Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

14 Aralık 2019, 10:34
Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı kadınların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı durumlar haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler kolay bir şekilde nasıl gider, kısa sürede nasıl yok edilir ve en etkili yöntemleri haberimizin ayrıntılarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden etkili yöntemler:

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak için en etkili yöntemleri hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

sirke ve saç biti

BİTLERİ YOK EDEN 1. YÖNTEM

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Saçtaki bitler

BİTLERİ YOK EDEN 2. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

BİTLERİ GİDEREN 3. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
21 Yorum Var
 • Deniz ketan 1 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar 2 kere yıkadım vazelin kafamdan çıkmıyor ne yapmam lagzım
  Cevapla
 • hafsa 1 ay önce Şikayet Et
  Mayenöz sürebilirsiniz geçiyor
  Cevapla
 • Zeynep 2 ay önce Şikayet Et
  Nane yagı 1 tatlı kaşığı çay bardağının 3 de 1 eş şampuan karıştır sür ballet 1 saat sonra ince dişli Demir tarakla temizle süper yeni denedik sonuç ilk denemede kurtulduk
  Cevapla
 • Zeynep 3 ay önce Şikayet Et
  Kesin çözüm gaz dökmek
  Cevapla
 • Cansu 1 ay önce Şikayet Et
  Ne gazı
 • Nurgul 2 ay önce Şikayet Et
  Gaz derken gaz yağımı Acaba
 • Gül 2 ay önce Şikayet Et
  Gaz derken
 • Kdrgl 3 ay önce Şikayet Et
  Üzüm sirkesimi ölçüler ne kadar söylermisiniz kafayı yicem
 • Ghyfhj 3 ay önce Şikayet Et
  Sirkeli su tek çözüm.yada direkt sirkeyle yikayin tek seferde bütün küçük sirkeler dökülüyor
 • İsimsiz insan 3 ay önce Şikayet Et
  Sorun ölü sirkeler nasıl temizlenir lütfen yardımcı olun
  Cevapla
 • efe 3 ay önce Şikayet Et
  bizde yakın bir zamanda yaşadıK.şampuan ve hergün spreyle sürekli ince tarakla tarayın..başk türlü gitmiyor
Yorumların Tümünü Okuyun