Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılmalı?

07 Ocak 2019, 10:42
Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılmalı?

Yeni doğan bebeğin bakımında dikkatli davranılması gereken noktalardan biri de göbek bağıdır. Göbek bağının iyi temizlenmemesi sonucu ortaya çıkabilecek sorunlar bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Peki doğru göbek bağı bakımı nasıl yapılmalı?

Yeni anne ve baba olmuş kişilerin bebeklerinin bakımıyla ilgili endişelendiği ve biraz da korkarak yaklaştığı göbek bağı bakımında yanlış bir yöntem izlendiğinde bebek için sakıncalı bir durum haline gelebiliyor. Bebek doğduktan yaklaşık 2 hafta sonra kendiliğinden düşen göbek bağını temizlerken enfeksiyon kapmaması için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

göbek bağı bakımı

YENİ DOĞAN BEBEĞİN GÖBEK BAĞI ACIR MI?

Çoğu zaman anne ve babalar bebeklerinin göbek bağına dokunurken ya da temizlerken korkarak hareket ederler. Bunun nedeni ise bebeklerine istemeden de olsa zarar verebilecekleri düşüncesidir. Ancak doğum sırasında da olduğu gibi doktorların göbek bağını keserken çok rahat olduğu görülür.

Çünkü kesilen bölgede sinir hücreleri bulunmaz ve bebekte acı duyma hissi görülmez. Bebeğinizin göbek bağı bakımını antiseptik bir malzeme ile yapabilirsiniz.

Bu bakımdan sonra göbek bağının olduğu bölgeye bir şey değmemesi ve kuru kalması oldukça önemlidir. Başlangıçta sarımsı olup sonrasında mavimsi bir hal alan göbek bağı düşmeye yakın siyah bir renge bürünür.

Bebeğinizin göbeğine takılan mandalı incitmeden sağa ve sola yatırarak her gün 2 defa temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mandalın alt ve üst şeklinde her iki bölgesine bakım yapmalısınız, aksi halde bağ geç düşebilir. Göbek bağı çevresinde hafif bir kanama olabilir. Ancak bu normal bir durumdur, eğer sürekli kanama olursa bir sorunun habercisi olabilir. Böyle durumlarda doktora gitmeyi ihmal etmeyi.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar