Depresyona yakalanmamak için yapılması gerekenler

12 Eylül 2018, 16:10
Depresyona yakalanmamak için yapılması gerekenler

Çağın en yaygın rahatsızlıklarından biri olan depresyona yakalanmamak için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık. İşte depresyona yakalanmamanın yolları...

Yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen depresyon ciddi bir sorun olma yolunda ilerliyor. Çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan ve gidişatı tedavi ile kontrol altına alınamadığında başka sağlık sorunları da beraberinde getiren depresyona yakalanmamak için uzmanlar bazı faaliyetler öneriyor.

YÜZME DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR!

Bunların başında spor faaliyetleri geliyor. Düzenli yapılan spor ve egzersizler beyindeki hormonların sağlıklı çalışmasını destekleyerek kişinin ruhsal bunalıma girme oranını azaltır. Özellikle yüzme aktivitesi bu durumu yüzde 80 azaltır. Ofis ortamında çalışanlarda daha sık görünmeye başlayan bu rahatsızlığı önlemek için dinlenme zamanlarını iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu saatler arasında bol bol temiz hava alınmasını da belirtiyor. 

DOĞRU BESLENMENİN DEPRESYON ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Diğer önemli konu ise doğru beslenmedir. Yeterli miktarda potasyum, kalsiyum ve vitamin alınarak vücudun direncini artırmak gerekir. Alınan bu ek takviyeler kas, sinir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirerek vücudu ileri yaşlara hazırlamış olur. Sağlıksız beslenme beraberinde birçok hastalık getirir. Depresyonu tetikleyen bu rahatsızlıkların başında şişkinlik ve baş ağrısı gelir. Bu gibi rahatsızlıkların riskini azaltmak için yağlı ve karbonhidratlı besinlerin yanı sıra trans ya içeren market ürünlerinden de uzak durmakta fayda var.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Denizci 10 ay önce Şikayet Et
    Sabah erken kalkmak (namaz vaktinde) en azından iyi olur.
    Cevapla