Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenler

21 Şubat 2019, 08:18
Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenler

Doğum sonrasında her bebekten muhakkak istenen topuk kanı testiyle ilgili merak ettiklerinizi sizler için derledik. Bebeklerden topuk kanı testi neden alınır? Topuk kanı testi ne işe yarar? Topuk kanı testi ile ortaya çıkan hastalıklar neler? Detaylar yasemin.com'da!

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki 24 saatte ya da 3 gün içerisinde yapılması beklenen topuk kanı testi, bebeğin ayağından alınan kan ile gerçekleşir. Sağlıklı bir doğum yapılsa bile bebeklerdeki bazı ciddi problemler kendini göstermeyebilir.

Bebeğin ayağından alınan kan testi sayesinde bebeklere erken teşhis konularak bir an önce önlemler alınabilir.

Annelik şefkatiyle bebeğinde topuk kanının alınmasına izin verilmediğinde beyin hasarı, gelişim geriliği, tiroit bozuklukları ve enzim eksiklikleri gibi ciddi sorunların tedavisi için geç kalınmış olabilir.

TOPUK KANI TESTİ NASIL YAPILIR?

Yenidoğanın ayağından alınacak olan bir damla kan, iğne ile minik bir delik açılmasıyla gerçekleşir. Şırınganın içinde kalan kan öncesinde hazırlanan kartlara damlatılır. Yapılan testten doğru sonucun alınması için bebeğin yeterli miktarda beslenmesi gerekir. Testte yanılma payının olmaması için ilk iki hafta içinde ikinci bir topuk testi alınabilir.

BEBEKLERDE TOPUK KANI NEDEN ALINIR?

Topuk kanı alınmasındaki asıl amaç, genetik bir hastalık olup olmadığını belirlemektir. Yapılan topuk kanı testi ile fenilketonüri, doğuştan hipotroidi, biyotinidaz eksikliği ve kistik fibrozis gibi rahatsızlıkların olup olmadığı ortaya çıkabilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar