Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için okunacak en etkili dualar

Hamileliğin son dönemlerine doğru artan endişe ve korkuyla beraber anne adaylarının kendilerini rahat hissetmesi kolay doğum için en önemli etkenlerdendir. Doğumun tahmin edildiğinden daha kolay ve zahmetsiz geçmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler elbette mümkün. Kolay doğum için okunacak dualar! Doğuma girmeden önce hangi dua okunur? Doğumun rahat ve kolay geçmesi için okunacak ayetler...

Yoktan var eden Allah'ın 'Tekvin' olarak tanımlanan 'yaratma sıfatına' ilişkin en güzel örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan doğum mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tarif edilemez bir duygudur. İlk defa anne olacak kadınların daha öncesinde başlarına böyle bir mucize gelmediklerinden dolayı heyecanlı ve biraz da endişeli duygu içerisinde olduklarından dolayı karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır. Anne karnındaki bebeğin ilerleyen zamanlarda hayırlı bir evlat olması için hamilelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar sesli bir şekilde bol bol Kuran-ı Kerim okumak, zikir çekmek ve hayırlı amellerde bulunmak gibi ibadetlerdir. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek istiyor ve doğumun kolay geçmesi için okuyabileceğiniz dua ve sureler...

Doğum korkusu için dua! Normal doğum korkusu nasıl yenilir? Doğum stresi ile başa çıkmak için..İLİŞKİLİ HABERDoğum korkusu için dua! Normal doğum korkusu nasıl yenilir? Doğum stresi ile başa çıkmak için..

DOĞUMA GİRMEDEN ÖNCE OKUNACAK DUALAR NELER? 

  • MERYEM SURESİ

Kuran'ı Kerim'in 14. cüzünde yer alan Meryem suresinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya hamileyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem suresi 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Meryem suresi

Meryem suresi

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!" dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: "Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

Güçlü ve etkili nazardan korunma duası! Koruyucu Nazar duası nedir! Nazar boncuğu caiz mi?İLİŞKİLİ HABERGüçlü ve etkili nazardan korunma duası! Koruyucu Nazar duası nedir! Nazar boncuğu caiz mi?

  • A'RAF SURESİ

Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

"Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:"

A

A

HAMİLELİK VE DOĞUMLA İLGİLİ OKUNMASI ÖNERİLEN DUALAR

  • Doğacak olan bebeğin yüz güzelliği için YUSUF SURESİ okunabilir.
  • Güzel ahlaklı doğması için İNSAN-İBRAHİM SURESİ okunabilir.
  • İlk 4 ay 70 bin SÜBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ tesbihatı çekilebilir.
  • Hamilelikteki 9 ay boyunca 71 tane ENBİYA SURESİ okunabilir.
  • Doğumun kolaylaşması için İnşikak Suresinin ilk 3 ayeti önerilmektedir.
  • Çocuk dünyaya geldikten sonraki 36. günü Enbiya Suresi okunabilir.

KOLAY DOĞUM POZİSYONLARI NELERDİR? İDEAL DOĞUM POZİSYONLARI

kolay doğum için pozisyonlar

kolay doğum için pozisyonlar

1. EL VE DİZ POZİSYONU:

Pelvisin açılması için en ideal pozisyonlardan birisi de el ve diz hareketidir. Sırt ağrılarını geçirip bebeğin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

2. OTURMA POZİSYONU

Bebek kendini aşağı doğru ittiğinde oturmak istemeniz normaldir. Perine bölgesini rahatlatmak ve oradaki yırtılma riskini azaltmak için yapılabilir hareketlerdendir. Yüksek tansiyonlu hamileler için uygun bir pozisyon değildir.

kolay doğum nasıl yapılır?

kolay doğum nasıl yapılır?

3. SQUAT POZİSYONU

Duvara karşı sandalyeyle ya da birinden yardım alarak pelvis açma hareketi olan squatı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

4. MERDİVEN TIRMANIŞI HAREKETİ

Doğum sancılarınız olduğu sırada aniden bir hareketsizlik hissederseniz merdiven tırmanışı hareketi ile bebeğinizi hareketlendirebilirsiniz. Pelvis açmaya yardımcıdır.

Doğumu kolaylaştıran çay: Ahududu! Ahududu çayının hamilelere faydası

İLİŞKİLİ HABER

Doğumu kolaylaştıran çay: Ahududu! Ahududu çayının hamilelere faydası
Kulağa hoş gelen en güzel bebek isimleri! Kuranda geçen kız ve erkek bebek isimleri anlamları

İLİŞKİLİ HABER

Kulağa hoş gelen en güzel bebek isimleri! Kuranda geçen kız ve erkek bebek isimleri anlamları

BİR YORUM YAPIN 3

... 1 yıl önce

14 değil 16.cüz olması gerekiyordu

Ozan Tan 3 yıl önce

Hasisen olması lazım hasisev değil

Toplam 5 beğeni

Gözde 3 yıl önce

Hasisev doğrudur. Sakin nun'dan sonra gelen vav harfi birleştirilerek okunur.

Toplam 9 Beğeni