Bebeklere nasıl kilo aldırılır? Bebeklerde hızlı kilo aldıran yiyecek ve yöntemler

Kilo bakımından yetersiz olan ve bebeğinin en kısa zamanda kilo almasını isteyen anneler için beslenmelerinde rehber olacak yiyeceklere öncelik verdik. Ek gıda döneminde ağırlık verildiği zaman bebeklerde kilo yapan yiyecekleri sizler için araştırdık. Bebeklere kilo nasıl aldırılır? Zayıf bebeklere kilo aldırmak için ne yapılmalı? Bebeklerde hızlı kilo aldıran yöntemler! Bebeklerde kilo aldıran mama yapımı...

İster bebeklikte olsun ister yetişkinlikte sağlıklı bir büyüme için boy ile kilo ölçüsünün birbirine doğru orantılı olması gerekir. İdeal kilo şeklinde tanımlanan doğru kilo, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır. Bebeklerin de vücuduna ve gelişimine göre fazla ya da az kilolu olması görülebilecek birtakım rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden endişe içerisinde olan annelerden bazıları bebeklerinin fazla kilosundan dolayı kaygılı olabiliyor iken, bazıları kilosu yetersiz olduğu için bebeklerine kilo aldırma programları konusunda tedirgin olabiliyor. Bebeğinin yeterince doymadığı konusunda evham yapan anneler, bunun sonucunda sağlıklı kilo aldırmanın yollarını arayabiliyor.

  • Ek gıda döneminde besleyici değeri yüksek olan ve birazda kalorili gıdaların tüketimine ağırlık verilerek gerçekleştirilen beslenme şekilleri olumlu sonuçlar verebiliyor.
  • Bebeklerde gıda alerjisi riskine karşılık doktor takibi ile ilerlenmesi gereken ek gıda besinlerinde her besin 3 gün kuralına uygun tüketilmelidir.
  • Tek besin denemeleri halinde böylelikle herhangi bir alerjik reaksiyon gösterildiğinde kolaylıkla anlaşılabilir olmaktadır. 

Bebeklere yumurta sarısı nasıl verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifiİLİŞKİLİ HABERBebeklere yumurta sarısı nasıl verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifi

BEBEKLERE KİLO ALDIRMANIN YOLLARI! BEBEKLERE KİLO NASIL ALDIRILIR?

Bebeklere nasıl kilo aldırılır?

Bebeklere nasıl kilo aldırılır?

Eğer sizde bebeğinizin zayıf olmasından dolayı hastalanma riski için korkuyorsanız, bebeğinizde kilo aldırmak için çeşitli yollar arıyor olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak bebeğinizin doktoruna danışarak, neden kilosunun yetersiz olduğunu öğrenmeli ona göre yol çizmelisiniz. Sağlıklı ve yüksek kalorili olan besinlere beslenmede öncelik vererek kilo alımını kolaylaştırabilirsiniz.

BEBEKLERE KİLO ALDIRMANIN PÜF NOKTALARI!

Doğumdan sonraki ilk altı ay bebekler için hayati bir önem taşır. Emme dönemindeki bu bebekler,  annelerinde kaliteli ve yeterli miktarda süt alamazlarsa zayıf kalırlar. Anne sütü her ne kadar bebeğin kilo alamamasında etkili olsa da yetersiz ilgi, ebeveynlerinin kendi aralarında tartışmaları gibi faktörler duygusal açıdan bebeği etkileyebilmektedir.

Peki zayıf ve ek besinlere başlamış olan bebeklere nasıl kilo aldırılır?

1- Hazır mama vermek yerine evde kendinizin yapacağı pirinç veya buğday unundan yapılan mamaları tercih etmelisiniz.

2- Her yaş grubu için önemli bir besin kaynağı olan yoğurdu, azar azar bebeğinize yedirerek kemiklerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

3- Pişirmiş olduğunuz yemeklerdeki sebzeleri püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

4- Vücuda gerekli olan vitaminin karşılanması konusunda etkili olan meyvelerin sularını bebeğinize içirebilirsiniz.

5- Bebeğinizi mümkün olduğunca gece emzirmeye çalışmalısınız. Böylelikle anne sütünden aldığı besin değeri  kilo kaybını engelleyecektir.

Bebek için kolay pirinç unlu muhallebi tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi yapılışıİLİŞKİLİ HABERBebek için kolay pirinç unlu muhallebi tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi yapılışı

BEBEKLERDE KİLO ALDIRAN YİYECEKLER!

Bebeklerde kilo aldıran yiyecekler

Bebeklerde kilo aldıran yiyecekler

Bebeklerde sağlıklı beslenme için olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli şey, kuşkusuz anne sütüdür. Özellikle de yeni doğan döneminde hastalıklara karşı oldukça savunmasız olan bebekler, vücutlarının ihtiyaç duyacağı tüm besin değerlerini anne sütünden alır. Fakat ne yazık ki bazı durumlarda anne sütü yetersiz olabilir veya yeterli olsa bile bebek ideal kilosuna erişemeyebilir. Bunun için ek gıda döneminde bebeğinizde sağlıklı ve kilo yapıcı besinlerle beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. İşte bebeklerde kilo aldırıcı yiyecekler...

Bebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararlarıİLİŞKİLİ HABERBebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararları

1- CEVİZ 

cevizin bebeklere faydası

cevizin bebeklere faydası

Altıncı aydan sonra ek gıda döneminde bebeğinize verebileceğiniz ideal besinlerden birisi de cevizdir. Blenderdan geçirilmiş ya da havanda dövülmüş olan cevizi toz halinde mamalara katıp kahvaltılarda verebilirsiniz. Ceviz tüketimine ilk yarım hali ile başlanabilir, alerjik reaksiyon göstermezse bütünü verilebilir.

2- HURMA 

hurmanın bebeğe faydaları

hurmanın bebeğe faydaları

Kuran-ı Kerimde geçen mucize besinlerden biri olan hurma, bebeklerde kabızlığı giderme ve bağışıklı güçlendirmede çok iyi olduğu kadar kilo aldırmada da etkilidir. Altıncı aylık dönemden sonra günlük 1 tane yiyebileceği hurma, kilo alımı konusunda etkili olacaktır.

Tüketirken hurmanın çekirdeğini çıkartıp püre halinde bebeğinizin kahvaltısında kullanabilirsiniz.

3- YOĞURT 

Yoğurdun bebeklere faydaları

Yoğurdun bebeklere faydaları

Bebeklerin hem sağlıklı beslenmesi hem de kilo alması için yoğurt tüketimine önem verilmesi gerekir. Bebeğin aylık durumuna göre, doktor tarafından uygun görülen miktar tüketilmelidir. Küçük ölçeklerde yoğurt suyu da verilebilir. Tamamen doğal olmasına dikkat edilmelidir.

4- AVOKADO 

Avokado bebeklere verilir mi

Avokado bebeklere verilir mi

Bebeğinizin beslenmesinde yer vereceğiniz olgunlaşmış avokado meyvesinin yarısının çekirdeğini çıkartıp meyveyi çatal ile pürüzsüz hale getirin. Ek gıda döneminde kilo aldırmak için bebeğinize avokado verebilirsiniz.

GELİŞİM DÖNEMİNE GÖRE BEBEKLERİN ALMASI GEREKEN KALORİ MİKTARI:

Bebeklerde kilo aldıran yöntemler

Bebeklerde kilo aldıran yöntemler

YENİ DOĞAN DÖNEMİ: 90-140 kalori

1-3 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 120 kalori

4-9 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 110 kalori

10-12 AYLIK BEBEKLERDE KİLOYA GÖRE: 105 kalori

BEBEKLERDE KİLO YAPAN MÜTHİŞ TARİF! BEBEKLERE KİLO ALDIRAN TARİF

MALZEMELER 1 çorba kaşığı irmik, 1 muz, 2 çorba kaşığı ev yoğurdu, 1 çorba kaşığı pekmez, 1 çorba kaşığı ceviz ezmesi

YAPILIŞI 5 dakika kadar bir sürede irmiği cezvede haşlayın. Haşlanmış irmiğin içine eklenmiş yoğurdu, muzu, pekmezi ve cevizi ilave edip güzelce karıştırın.

EVDE KİLO ALDIRAN MAMA NASIL YAPILIR?

Bebeklerde kilo aldıran mama tarifi

Bebeklerde kilo aldıran mama tarifi

MALZEMELER: 1 yemek kaşığı tam buğday unu, 1 yemek kaşığı irmik, 2 su bardağı su,1 tatlı kaşığı pekmez, 1/4 muz, 2 adet bebe bisküvisi

YAPILIŞI: İrmiği ve unu su ile beraber güzelce kaynayana kadar pişirin. Ilınınca diğer malzemeleri ekleyin. İrmik ilave etmeyip pirinç unu ve yulaf unu koyulursa 6.aya uygun olur.

NOT: DOKTOR ONAYI ALMADAN TARİFLERİ DENEMEYİNİZ...

BİR YORUM YAPIN 69

Tülay 2 ay önce

Kızım şuan 7 aylik 7.600 kilo olmak üzere ama doktorumuz kilo az olduğunu söyledi ek gıda yedirirken sorlaniyom napabilirim

Ayşe 4 ay önce

Bebeğim 5aylık çok zayıf mama veriyorum çok isal ne kan ihtiyacı kullandım hep isal oldu ne yapa bilirim

İlknur 8 ay önce

Benim bir yaşımda oğlum var dokuz buçuk kilo zayıfmi herşeyden yiyor hemşire iyi nasıl kilo aldirabilirim

Toplam 1 beğeni

Ben kiraz 9 ay önce

Kızım 22 aylık oldu ama yoğurt ve çorba herşey yiyemiyor neden Ne oldu

Nuran 9 ay önce

Bebegim 9 buçuk aylık ve 7.400 kilo yemek yediği zaman 5 mama kaşığı yiyor başka yemiyor ne yapmalıyım zayıf moralim çok bozuluyor bebelac mamasını denedim yemedi birde biberon kullanmıyor ne onerirsiniz

Toplam 2 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun