Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

04 Ocak 2020, 08:00
Bit nasıl temizlenir? En etkili 3 doğal yöntem

Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı kadınların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı durumlar haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler kolay bir şekilde nasıl gider, kısa sürede nasıl yok edilir ve en etkili yöntemleri haberimizin ayrıntılarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden etkili yöntemler:

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak için en etkili yöntemleri hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

sirke ve saç biti

BİTLERİ YOK EDEN 1. YÖNTEM

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Saçtaki bitler

BİTLERİ YOK EDEN 2. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

BİTLERİ GİDEREN 3. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
41 Yorum Var
 • Enver 1 gün önce Şikayet Et
  Paranit Zippo gazyağı başka çare yok sirkeye hiç çare yok .bit hemen olur sirkelerde sonra oluyor
  Cevapla
 • Rabia 2 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar En Kesim Çözüm Fıstık Ilacidir 1kapak ilaca 2 bardak su ilave edin ve iyice çalkalayın ve çocuğunuzun saçının ayrı yerine sprey yardımı ile işlemi gerçekleştirin işlemden sonra bi yazma eşarp yardımı ile başını kapatın sabaha yıkayın şampuan ile bunu iki defa kullanın hiç bişy kalmıyor ilacın kokusu yıkadıkça geçer not çok fazla sıkmayın saca çünkü etkilidir. Bilgi icin dm atabilirsiniz
  Cevapla
 • Sevinç 1 hafta önce Şikayet Et
  Fıstık ilacı dediğiniz nedir nerde bulunur
 • Ravza 2 hafta önce Şikayet Et
  Valla arkadaşlar doğru söylüyorsunuz
  Cevapla
 • Cano 1 ay önce Şikayet Et
  Elma sirkesi birebir sirkeye sur bit taragiyla tara hergün uygula hiç bişe kalmiyo sabah sur akşam yıka
  Cevapla
 • nrdn 4 gün önce Şikayet Et
  Ben de denedim çok iyi gelmedi .
 • Rukiye 2 hafta önce Şikayet Et
  Ya gerckden bna bir cözm yolu bulun bugun dun bnyo yaptırdım kızımda gördğm deli oldmm
 • Ayse 2 hafta önce Şikayet Et
  Gercekten iyi geliyor mu yanı siz denediniz mı
 • AHSEN 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar
  Cevapla
 • ahsen 3 hafta önce Şikayet Et
  iyi canlar
 • Sergen 1 ay önce Şikayet Et
  Efendim Ahsen
 • Gı i uf İ 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel
Yorumların Tümünü Okuyun