Diş çürümesi nasıl önlenir? Eksik dişin zararları nedir?

25 Aralık 2018, 08:14
Diş çürümesi nasıl önlenir? Eksik dişin zararları nedir?

Eksilen dişlerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Peki ağzı ve diş sağlığı nasıl korunmalıdır? Diş çürümesi nasıl önlenir? Sizler için tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık. Ayrıca haberin detayında yaşam kalitesini eksik dişin zararlarını Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk açıklamaları ile bulabilirsiniz.

Diş kaybı kısa sürede giderilmediğinde fonksiyon kaybının yanı sıra çeşitli ruhsal sorunlara da neden olur. Ciddi sorunlara neden olmasa bile dış görünüş olarak kişiyi etkileyen diş kaybı bir süre sonra ağız kokusuna iltihaplanmaların yaşanmasına sebep olur.

Dolgu yaptırılarak giderilmeye çalışıldığında bile düzenli ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece boşluğa yapılan her çalışma kalıcı olarak bir fayda sağlamaz. Bu yüzden ağız ve diş bakımını düzenli yaptırmak gerekir. Özellikle ergenlik itibari ile diş kaybına neden olacak çürüme önlenmelidir. Bunun içinde diş çürümesini önleyici alışkanlıklar edinilmelidir.

Uzmanı Dr. Utku Üretürk diş eksikliğinin neden olacağı durumları sıraladı. Ayrıca Üretürk bu durum için en sağlıklı alternatif yolun İmplant olduğunun da altını çizdi. Ancak her uzmanın olduğu gibi Üretürk'te devamında sağlıklı bir ağız bakımı yapılması gerektiğini vurguladı. 

İŞTE DİŞ EKSİKLİĞİNİN GETİRDİĞİ DİĞER ZARARLAR

- Öncelikle dış görünüşü etkileyen eksik diş, yanak ve dudakların içe doğru çökmesine neden olur. Ayrıca zayıf bir görünüme neden olan eksik diş yaşlı bir görünüme sebep olur.

- Diş zincirinin zayıflamasına neden olan eksiklik, diş devrilmesine, çürümesine, eğrilmesine ve azalmasına neden olur. Çiğneme fonksiyonun olumsuz etkiler.

- Çene kemiğinin daha fazla çalışmasını sağlayan bu eksiklik eklemlerde ağrıya sese ve kilitlenmelere neden olur. 

- Eksik diş estetik görünümü olumsuz etkilediğinden ve yüzün orantısal sistemini bozduğundan, ruhsal bozukluklara sebebiyet verir. Günlük yaşamı olumsuz etkilediğinden kişinin gülme yemek yeme ve toplum içinde rahat etmesini engeller.

- Eksik diş kilo almaya neden olur. Bunun sebebi ise çiğnenmeden yiyecekler yutulduğunda ve bu yiyecekler mide tarafından tam öğütülmediğinden kilo aldırır.

DİŞ KAYBI NASIL ÖNLENİR?

- Diş minesini güçlendirici besinler tüketilmelidir. Örneğin peynir, kereviz, kvi, yeşil çay, yoğurt ve maydanoz gibi besinler içerdikleri katesi yani bakteri yok edici madde sayesinde diş eti ve diş minesini koruyor. Ağız içerisindeki kötü bakterileri azaltıyor.

- Yapay şeker tüketimi azaltılarak diş kaybı önlenir. Çünkü yapa şekerler diş çürümesini hızlandıran bakteri sayısını çoğaltırlar. Ayrıca diş eti enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

- Darbe ve travmalarda diş kaybını artıran faktörler arasındadır. Bu konuda özellikle sporcular dikkat etmelidir. Aynı zamanda sert yiyeceklerde diş kaybına neden olacağından bu yiyecekler farklı bir şekilde parçalanarak tüketilmelidir.

- Asitli içecekler diş minesinin hızla çürümesine neden olabilir. 

- Düzenli diş kontrolüne gitmekte ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Ayrıca diş ipinin ve fırçasının olmadığı zaman yemeklerden sonra şekersiz sakızla bu uygulama yapılabilir. Diş arasındaki kalıntılar sakız sayesinde çıkarılır ve tükürükteki asit azaltılır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar