Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için okunacak en etkili dualar

10 Ekim 2020, 13:12
Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için okunacak en etkili dualar

Hamileliğin son dönemlerine doğru artan endişe ve korkuyla beraber anne adaylarının kendilerini rahat hissetmesi kolay doğum için en önemli etkenlerdendir. Doğumun tahmin edildiğinden daha kolay ve zahmetsiz geçmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler elbette mümkün. Kolay doğum için okunacak dualar! Doğuma girmeden önce hangi dua okunur? Doğumun rahat ve kolay geçmesi için okunacak ayetler...

Yoktan var eden Allah'ın 'Tekvin' olarak tanımlanan 'yaratma sıfatına' ilişkin en güzel örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan doğum mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tarif edilemez bir duygudur. İlk defa anne olacak kadınların daha öncesinde başlarına böyle bir mucize gelmediklerinden dolayı heyecanlı ve biraz da endişeli duygu içerisinde olduklarından dolayı karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır. Anne karnındaki bebeğin ilerleyen zamanlarda hayırlı bir evlat olması için hamilelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar sesli bir şekilde bol bol Kuran-ı Kerim okumak, zikir çekmek ve hayırlı amellerde bulunmak gibi ibadetlerdir. Hamileliğin son dönemlerine doğru anne adaylarında artan doğum kaygıları, çevrelerinden duydukları olumsuz doğum tecrübeleridir. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle hareket edip, 'Normal doğum' yerine 'Sezaryen'i tercih etmelerinin asıl nedeni de budur. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek istiyorsanız doktorunuzun uygun gördüğü doğum yöntemini tercih etmek en doğrusu olacaktır. Doğumun kolay geçmesi için okuyabileceğiniz dua ve sureler...

TIKLA OKU: AĞRISIZ DOĞUM İÇİN MERYEM ANA OTU KULLANIMI

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN MUCİZE MEYVE! HURMA İLE KOLAY DOĞUM

yeni doğan bebek

Kuran-ı Kerimde pek çok ayette bahsedilen Hurma nimetine, mucize meyve denmesinden maksat neredeyse her şeye yetecek kadar fayda sağlamasından kaynaklanmaktadır. Gündelik yaşantı içerisinde ayrı hamilelikte ayrı yararı olan hurma özellikle de doğuma yakın vakitlerde tüketildiği zaman rahmin doğal bir şekilde kendiliğinden genişlemesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, doğumdan 4 hafta öncesinde günlük 6 adet tüketilen hurmanın tüketmeyenlere göre daha kolay doğum yaptığı tespit edilmiştir.

KOLAY DOĞUM POZİSYONLARI NELERDİR? İDEAL DOĞUM POZİSYONLARI

kolay doğum egzersizi

TIKLA OKU: DOĞUM KORKUSU NEDEN OLUR? 

1. EL VE DİZ POZİSYONU:

Pelvisin açılması için en ideal pozisyonlardan birisi de el ve diz hareketidir. Sırt ağrılarını geçirip bebeğin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

2. OTURMA POZİSYONU

Bebek kendini aşağı doğru ittiğinde oturmak istemeniz normaldir. Perine bölgesini rahatlatmak ve oradaki yırtılma riskini azaltmak için yapılabilir hareketlerdendir. Yüksek tansiyonlu hamileler için uygun bir pozisyon değildir.

kolay doğum hareketleri

3. SQUAT POZİSYONU

Duvara karşı sandalyeyle ya da birinden yardım alarak pelvis açma hareketi olan squatı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

4. MERDİVEN TIRMANIŞI HAREKETİ

Doğum sancılarınız olduğu sırada aniden bir hareketsizlik hissederseniz merdiven tırmanışı hareketi ile bebeğinizi hareketlendirebilirsiniz. Pelvis açmaya yardımcıdır.

TIKLA OKU: BEBEKLERİ NAZARDAN KORUMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR

DOĞUMA GİRMEDEN ÖNCE OKUNACAK DUALAR NELER? 

MERYEM SURESİ

Kuran'ı Kerim'in 14. cüzünde yer alan Meryem suresinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya hamileyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem suresi 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Meryem suresi

Fe ecâehâl mehâdû ilâ ciz’ın nahleti, gâlet yâ leytenî mittu gable hâzâ ve kuntu nesyen mensiyyâ(mensiyyen).

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!" dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: "Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

A'RAF SURESİ

Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

"Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:"

A'raf suresi

"İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yedlübühu hasisen veş şemse vel gamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emru tebarakellahü rabbül alemin."(A'raf, 7/54)

doğum duaları

TIKLA OKU: RAHATLATAN ESMAÜL-HÜSNA ZİKİRLERİ

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN İNŞİKAK SURESİ

Doğum yapacak olan anne adayının Allah (c.c)'un izniyle rahat ve sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi için okuyabileceği surelerden biridir. Kolay bir doğum için ilk önce rahat bir doğum için niyet edilir. Daha sonra Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Sureleri okunur. Son olarak ise şu dua tekrarlanabilir:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

NOT: Özellikle de doğum sancısı sırasında 'İnşikak Suresini okumak' tavsiye edilebilmektedir. (Ters duruşlu bebek için okunacak dua= İnşikak Suresi) Sancı ve ıkınma esnasında okunabilecek bir diğer ayette “Sümmessebile yesserah” (Abese Suresi, 20) ayetini okumaktır.

İNŞİKAK SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU:

KOLAY DOĞUM İÇİN OKUNACAK DUA TAVSİYELERİ

HAMİLELİK VE DOĞUMLA İLGİLİ OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN BAZI DUALAR

Doğacak olan bebeğin yüz güzelliği için YUSUF SURESİ okunabilir.

Güzel ahlaklı doğması için İNSAN-İBRAHİM SURESİ okunabilir.

İlk 4 ay 70 bin SÜBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ tesbihatı çekilebilir.

Hamilelikteki 9 ay boyunca 71 tane ENBİYA SURESİ okunabilir.

Doğumun kolaylaşması için İnşikak Suresinin ilk 3 ayeti önerilmektedir.

Çocuk dünyaya geldikten sonraki 36. günü Enbiya Suresi okunabilir.

BEBEKLERE İSİM NASIL SEÇİLİR? İSİM KOYARKEN DİKKAT!

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Ozan Tan 1 yıl önce Şikayet Et
    Hasisen olması lazım hasisev değil
    Cevapla
  • Gözde 1 yıl önce Şikayet Et
    Hasisev doğrudur. Sakin nun'dan sonra gelen vav harfi birleştirilerek okunur.