Bebek gazı en kolay nasıl çıkarılır?

08 Kasım 2018, 13:58
Bebek gazı en kolay nasıl çıkarılır?

Yeni doğan bebeklerde en kolay gaz çıkarma yöntemlerini sizler için araştırdık. Peki, bebeklerde gaz nasıl çıkartılır? Gazın tamamen geçmesi için ne yapılmalı? Bebeklerde neden gaz olur? İşte 3 dakikada gaz çıkartmanın püf noktası...

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla yaşanan sorunlardan bir tanesi de özellikle beslenme sonrası oluşan gaz sancılarıdır. Bebeğin memeyi tam kavrayamaması sonucunda hava yutması veya annenin tükettiği gazlı besinlerin süt yoluyla bebeğe geçmesi gaz sancılarının görülmesinde birinci etkendir.

Anneler bebeklerini emzirmeden önce bebeklerinin burnunun tıkalı olup olmadığına bakmalıdır. Eğer burun tıkanıksa, emerken zorlanacağı için hava yutacak ve bu gaz olarak bebeğe geri dönecektir.

Dolayısıyla bebeğin burnunun tıkanıklığının açık olması önemlidir. Gayet düzgün bir şekilde bebeğinizi emzirdikten sonra kucağınıza alın ve sırtı karşıya bakacak pozisyonda tutun.

Gaz yukarıda olacağı için koltuk altının üst kısmından parmak uçlarınızla yana doğru birkaç kere açılma hareketi yapın. İkinci hareket olarak da parmak uçlarını sırt bölgesinde tak tak tak şeklinde gezdirip gazı dağıtın.

Üçüncü harekette parmaklarınız bitişik bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kademe kademe yukarı vurun.

Son harekette ise aşağıdan yukarı doğru hafif bastırarak vücudunu sıvazlayın. Eğer buna rağmen yinede gaz çıkmadıysa bu defa yukarıdan aşağı doğru gaz çıkarmayı deneyin.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar