Bebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararları

25 Mayıs 2019, 11:28
Bebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararları

Bebeklerin temel beslenme ihtiyaçları arasında ilk altı aylık dönemde anne sütünü görüyoruz. 0-6 aylık dönemde annenin sütü çeşitli nedenlerden dolayı kesilmişse ya da az gelmeye başlamışsa mama hazırlamak isteyebilirsiniz. Ancak bu durum bebeğiniz için riskli olabileceği için uzmanlar tarafından önerilmez. Buğday nişastası ya da pirinç unu ile yapılan mamaların zararları nedir? Pirinç unu bebeklerde kilo aldırır mı? Bebeklerde pirinç unu kullanımı...

Günümüzdeki annelerin bebeklerinin beslenmesiyle ilgili farkında olmadan yaptıkları en büyük hata, sütleri yetersiz kalmadığı zaman evde pişirdikleri mamalardır. Su, şeker, pirinç unu ya da buğday nişastası ile yapılan mamalar bebeklerde kesinlikle tüketilmemesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. İçerisinde yalnızca karbonhidrat besin değerini bulunduran bu mamaların hiçbir besleyici özelliği bulunmaması ile birlikte bebeklerin tek yönlü beslenmesine, aşırı kilo almasına ve bebeğin anneden aldığı sütün değerlerinin düşmesine neden olur. Pirincin yetiştirilme şekline baktığımızda topraktaki ağır metaller toplanır. O pirinç aşama aşama ilk önce işleniyor, daha sonra beyazlatılıyor, un haline getiriliyor ve son olarak topak topak olmaması için ayrı bir işlemden geçiyor. Bu kadar işlenmiş bir gıdayı bebeklerde tercih etmektense besleyici değeri daha yüksek olan yulafı ya da tam irmiği tercih etmek daha uygun oluyor.

EK GIDA DÖNEMİNDE PİRİNÇ UNLU KOLAY MAMA TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

bebekler için pirinç unu maması

İlk altı aylık süreçte yalnızca anne sütü alınacağı gibi altıncı aydan sonra devam sütü verilmelidir. Bu iki süt türü bebekler için temel beslenme niteliğinde iken ek gıdalara, bebek beslenmesinde sadece çeşit amaçlı başlanır. (Pirinç unu, püre, çorba vs.) Bu gibi gıdalar ise bebeklerde sadece ara öğünlerde verilir.

0-6 aylık dönemden sonra anneler bebeklerini ek gıdaya hazırlamak isterken mama tercih edeceklerse pirinç unu ve su yerine süt ile hazırlamalıdır. Eğer ille de pirinç unu maması tüketilecekse de günlük diyete eklenebilir.

PİRİNÇ UNUNDAN MAMA NASIL YAPILIR?

pirinç unundan mama nasıl yapılır

Malzemeler:

1 yemek kaşığı ev yoğurdu
1 tatlı kaşığı tahıllı mama
Yarım ceviz
Yarım çay bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı:

Pirinç ununu suyla ve mama ile karıştırın. Daha sonra küçük hale getirdiğiniz cevizleri yoğurtla beraber karışıma ekleyin.

Afiyet olsun...

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar