Pedagog önerisi bebek uyutma müzikleri neler? Bebekleri mışıl mışıl uyutan ninni listesi

02 Mayıs 2019, 08:09
Pedagog önerisi bebek uyutma müzikleri neler? Bebekleri mışıl mışıl uyutan ninni listesi

Bebeğin uykusuz kalması demek, anne ve babayı tüm gece nöbete dikmek demektir. Çalışan bir anne ya da babaysanız uykunuzu alamadığınız zaman ertesi günün ne kadar zor geçeceğini söylemeye gerek yok. Aileye yeni bir aile üyesinin katılmasıyla tümüyle değişen hayatınızı yeni düzene alıştırmak için doğru stratejileri uygulamak önemlidir. Eğer sizde bebeğinizi uyutmada zorluk çekiyorsanız, onun için en özel ses tonu olan annelerin tınısıyla söyleyebileceği en güzel ve duygusal ninnileri bir araya getirdik. Bebeklerin hızlıca uykuya dalmasını sağlayan en duygusal ninni listesi...

Bebeklerini uyutma konusunda güçlük çeken anneler her ne kadar pışpışlama, kundaklama, ayakta sallama gibi yöntemleri tercih etseler bile bazen bu yöntemlerde işe yaramayabilir. Anne ve baba olma yolunda ilk tecrübesini yaşayan çiftlerin özellikle de ilk zamanları uykusuz ve yorucu geçmektedir. Uykusu gelen bebeklerin mızmızlanıp huzursuzluk çıkarmalarına fırsat vermemeniz için uyutmaya çalışırken dinletebileceğiniz ya da söyleyebileceğiniz en ideal ninnileri sizler ve bebekleriniz için sıraladık. 

BEBEK UYUTMANIN PÜF NOKTALARI İÇİN TIKLAYIN

BEBEKLERİ HIZLI BİR ŞEKİLDE DELİKSİZ UYUTAN NİNNİLER

1- Dandini dandini dastana

2- Uyusun da büyüsün

3- Çamlıbel'den çıktım yayan

4- Atem tutem men seni

5- Bol soğanlı börülce

6- Fış fış kayıkçı

7- E bebeğim

8- Annesi onu çok severmiş

9- Hoş geldin güzel bebek

10- Uyu yavrum ninni

11- Ninnilerin merdanesi

12- Eşekli ninni

13- Yağmur yağar sere serpe

14- Uyu yavrum yine sabah oluyor

15- Danalı bebek

BEBEKLER EN KOLAY NASIL UYUTULUR?

bebek uyutma yöntemleri

Pışpışlama yöntemi: Hafif ve nazik hareketlerle pış pış sesi çıkartmak bebeğin mayışmasını sağlayarak uyumasını kolaylaştırabilir. Bu esnada bebeğinizi göğsünüze yakın tutup aranızdaki güçlü bağı katarak sakinleşmesini ve uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kundaklama yöntemi: Bebeğin uzuvlarını aşırı sıkmadan doğru bir şekilde sarılan yarım kundaklama ile bebeğinizi uyutabilirsiniz. Bebeğiniz uyusa bile kundaklama sayesinde el hareketleri ile yeniden uyanmayacaktır.

Masaj yöntemi: Kolik ve sindirim sorunu yaşayan bebeklerde uykusuzluk daha sık görülür. Bunun için ilk önce bebeğinizi masaj ile rahatlatmalı daha sonra masajın etkisiyle yatışmasını sağlamalısınız. Bebeğinizin karın bölgesinde yavaş ve yuvarlak hareketlerle uygulayacağınız masaj ile pış pış yapabilirsiniz.

Beşikle uyutma yöntemi: Doğru bir beşik seçimi bebeğin rahat uykuya dalması bakımından önemlidir. Pamuklu kumaş ve ortopedik olan beşikleri hafif sallayarak bebeğinizin uykuya dalışını kolaylaştırabilirsiniz. Sallama esnasında da yukarıda sıralanan ninnileri açabilir ya da söyleyebilirsiniz.

BEŞİK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER İÇİN TIKLAYIN

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • Tuğçe 8 ay önce Şikayet Et
  Çok saçma bence bu liste. Bebekler en güzel beyaz gürültüyle uyuyolar deneyimli bir anne olarak söylüyorum bunu
  Cevapla
 • Gülsüm kılıç 8 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılmıyorum
 • Umay 8 ay önce Şikayet Et
  Bence hepsi olmasada doğru olanlar var bu listeden 2 siyle uyutuyorum