Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

04 Şubat 2020, 06:23
Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

Son günlerde artan corona virüsleri bağışıklık sistemini zayıf olan insanları olumsuz bir şekilde etkiliyor. Ciddi sonuçlara neden olan corona virüsünü önlemek için uzmanlar kuru soğan, sarımsak ve pırasa gibi antibiyotik bakımından zengin olan besinler tüketilmesi önerir. Peki Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur? Soruların yanıtı haberimizin detayında...

Zambakgiller ailesine ait acı bir tadı olan ve içeriğinde yüksek miktara asit bulunan soğan insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından zengin olan soğan birçok hastalığın semptomlarını önler. Uzmanlar düzenli tüketilen soğanın vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruduğu gibi vücudumuzda bulunan zararlı hücrelerin sayısın da azaltığını vurguluyor. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır'a kadar uzanıyor. Tıbbı tedavide alternatif olarak kullanılan soğan özellikle kaynatılıp suyu tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen, sindirimi kolaylaştıran ve idrar söktüren en etkili besindir.Çin ve Japonya ülkelerinde kuru soğan ilaç olarak görülür. Dünya genelinde ekilip tüketilir. Soğan da tıpkı pırasa ve sarımsak gibi güçlü bir antibiyotiktir. Yüzyıllar boyunca alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra yemeklerinde vazgeçilmez besin kaynağı olan oldu. Ancak bazı uzmanlar aşırı tüketilmesinin sakıncalı olacağını vurguluyor. Bazı alternatif tıp uzmanları ise kuru soğanın özellikle kadınsal hastalıklara doğal ilaç olduğunu belirtiyor. 

soğan suyu

KURU SOĞANIN FAYDALARI NELERDİR? 

- Kozmetik ürünlerin, ilaçların ve çevresel faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini ve saç kıran hastalığını önler. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

- Güçlü antioksidan ve antibakteriyel maddelere sahip kuru soğan, vücudumuzda oluşma ihtimali olan enfeksiyon bakterilerinin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarının riskini azaltır. 

SOĞAN

- İçerisinde bulunan selenyum minareli bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser hücrelerine karşı savaşmasını destekler. Aynı zamanda alerjik durumların yaşanma olasılığını engeller.

- Bir hafta boyunca düzenli tüketilen kuru soğan suyu, karaciğerdeki yağ oranını azaltır. Böylece akne ve yağlı sivilcelerin oluşmasını önler. Aynı zamanda cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasındaki gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

soğanın faydaları

- Yapılan araştırmalarda soğan suyunun kan basıncını dengelediğinden; damarı sertleşmesi, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği gözlenmiştir.

- Soğanın içerisinde bulunan GPCS adı verilen madde kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların, hamile kadınların ve yaşlıların düzenli tüketmesi gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

kuru soğanın faydaları

- Bazı kadınlarda adet sancıları oldukça yoğun geçer, bazılarında ise bir takım sağlık sorunlarından dolayı adeti gecikir. Düzenli tüketilen soğan suyu bu iki sorununda yaşanma olasılığını azaltır.

- Kanser hastalıklarını önlemede birebir etkisi vardır. Özellikle mide, bağırsak ve kolon gibi kanserler türlerini önler. Sindirim sistemindeki tüm hücreleri yenileyerek fonksiyonlarını geliştirir.

soğanın kalbe faydaları

BİR HAFTA BOYUNCA KURU SOĞAN SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Vücuttaki fazla iltihabı atmada etkili olan kuru soğan suyu, düzenli olarak bir hafta boyunca tüketildiğinde inanılmaz başka faydalarda sağlar. Soğuk havalarla beraber corona virüsleri harekete geçer. Bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Yüzyıllardır güçlü bir antibiyotik olan kuru soğan koktuğundan dolayı tüketilmesi tercih edilmez. Ancak bu vücudu virüslere karşı korumasız bırakır. Bu yüzden uzmanlar bu havalarda hem kuru soğanı çiğ hem de  kaynatarak tüketilmesinin fayda sağlayacağını vurguluyor. Bağışıklık sistemindeki antikorların virüslere karşı artıp ateşlenme yapması yerine olan antikorları güçlendirir. Böyle hastalığın daha kolay atılmasını sağlar. Vücut içindeki hücreleri de güçlendirerek organların fonksiyonlarını artırır. Ancak bir hafta boyunca tüketilen kuru soğan suyu kürüne 10 gün ara verilerek devam edilmesi tavsiye edilir. 

kuru soğanın faydaları

SOĞAN HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- Ekim aylarının başında bir hafta düzenli soğan kürü tüketildiğinde kış boyu üst solunum yolları hastalıkları önler.

- Prostatit hastalıkların yaşanmasının önüne geçer.

- Bağırsaklardaki hücrelerin işlevselliğini artırarak hazımsızlık kabızlığı engeller. 

- Hücrelerin yapısını yeniler.

- Saç dökülmemesini sağlar. Saç köklerini güçlendirir.

- Kalp ve damar hastalıklarını önler.

- Kan şekerini kontrol eder.

- Kemik ve kas yapısını güçlendirir.

- Kronik uykusuzluğu önler.

- Tiroid bezlerini düzenler. Hormonları dengeler.

kuru soğan

SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ;

SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
192 Yorum Var
 • Mila 18 saat önce Şikayet Et
  Bnde yapyorum soğan kürü 8. Günüm hic akıntım olmuyor acaba neden
  Cevapla
 • Ebr 2 gün önce Şikayet Et
  Arkadaşlar ben sgan kürü yaptim 0cak aynda 4.5 cm kistim ereidi ama bu ay gene tek tarafli kadik agrisi çekiyorm çiklata kisti sanrim benimki bu knuda soğan kürü uygulayan varmi
  Cevapla
 • Nehir 3 gün önce Şikayet Et
  15 yaşındayım 2 veya 3 aydır regl olmuyorum soğan suyu içsem bir şey olur mu lütfen yardım edin
  Cevapla
 • Alidilan 3 gün önce Şikayet Et
  Canim bence sen once bir doktora görün sonucta yasinda kucuk
 • Tbk 5 gün önce Şikayet Et
  Arkadaşlar polikistik over olup da soğan suyu ile hamile kalanlar var mı aranızda ? Ben evlenmeden önce regl olmak için kullandım ve çok işe yaradı. Şimdi bebek için başladım ama evlendiğimden beri hiç içmedim regl için çünkü her ay oluyordum en fazla 1 hafta gecikmeyle (bazen). Aynı durumda olan arkadaşlar cevap yazarsa çok memnun olurum. Hepimize şifa olsun inşallah
  Cevapla
 • pınar 2 gün önce Şikayet Et
  Merhabalar inşallah rabbim size de nasip eder yengemin 1 sene boyunca istedigi halde çocugu olmamıştı bir süre sogan suyu içti ve gerçekten işe yaradı bence denemenizde fayda var üstelik fazlasıyla yararlı içmekle birşey kaybetmezsiniz
 • Necla 5 gün önce Şikayet Et
  Benim bugün 7 günüm sagan suyu içiyorum popülist over demişti doktor bugün belim agriyor bu normalmi
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun