20 yaş dişleri çekilmeli mi?

21 Mart 2018, 07:13
20 yaş dişleri çekilmeli mi?

Ağız ve diş sağlığı konusunda önemli hususlardan biri de 20’lik dişlerdir. 20 yaş dişi, çenede çıkıp yerleşebilecek alanı olmadığından ağrıya ve kokuya neden olmaktadır. Peki, her çıkan 20 yaş dişi çekilmeli midir? İşte yanıtı…

Genel olarak 20’li yaşlarda çıktığı bilinen 20 yaş dişi 16 yaşında da 70 yaşında da çıkabiliyor. 20’lik dişler, ağız kısmının en arka tarafında çıktığından dolayı çene yapısını bozabiliyor. 

20’Lİ YAŞ DİŞİ ZARARLI MIDIR?

Ağız kısmının en arka tarafında 3 büyük azı dişi bulunuyor. En son çıkan azı dişler 20 yaş dişidir. Ağzın alt ve üst kısmında dört tane 20 yaş dişi vardır. 20’li yaş dişi, çıktığı diş etinin yırtılmasına neden olduğundan çok çabuk çürüyor ve çevresindeki dişlere de zarar veriyor.

Bazı kişilerde 20’li yaş dişi tam anlamıyla çıkamadığından diş etlerinde boşluklara neden oluyor. Bu boşluklarda biriken yemek atıkları bakterilere, bakterilerde ağız enfeksiyonuna sebebiyet veriyor.

Bazı kişilerde ise 20 yaş dişi diğer dişlerin düzenini bozuyor. Ayrıca 20’li yaş dişi, diş etlerinde kistlere de neden olabilir. Erken müdahale edilmediği takdirde tümöre dönüşebilir. Diş doktorları bu gibi durumlarda 20’li yaş dişlerinin çekilmesi gerektiğini söylüyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar