Kına ile saç nasıl boyanır? Kınayla saç boyama teknikleri

25 Mart 2020, 14:30
Kına ile saç nasıl boyanır? Kınayla saç boyama teknikleri

Kına Arabistan'da yaşayan bir ağacın yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen bir tozdur. Genellikle kadınların kına gecelerinde gelenek haline getirdiği kına aynı zamanda doğal bir boya çeşididir. Siz de kınayla ister saçlarınızı isterseniz de kaşlarınızı boyayabilirsiniz. Hazırladığımız bu yazı kına ile saç boyamak isteyenlere rehber olacak..

Saçlarının beyazlarını kapatmak ya da saç renginde değişiklik yapmak isteyen kadınlar genelikle kimyasal içerikli saç boyalarını tercih ederler. Ancak kimyasal içerikli boyalar, hem saçlara zarar verir hem de yıpranarak dökülmesini sağlar. Zaman zaman yapılan hatalar nedeniyle de plastik görünümü oluşan kimyasal içerikli saç boyaları tercih etmek yerine ülkemizin doğal güzelliklerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin bunlardan biri kınadır. Kına, ülkemizde yeni evlenen kızların kına gecelerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Boyadığı dokuya kızıl bir renk veren kına tozu. Siyah ve yeşil kına olmak üzere iki tipte bulunmaktadır. Yeşil kına gerçekte saf değil, boya karıştırılarak yapılmış bir üründür. Kına ile saçlarınızı boyamaya hazır mısınız? Gelin birlikte kına saç boyama işlemi nasıl yapılır öğrenelim...

kınayla saç boyama

Boyayı hazırlamak için metal bir tabak ayarladıktan sonra, süt veya ılık suya saçınızın uzunluğu ve kalınlığına göre kına ilave ederek karıştırın. Kınayı hazırlarken ellerinizde kına izi kalmaması için eldiven mutlaka kullanın. Oluşan karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırın. Yüzeyine bir miktar su dökerek karışımı yaklaşık 8 ile 10 saat arasında bekletin. Bekleyen kına boya kıvamına gelmesinin ardından saçlara uygulanabilir.  Boya kıvamına gelen karışımı saç köklerinden başlayarak, uçlarına doğru güzelce sürüp yedirin. İstediğiniz bölgeye kınayı uyguladıktan sonra geriye sadece sarıp beklemek kalıyor.

NOT: Karışım elde etmenizin ardından bir miktar tuz ilave ederseniz, saçlarda oluşan rengi sabitler. Yaklaşık 2 ile 4 arasında bekleyerek kınanın tonunu ayarlayabilirsiniz.

Kınayla saç nasıl boyanır?

KINAYLA BAKIR RENK NASIL YAPILIR?

Doğal kına ile farklı renk tonları elde etmek isteyenler için derlediğimiz bir kaç renk ve tarifi şu şekilde,

Yukarıda anlattığımız şekilde, hazırladığınız karışıma yaklaşık 1 su bardağı suda soğan kabuğu kaynatarak suyunu ilave edebilirsiniz. Ardından yapılacak uygulamalar aynı şekilde devam etmelisiniz. Soğan kabuğu ilave edilen karışım saçlarınızda bakır renk verecektir.

KINAYLA KIZIL RENK NASIL YAPILIR?

Aktarlardan aldığınız doğal kınayı yukarıda belirttiğimiz şekilde hazırlayarak, ekstra soğan kabuğu suyu yerine, bir miktar pancar suyu eklerseniz, saçlarınızda kına kızıl bir renk oluşturacaktır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • Öykü 4 gün önce Şikayet Et
  İlk hazırlanışta 8 saat beklemeden 2-3 saat bekleyip de yapsakta sonuç verir mi
  Cevapla
 • Ben feroo 1 ay önce Şikayet Et
  Vay be !! vayyy bee !! vayyyy beeeee !!!! biz de diyoruz kızların saçı neden bu kadar parlak
  Cevapla
 • Naz 2 ay önce Şikayet Et
  Kahve rengi saçta soğan kabuklu kına nasıl bi renk olur çok mu açılır rengi
  Cevapla
 • nesrin 2 ay önce Şikayet Et
  ben soğan kabuğunu kaynatıp o turuncu renkli suyla karıştırıyorum çok ta güzel oluyo istersen hint kınasıda katabilirsin 8 yıldır aynı yöntemi kullanıyorum tavsiye ederim
 • Rabiya 7 ay önce Şikayet Et
  Macun kıvamındaki kınaya birde soğan kabuğu suyu eklersek cıvık olmaz mı ben mi yanlış anladım
  Cevapla
 • Melehat 4 ay önce Şikayet Et
  Ben özellikle cıvık yapıyoyorum boyanmamış yer kalmaması için sonuçta kuaför değiliz
Yorumların Tümünü Okuyun