Doğum sonrası göbek sarkması nasıl engellenir? En etkili doğal çözümler

10 Haziran 2019, 15:20
Doğum sonrası göbek sarkması nasıl engellenir? En etkili doğal çözümler

Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra hamilelikten dolayı göbeğiniz sarkmışsa üzülmenize gerek yok, çünkü bu çok normal! Alabileceğiniz bazı basit ama etkili yöntemlerle sizde eski fit görünümünüzü geri kazanabilir ve inceliğinizi koruyabilirsiniz. Peki doğum sonrası sarkan göbek nasıl toparlanır? Doğum sonrası göbek sarkmaması için ne yapılmalı? Doğum sonrası sarkan göbeği toparlamanın püf noktaları...

Hamilelik dönemindeki anne adaylarından bazıları yaklaşık 9 aylık olan bu süreci çok kolay bir şekilde atlatıyor iken bazıları biraz daha zor geçirebiliyor. Artık iki can taşımaya başlayan anne adaylarının bu 9 aylık dönemlerinde yaşadıkları fiziksel ve ruhsal belirtiler, ilerleyen zamanlarda annenin kendisi için çok özel bir anı olarak kalacaktır. Çoğunlukla anne adaylarının en çok sıkıntı çektiği konu ise sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için tükettiği besinlerin daha sonradan vücuda kilo olarak dönmesi ve doğum sonrası hemen eritememesidir. Özellikle de hamileliğin sonlarına doğru iyice gerilmeye başlayan karın doğum sonrası elastik özelliği kazanır ve iyiden iyiye sarkmaya başlar. Sarkıntılardan rahatsız olan kimseler, bunun için hamilelik öncesindeki eski fit görünümlerine kavuşmak isteyip çeşitli çözüm yolları arayabilir.

Vücudun eski fit görünümünü bozmak istemeyen anne adaylarının bu süre zarfında alabileceği tedbirler ise elbette mevcut.

TIKLA OKU: STREÇ FİLM İLE İNCE GÖRÜNME YÖNTEMİ

HAMİLELİK KİLOLARI NASIL VERİLİR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

KARIN SARKMASINDA ÇOĞUL HAMİLELİK VE İLERİ YAŞ RİSKİ...

Geç yaşta anne adayı olan hamilelerin karınları diğerlerine göre daha fazla sarkar. Bu sarkmaları ortadan kaldırmak için ise sağlıklı beslenilmeli ve mutlaka düzenli egzersiz hareketleri yapılmalıdır.

Kilolu bir hamilelik dönemi geçiren anne adaylarının doğum yaptıktan sonra karınlarının sarkma ihtimali daha fazladır.

KARIN SARKMASINA ÇÖZÜMLER

Doğum sonrasında eski formuna kavuşmak isteyen kadınlar, fazla kilolarını eritmek yerine sarkmayan sıkı bir vücut isterler. Bunun için yapılabilecekler ise şöyle:

1- KİLO KONTROLÜ

Eğer bilerek ve isteyerek hamile kalacaksanız vücudunuzu ideal bir kiloya hazırlamalısınız. İdeal bir kilo için de vücut kitle endeksinin belirlenmesi gerekir. Hamilelik dönemi için önerilen genel kilo sayısı ise 11,5-16 kg. arasıdır.

2- SIVI VE BESLENME TÜKETİMİ

İki kişilik bir beslenme programı yerine tek kişilik ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve protein karşılanacak şekilde beslenme tercih edilmelidir. Hamile bir kadının normal kadınlara göre ekstradan günde 300 kalori daha alması gerekir. Bol bol tüketilecek olan sıvı ise ciltteki çatlakları ve sarkmaları önleyecektir.

3- SPOR ŞART

Hamilelikte uygulanacak olan düzenli egzersiz hareketleri doğum sonrasında vücudu daha kolay toparlayacaktır.

karın sıkılaştırma hareketi

DOĞUM SONRASI KARIN SIKILAŞTIRMA HAREKETİ

Sırtüstü uzanıp dizler bükük şekilde ayaklarınızı zemine bastırın. Dizlerinize havlu koyup uç taraflarını kavrayın. Havlunun uçlarını kendinize doğru çekerken karın kaslarını kasarak baş, boyun ve omuzları yerden kaldırın. Omuzları yerden çekince nefes verip aynı hareketi 20 kere yapın. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar