Bebeklerde boy ve kilo nasıl hesaplanır?

04 Kasım 2018, 14:07
Bebeklerde boy ve kilo nasıl hesaplanır?

Sağlıklı bir gelişim için bebeğin gelişim özellikleri adım adım takip edilmelidir. Peki bebeklerin boyu ve kilosu nasıl ölçülür? İşte yanıtı...

Anne olma duygusunu ilk defa yaşayan ve tecrübesi olmayan anneler, bebekleriyle ilgili bazı konularda yeteri kadar bilgisi olmayabilir. Bu konular bebeğin bakımı, hastalıkları ya da beslenmesiyle ilgili durumlar olabilir. Bebeğinin gelişimini takip etme konusunda ise boy ve kilo ölçümü önemli bir adımdır.

BEBEKLERDE BOY VE KİLO NASIL ÖLÇÜLÜR?

Boy ölçümü:

Öncelikli olarak yapılması gereken ilk şey, bebeğin sedir, masa ya da sert ve düz bir zemine yatırılmasıdır. Bebeğin vücudunun hiçbir yeri havada kalmayacak şekilde zemine tam olarak değdirildiğinden emin olunmalıdır.

Baş ve topuk bölgesi ya duvara ya da duvar gibi sert bir cisme dayandırılmalıdır. Bu esnada bacakların bükülmemesi ise dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerdendir. Değdirilen bu bölgeler renkli bir kalemle işaretlenir ve iki mesafe arasındaki uzunluk ölçülür.

Kilo ölçümü:

Bebeklerde kilo ölçümü her zaman net bir şekilde belirlenemese de kilo persentiline bakılarak alt ve üst değerler hemen hemen ortaya çıkar. Bu persentil cetvel sayesinde alt, üst ve ortalama değerler belirlenir.

BEBEKLERDE KİLO ÖLÇÜM PERSENTİLİ

Kızlarda:

Erkeklerde:

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar