERDEÇAL KÜRÜ

Ağız içi yaralarını doktora gitmeden iyileştirmek istiyorsanız antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan zerdeçalı bal ile karıştırarak yaralı bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntem acıyı hafifletecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır. 1 yaşından küçük bebekler için bal tüketimi önerilmez.

BEBEKLERDE AFT YARALARINI GEÇİREN DOĞAL KÜR TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Esila 2 ay önce Şikayet Et
    Karbonat faydalımı zararlımı Kimi faydalı kimi zaarlı diyor
    Cevapla
  • irem 2 yıl önce Şikayet Et
    bu yazı benim işime çok yaradı
    Cevapla