İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?

23 Ekim 2019, 07:33
İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da isimlendirilen İmplantasyon kanaması, her kadında görülmeyeceği gibi her kanamada da hamilelik belirtisi vermez. Embriyonun rahim içine yerleşmesiyle görülen bu kanamalar çoğu zaman adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Peki yerleşme kanamasının adet kanamasından farkları neler? Yerleşme kanaması nasıl meydana gelir? Yerleşme kanaması (İmplantasyon) hamilelik belirtisi midir? İşte yerleşme kanaması hakkında bilinmesi gerekenler...

Yerleşme kanaması (İmplantasyon), bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin fiziksel birlikteliği sonucunda embriyonun rahme ulaşması ve oraya yerleşip kanama görülmesi ile ortaya çıkar. Parça parça olmak üzere lekelenmelerin görülebileceği gibi regl dönemindekine benzer yoğun bir kanamada gerçekleşebilir. Her kadında görülmeyen kısa ve ağrısız olan bu kanamalar, uzun zamandır hayali kurulan bebek müjdesinin ilk habercisi olabilir. Ancak yinede birkaç saatlikten birkaç güne kadar gerçekleşen bu yolculuk, hamileliğin kesin işareti değildir. Hamile kalmasına rağmen yerleşme kanaması görülmeyen çok sayıda anne adayının olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik döneminde görülen kanamalar arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen lekelenme, hafif ya da ağrılı kanamalar kimi zaman adet dönemi kanamaları ile de karıştırılabilmektedir. Ancak, döllenmenin yerine geçebilen adet kanaması ile hamilelik döneminde görülen kanama bir değildir. Peki hamilelik döneminde görülen kanamalar neyin habercisi? Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? İşte hamilelik kanamalarıyla ilgili bilinmesi gerekenler...

TIKLA OKU: HAMİLELİKTE ADET KANAMASI GÖRÜLÜR MÜ?

YERLEŞME KANAMASI (İMPLANTASYON) NASIL OLUŞUR?

yerleşme kanaması nedir

Çoğunlukla regl dönemindeki kanama ile de karıştırılan implantasyon, çamaşır üzerindeki yapısı ve rengi yönüyle ayrışabilir. İmplantasyon kanaması hafif pembemsi ve az miktarlıdır. Regl dönemindeki kanamadan farkı ilişki sonrasındaki 10 ve 14. günler arasında oluşur. İlk üç ay içerisinde meydana gelen yerleşme kanamalarını bazı anne adayları, düşük kanaması ile karıştırarak büyük bir korkuya kapılabiliyor. Halbuki bebek bu esnada rahminize yerleşmeye çalışıyordur.

Oluşan hareketlilikten sonra da ortaya hafif lekelenmeler ya da kanamalar çıkabilir. İmplantasyon (yerleşme) kanaması dediğimiz bu durum çok sık yaşanıyorsa o zaman doktora gidilmelidir.

İMPLANTASYON (YERLEŞME) KANAMASI İLE REGL KANAMASI NASIL AYIRT EDİLİR?

yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları

Yerleşme kanamasının rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi iken regl kanaması daha canlı kırmızı bir kan rengindedir.

Yerleşme kanaması koyu kıvamlı ve akıntı gibi iken regl kanaması akışkandır.

Yerleşme kanaması en az 3 saat en fazla 3 gün sürer iken regl kanaması 10 gün sürebilir.

Yerleşme kanaması regl döneminden önce gerçekleşirken regl kanaması her ay belirli zamanlarda görülür.

yerleşme kanaması rengi

Ayırıcı nokta: Kanama başlangıçta çok koyu bir şekilde kahverengindeyse ve daha sonra kırmızıya dönerse bu kanama adet kanamasından başka bir şey değildir.

YERLEŞME KANAMASINDAN NE ZAMAN SONRA HAMİLE OLUNUR?

İmplantasyon kanaması görüldükten 3 gün sonra hamilelik testi yapmak olumlu sonuç göstermesi yüksek ihtimaldir. Ancak, net bir bilgi almak için kanamanın tamamen bittiği gün hamilelik testi uygulanmalıdır.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN KANAMALARIN NEDENLERİ NELER?

Fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü hamileliğin ilk haftalarında ''Tutunma kanaması'' şeklinde nitelendirilen durum hamilelik kesesine yerleşme ve boyutunun değişmesine bağlı kimi zaman lekelenme kimi zaman regl dönemindekine benzer kanamalar oluşabilir. Hamileliğin ortalarına doğru ilerleyen süreçte çoğunlukla plasenta sorunlarına bağlı görülen kanamalar tansiyonun çıkması ya da travma gibi etkenlerden dolayı plasentanın yerinden erken ayrılması sonucu oluşabilir.

Anne adaylarının başına gelebilecek kanama sorunları daha sık doğuma yakın aralıkta gerçekleşebilir. Kanamalar ilk haftalarda olduysa dinlenme ve ilaç tedavisi ile düzelme görülebilirken son dönemlerinde yaşanan kanamalar sonucunda hamileliğin sonlandırılması doktor tarafından istenilebilir.

Hamilelik kanamaları

Plasentanın rahim ağzına yakın olduğu zaman kanamanın az miktarda gelmesi durumunda dinlenmeyle beraber bebek yeterince büyüyene kadar bekletilip doğum eyleminin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

HAMİLELİKTE LEKELENME SEBEPLERİ NELER? KANAMA İLE LEKELENME ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Özellikle de bebek müjdesinin alındığı ilk zamanlarda görülen kahvemsi lekelenmeler, embriyonun rahim duvarına tutunması sürecinde meydana gelen durumdur. Ancak bu lekelenmeden daha farklı bir durum görüldüğü zaman örneğin kanama gibi, bu kesinlikle doktorun bilgisi dahilinde olması gereken bir konudur. Hamileliğin en önemli zaman dilimi olan birinci trimesterda hem bebeğin hem de anne adayının kendi sağlığı için beslenmeden sağlık kontrollerine, sağlık kontrollerinden bakımlarına kadar her şeyde ekstra dikkatli olunmalıdır.

Sağlık problemlerinden yana en sık görülen durumlardan birisi de hamilelik döneminde görülen kanamalardır. Peki hamilelikte hangi kanama neyden kaynaklanır? İşte en genel nedenleri...

hamilelikte kanama çeşitleri

ATILIM KANAMASI: Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu kanamalara sırt ağrısı, pelviste ağrı ve kramplar da eşlik eder. Tıpkı adet dönemindeki sancıya benzer ağrı ve hisler yaşanır.

PLASENTA KANAMASI: Plasentanın doğru yere yerleşmemesi ağrısı vainal kanamaya yol açabilir. Plasenta previa şeklinde tanımlanan bu durumda hamilelik kanması görülebilir. Plasentanın serviks üzerinde sabit durması yatakta dinlenme, indüksiyon ya da sezaryeni tetikleyebilir.

ÜSTÜNE GÖRME KANAMASI: İmplantasyon sorununa bağlı olarak görülen sorunlardan ortaya çıkan kanamalardır.

DÜŞÜK KANAMASI: Embriyonun rahme yeterince tutunamaması sonucunda oluşan kanamalardır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Minik 1 ay önce Şikayet Et
  Benim geçen ay ağustosun 19 oldum bu ayın 14 dünde de lekelenme başladı ilk baştan pembe kahve rengi sonra yine kahve rengi şimdi kırmızıya benzer renklerde 7 gun Dur ader kitaplarım var ama hep leke leke oluyorum hamilelik olabilirmi
  Cevapla
 • Sema 3 ay önce Şikayet Et
  Doktora gittiniz mi
  Cevapla
 • BERRİN 5 ay önce Şikayet Et
  Hocam merhabalar, 1 Mayıs ta regl oldum bitiminden sonrasında 19 Mayısta kasıklarımdan alta doğru kramp ve sancım oldu 1 2 saat sonrasında geçti, arkasından 21 Mayısta lekelenme oldu önce pembemsi daha sonra kahverengi gibiydi az miktarda geliyor ara ara, çok ağrılı regl dönemim olur normalde ama bu sefer öyle bir ağrım sancım yok kasıklarımda hafif rahatsız edici bir durum var sadece. Adet döngüm 34 gün. Acaba hamilelik varmıdır ve ne zaman test yapmalıyım araştırdım kanama bittikten 3 4 gün sonrası için normal deniliyor. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.
  Cevapla
 • Sema 3 ay önce Şikayet Et
  Doktora gittinizmi