Anne sütünden sonra ek gıdaya geçiş döneminde bebeklere verilen besleyici muhallebi tarifleri ile karnını doyurabilirsiniz. Hem yapması pratik hem de lezzetli olan pirinç unlu muhallebi tarifi çeşitlerine haberimizden göz atabilirsiniz. Ek gıda dönemi için doyurucu mama tarifleri! Evde pratik ve kolay bebek muhallebisi nasıl yapılır? Bebekler için doyurucu ve kolay pirinç unlu mama tarifi...

Evde annelerin bebeklerinin karnını doyurmak için pişirdikleri muhallebiler, hem pratik hem de lezzetli olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen yiyecekler arasındadır. Ek gıda dönemine başlayan annelerin özellikle de akşam öğünlerinde tükettikleri pirinç unu mamaları karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Kilo problemi yaşayan bebeklerde ideal bir ağırlığa ulaşmaları için doktorlar tarafından önerilebilen pirinç unu maması yalnızca doyurucu olması nedeniyle tercih edilebilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. O da aşırıya kaçıldığı zaman bebeklerde obezite riskini arttırabileceği sorunudur.

 • Anne sütü alan bebekler altıncı ayın sonunda kendini ek gıdaya hazır olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde ek gıda süreci başlatılabilir.
   
 • Altıncı ayını doldurduktan sonra ek gıdaya başlatılan bebeklerde sadece 1 öğün tercih edilebilir. 9-12 aylık dönemden sonra ek gıdaya alışan bebeklerde öğün sayısı 3'e çıkartılabilir.
   
 • Sadece sütle olduğu gibi sade olarak da pişirilebilen muhallebilere nazaran muzlu, irmikli, anne sütlü, pekmezli, bisküvili, devam mamalı ve meyveli muhallebiler de alternatif seçeneklerdir. 

İLİŞKİLİ HABERBebekler için doyurucu gece maması tarifi! Gece tok tutan mama yapımı

BEBEK MUHALLEBİSİ FAYDALI MI? NEDEN BEBEK MUHALLEBİSİ?

Özellikle de ilk defa anne olan bir kadının emzirme döneminden sonra bebeğini bekleyen ek gıda sürecini nasıl en iyi geçirebileceğini düşünmesi normaldir. Hangi gıdadan başlamak gerektiğini ve öğün aralarında bebeğe ne kadar mama verilmesi gerektiği gibi bazı temel bilgilerin bilinmesi gerekir. Ek gıda döneminde muhallebinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebini ise şu maddelerle sıralayabiliriz:

 • -Kıvamı bebeğin damağına en uygun olması özelliğiyle kolay yedirilebilir.
 • -Çok hızlı ve kolay sindirilebilir, bebekte rahatsızlık hissi uyandırmaz.
 • -Kolik problemine yol açmaz.
 • -Farklı tarifleri ile bebeğin sıkılmadan beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.
 • -Alerji olasılığı düşük. (Bebeğin gelişim ayına uygun besinler tercih edilmeli!)

BEBEK MUHALLEBİSİ NASIL YAPILIR? BEBEKLER İÇİN SU MUHALLEBİSİ YAPIMI

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Malzemeler:

1 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 su bardağı su

Yapılışı:

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk alana kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edilir.

İLİŞKİLİ HABERBebeklere pirinç unu ne zaman verilmeli, kilo aldırır mı? Pirinç ununun zararları

SADECE SU VE PİRİNÇ UNU İLE MAMA TARİFİ

MALZEMELER:

1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI:

İçi temiz bir kaba suyu ve pirinç ununu koyarak güzelce pişirelim. Ancak, burada kullanacağımız suyun içme suyu olması çok önemlidir. İçme suyunu kullanırken de öncesinde kaynatılıp soğutulmasına dikkat edin. Mamayı hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ilave edin. Ilık hale gelince bebeğinize afiyetle yedirin.

İLİŞKİLİ HABER

Bebekler ek gıdaya nasıl başlatılır? Ek gıdaya ne zaman geçilir? Ek gıda beslenme listesi

İLİŞKİLİ HABER

En kolay ezogelin çorbası nasıl yapılır? Ezogelin çorbasının püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

En kolay biber dolması nasıl yapılır? Biber dolmasının püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklere yumurta sarısı nasıl verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifi

BİR YORUM YAPIN 1

Zehra 2 ay önce

Merhaba 11 aylık bebeğim var anne sütü veremiyorum hamileyim sütten kestim ve bebegim kilo almıyor Nasıl kilo aldirabilirim lütfen yardım edin