Sarımsak saç çıkarır mı sorusunun yanıtı! Sarımsağın saça faydaları nelerdir?

10 Ağustos 2020, 08:26
Sarımsak saç çıkarır mı sorusunun yanıtı! Sarımsağın saça faydaları nelerdir?

Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydaları olan ve uzmanların mutlaka her gün 1 tane yutması gerektiğini belirten sarımsak, sadece vücuda değil saça ve cilde de birbirinden muhteşem faydaları bulunuyor. Saç dökülmesinden yeni saç oluşumuna kadar etkili olan sarımsağın saça nasıl kullanılması gerektiğini aynı zamanda sarımsağın saça faydaları nelerdir?

Sarımsak, geçmişten günümüze gelen en doğal antibiyotiklerdendir. Şifası ve faydaları ile bilinen sarımsak ülkemizin neredeyse birçok ilinde yetişmektedir. Başta kalp sağlığı ve damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıklara çare olan sarımsağın faydaları yalnızca bununla kalmaz, birbirinden farklı alanlarda muhteşem etkiler sağlıyor. Kokusu nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmeyen sarımsak yemeklere ayrı bir lezzet katıyor. Soğanlı bitki türü olan sarımsak hakkında yapılan bir araştırmaya göre saç bakımından, dökülmesine hatta saç köklerinin güçlenmesine kadar birbirinden farklı sorunlar da çözüm oluyor. Siz de saçlarınızın dökülmesinden ya da cansız olmasından şikayetçiyseniz mutlaka sarımsak ile bakım yapabilirsiniz. Peki sarımsağın saça diğer faydaları neler? Sarımsak saça nasıl uygulanır? Saç çıkaran sarımsak kürü nasıl yapılır? Tüm merak ettiğiniz soruların yanıtı haberimizin detaylarında...

Sarımsağın saça faydaları neler

Sarımsağın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller saç sağlığında önemli bir rol oynar. Örneğin bol miktarda kalsiyum barındıran sarımsak saça uygulandığında saçın kusurlu bir şekilde uzamasını önleyerek, saç büyümesinde etkilidir.

Sarımsak saç sağlığı için oldukça faydalı olan sülfür açısından son derece zengindir. Sülfür, saç üretimi için gerekli olan keratin dahil birçok proteinin yapısal bir parçasıdır. Sarımsakta bulunan selenyum saç sağlığını iyileştirmek için E vitamini ile birlikte çalışır. Selenyum vitamini hücrelere hasar veren serbest radikallere karşı mücadele ederek E vitaminin vücuttaki gücünü artırmaktadır. E vitaminini az olan kişilerde genelde saçı kaybı, saç kuruluğu ve saç matlığı yaşamaktadır. Sarımsak ile kısa sürede tüm bu sorunlara çözüm olabilirsiniz.

Sarımsak, saç sağlığı için önemli olan B-6 ve B-1 (tiamin), C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. C vitamini saçları kırılmalardan korumakta ve kolajen üretimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Vitamin B-6 eksikliği saçların koparak dökülmesine neden oluyor.

sarımsak saça nasıl uygulanır 

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Ancak erkeklerde kadınlara oranla bu problem daha fazladır. Yaşanan sağlık sorunları nedeniyle saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu durumu çözmenin en kolay yolu sarımsaktır.  Dökülme yaşanan bölgelere uygulanan sarımsak kürleri saçların yeniden çıkmasına yardımcı olarak,  Selenyum ve sülfür içerdiği için saçı yapısal olarak güçlendirmektedir.

Saçlarında kepekle baş etmeye çalışanlar için muhteşem bir haberimiz var. Sarımsakta bulunan alisin maddesi kepek ile adeta savaşıyor. Kısa sürede kepeklerinizden kurtulmak istiyorsanız sarımsak kürünü uygulayabilirsiniz.

Sarımsak saç çıkarır mı

SARIMSAK SAÇA NASIL UYGULANIR?

Eczanelerde, marketlerde ya da kozmetik satan mağazalarda sarımsaklı şampuanları görebilirsiniz.Eğer sarımsaklı şampuan bulamadıysanız sorun değil gündelik olarak kullandığınız şampuanın içine sarımsak suyu ya da özü ekleyerek kendi şampuanınızı hazırlayabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise sarımsağı direk olarak saç derinizde kullanmak. 3-4 diş sarımsağı iyice ezerek saçlarınızın döküldüğü veya zayıfladığı bölgelerde saç derinize sürün ve yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın ve bone takarak ya da havlu sararak bir gece bekletin. Sabah kalkınca saçınızı normal bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
21 Yorum Var
 • Gökhan 2 ay önce Şikayet Et
  Haftada kaç kere yapmalıyız bunu peki her gün mü yafa hafta da kaç kere acaba
  Cevapla
 • Merdop 4 ay önce Şikayet Et
  Kesin çözüm saç dökülmesi sorunu yaşayanlar uygulasın...öncelikle saçlarınızı jiletle kazıyın hiç beklemeden ardından 3,5 diş sarımsağı krem halini alana kadar ezin ve kafanıza uygulayın bunu iki hafta aralıklarla yapın sadece iki kez ve iki hafta sonucu göreceksiniz
  Cevapla
 • Zerdo 3 ay önce Şikayet Et
  yağini direk kulan eznekde ne
 • Selen 3 ay önce Şikayet Et
  2 haftada bir az değilmi
 • Adnan 4 ay önce Şikayet Et
  Kazımadan uygulasak olmaz mı?
 • Adnan 4 ay önce Şikayet Et
  Kazımadan uygulasak olmaz mı?
 • Sahra 4 ay önce Şikayet Et
  Haftada kaç gün yapılması gerekiyo acaba
 • Abdurrahman 4 ay önce Şikayet Et
  Merhaba ben saçımı kazıttım sarımsak uyguladım saç derimi yara yaptı
  Cevapla
 • Merdoo 4 ay önce Şikayet Et
  Daha iyi daha canlı ve gür saçların çıkar
 • sema 4 ay önce Şikayet Et
  üzüldüm ve güldüm.kusura bakmayın
 • Süleyman şahin 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar saç kepek sorununu ve saç dökülmesini aloevera bitkisi sayesinde çözüm buldum ayrıca limonda kullanılabilir şampuanınızı asla değiştirmemeniz gerektiğini asla unutmayınız sarmusağa gelince hergün bir diş bütün ve çiğ olarak yutmanız çok faydalıdır saygılar
  Cevapla
 • Yiğit 3 ay önce Şikayet Et
  Aleoverayı saça nasıl uyguluyorsunuz ve hafta kaç kez
 • Gencer s 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar şampuan falan boş bisey denedim sarımsağı ezerek başınıza koyun denedim çok güzel
  Cevapla
 • semacan 4 ay önce Şikayet Et
  wallaha mı
Yorumların Tümünü Okuyun