Ailede ikiz varsa ikiz hamilelik şansı artar mı? Nesil atlar mı?

05 Aralık 2019, 06:56
Ailede ikiz varsa ikiz hamilelik şansı artar mı? Nesil atlar mı?

Halk arasında hamilelik dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de ikiz bebek beklemenin nesil atlama ile gerçekleşmesidir. İkiz gebelik şansının artması ile ilgili bilinen genetik özelliklerin ne kadar etkili olduğunu sizler için araştırdık. İkizi olan bir kadın, ikiz çocuk doğurabilir mi? İkiz gebelik şansının artması neye bağlı? İkiz gebelik nesil atlar mı? İşte çoğul gebelikle ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtı haberimizde...

Toplum arasında ikiz gebelikle ilgili yaygın bilinen görüşlerden birisi de kişinin kendisinin ikiz olması ya da aile fertlerinden birinde ikizlik görülmesinin ikiz gebelik şansını arttırdığına yönelik bilgilerin edinilmiş olmasıdır. Bu görüş kısmen doğru kısmen ise yanlıştır. İkizin türüne göre olumlu ya da olumsuz sonuçlanan ikiz gebelikte eğer bahsedilen ikizlik, tek yumurta ikizlerine ait ise kişinin kendisinde ya da ailesinde ikiz bulunmasının hiçbir etkisi yoktur.

''İKİZ GEBELİK ŞANSI NASIL ARTAR?'' ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

ailede ikiz olması

Nedeni ise döllenme esnasında tek bir yumurtanın ikiye bölünmesidir. Bu durum tesadüf olarak gerçekleştiği için ikiz gebelik şansı artmaz. Ancak çift yumurta ikizlerinde istisna!

Bir defada iki adet yumurtanın atılması ve ikisinin de ayrı ayrı döllenmesi genetik olarak aktarılabilir. 

İKİZDEN İKİZE TRANSFÜZYON SENDROMU NEDİR? DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

ikiz gebelik

İKİZ GEBELİK NESİL ATLAR MI?

İkiz kadının kendi hamileliğinde değilde bir nesil atlayarak torunlarında ikiz gebelik olasılığının daha fazla olacağı görüşü doğru değildir. Çift yumurta ikizinde erkek, eşinin yumurtlama sayısını etkileyemeyeceğinden aktaramaz. Dolayısıyla ikiz kadın kendisi de ikiz çocuk doğurabilir.

İkizlere hamile kalmak isteyen kadınlarda yaş, kilo ve Folik asit tüketiminin etkili olduğu bilinmektedir.

MİZACINA GÖRE İKİZ ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

İkiz kardeşler

İkiz çocuk demek, anne ve babalar için zorlu bir yolun artması demektir. Tek çocuğun bakımı, psikolojisi ve gelişimini desteklemek bile önem istiyorken, aynı anda iki küçük çocuğa bakmak, anne ve babaları elbette zorlayacaktır. Bu zorlukların başında ise çocukların bakımı gelir. Ama tabiki çözülmeyecek bir durum değildir. Birbirleri olmadan yapamayan, ikizi yanında olduğu zaman kendini güvende hisseden bir çocuğa dönüşmek, ikizlerin en temel sorunlarından biridir.

Halbuki ikizler aynı kişi olmadıkları gibi karakterleri, mizaçları ve fıtratlarıyla birbirlerinden ayrılırlar. İkiz çocuklardan birinin baskın, diğerinin çekingen olması ise anne karnında iken bile anlaşılabilir. Hareketli olan çocuğun önce doğmak için çabalaması buna örnek gösterilebilir. Doğduktan sonra da bu şekilde devam eder. İkizlerden biri gayet aktif ve hareketli olurken, diğeri çekimser ve utangaç olabiliyor. Anne ve babalar ise bu durumu fark edince baskın olanı liderliğe; çekingen olanı girişkenliğe teşvik ediyor.

ikiz bebekler

Ama gelin görün ki, Kur'an-ı Kerim'de liderliğin her zaman baskın kişilikte olmadığını bizlere şöyle gösteriyor: Hz. İshak peygamberin ikiz oğullarından birisinin adı Ays, diğerinini adı Yakuptur. Ays aktif bir karakterde iken kardeşi Yakup, yumuşak bir karakterdedir. İshak peygamber, her iki oğlunun da sahip olduğu karaktere uygun muamelelerde bulunmuştur.

Belkide bu yüzden Allah (C.C), peygamberlik görevini yumuşak huylu olan Yakup'a vermiştir. Bu örneklere bakıldığı zaman çıkarmamız gereken ana mesaj da, anne ve babaların çocuklarından başarı çıkarmaya çalışmamasıdır. Yazılmış öykünün okunabilecek hale gelmesine zemin hazırlamak doğru bir yöntem olacaktır. (Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları kitabından derlenmiştir.)

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Bozoklu 1 ay önce Şikayet Et
  Biri kız diğeri erkek ikiz çocuğum var. Çift yumurta ikizi. Annem ikiz eşi fakat ikizi bebekken ölmüş. Hanımın anneannesi nin iki kez ikizi olmuş. İkizlerden bir ikiz yaşamış diğer ikizleri ölmüş. Takdiri ilahi. Çok zor ama çok güzel ikiz babası olmak. Ama Allah cc anneye sabır ve şevkat versin.
  Cevapla
 • Zeynep 1 ay önce Şikayet Et
  Hiçbir şey tesadüf değil
  Cevapla
 • Ahmet Derin 1 ay önce Şikayet Et
  Kadın İkiz erkek doğurdu,sonra Kızı oldu ,kız evlendi ikiz kızları oldu. Allahın takdiri.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Allah bilir siz bilmezsiniz. Bakara 216. ayet
  Cevapla